TABAKALERA W SAN SEBASTIÁN, HISZPANIA

Przekształcenie starej fabryki tytoniu w nowoczesne Centrum Kultury Współczesnej

Hilti jobsite reference tabakalera San Sebastián Spain

Opis inwestycji

Hilti jobsite reference tabakalera San Sebastián Spain

Nie tylko Wrocław pełni obecnie rolę Europejskiej Stolicy Kultury. W 2016 r. takie samo wyróżnienie otrzymało baskijskie miasto San Sebastián (Hiszpania). To bezpośrednia przyczyna, dla której Tabakalera – stara fabryka tytoniu miała zostać przekształcona w nowoczesne Centrum Kultury Współczesnej.

Tabakalera to olbrzymi postindustrialny budynek z początku XX w. Naszym zadaniem było przekształcenie dawnych sal fabrycznych w  30.000 m2 przestrzeni przeznaczonej na organizację wystaw, kino, archiwum medialne. W projekcie przewidziano także pokoje hotelowe. Całkowity koszt jego realizacji to 50 mln euro.

Tak szeroko zakrojona modernizacja fabryki wiązała się z wymianą podłóg i reorganizacją przestrzeni wewnątrz budynku. Zamontowaliśmy tam także nowy, szklany dach nad dziedzińcem.

W przypadku sufitów wzmocniliśmy ich konstrukcję bazując na istniejących już stalowych belkach i płytach betonowych.

Rozwiązania techniczne Hilti zastosowane w projekcie

Do podwieszenia i zamocowania wszystkich niezbędnych instalacji technicznych zastosowaliśmy nasz system MQ. Dostarczyliśmy ponad 14.000 metrów systemu szyn montażowych MQ.

Nasza technika montażu bezpośredniego okazała się niezwykle przydatna podczas mocowania szyn montażowych do konstrukcji stalowej. Równie dobrze sprawdziły się kotwy wkręcane HUS. Wykorzystaliśmy je do montażu w podłożu betonowym. 

Uroczyste otwarcie Tabakalery miało miejsce w 2015 r., po czterech latach budowy. W samą porę, aby stać się miejscem wydarzeń zaplanowanych na czas sprawowania przez San Sebastián roli Europejskiej Stolicy Kultury.

PRODUKTY HILTI ZASTOSOWANE W TEJ INWESTYCJI

ZAPYTAJ INŻYNIERA

  • Masz pytanie dotyczące zagadnień technicznych? Skontaktuj się z nami.

    Biuro Techniczne

POWIĄZANE OPROGRAMOWANIE