Wzmacnianie przekroju na ścinanie

Dobry wybór, silne połączenie

Wzmacnianie elementów żelbetowych na ścinanie

Wiele istniejących konstrukcji i elementów mostów nie spełnia już wymagań dotyczących wytrzymałości na ścinanie zgodnie z Eurocode 2 i dlatego muszą zostać trwale wzmocnione. Nasz system wzmacniania na ścinanie jest oficjalnie zatwierdzonym i trwałym rozwiązaniem poprawiającym wytrzymałość na ścinanie.

Pręty gwintowane o dużej wytrzymałości są wpuszczane pionowo w istniejący element w celu przejęcia dodatkowego obciążenia ścinającego; projekt jest przeprowadzany zgodnie z normą EN 1992-1. Dzięki naszemu systemowi wzmacniania na ścinanie można planować i realizować większe nośności zgodnie z normami i aprobatami w budownictwie naziemnym, podziemnym i inżynierii lądowej.

Chętnie doradzimy, jak prawidłowo zaplanować i wykonać wzmocnienie na ścinanie elementów żelbetowych.

Jak działa HIT-SHEAR jako zbrojenie na ścinanie?

Aby przejąć wymaganą siłę ścinającą, pręty gwintowane o dużej wytrzymałości lub pręty gwintowane wykonane ze stali nierdzewnej (A4) są mocowane pionowo w istniejącym elemencie jako zbrojenie. Do tego celu jest wykorzystywana wydajna żywica HIT-RE 500 V4.

Ta metoda mocowania została w ciągu dziesięcioleci wypróbowana i przetestowana w praktyce. System zbrojenia na ścinanie HIT pochłania siłę rozciągającą uwalnianą przy pęknięciach podczas zginania i zapobiega rozłupaniu elementu.

Obciążenie jest przenoszone zgodnie z prawami i mechanizmami nośnymi konstrukcji żelbetowych. Zbrojenie na ścinanie jest zaprojektowane i skonstruowane zgodnie z normą EN 1992-1 i krajową aprobatą. 

Widok 2D zbrojenia na ścinanie

Porównywalne ze zbrojeniem strzemieniowym

Zbrojenie na ścinanie HIT-SHEAR

W firmie Hilti jesteśmy przekonani, że najbardziej niezawodne rozwiązanie zgodne z normą
EN1992-1 można uzyskać tylko przy optymalnym rozmieszczeniu zbrojenia na ścinanie.

Kluczowe jest, aby sięgało ono jak najbliżej wysokości zbrojenia podłużnego w strefie ściskania, a jednocześnie było zakotwione jak najbliżej krawędzi rozciągania. W ten sposób hak strzemieniowy wymagany przez EC2 jest symulowany w najlepszy możliwy sposób. Taki układ oznacza, że zbrojenie na ścinanie rozciąga się na całej wysokości przekroju, co zapewnia maksymalną skuteczność.

Staranne planowanie powinno uwzględniać to podejście w celu osiągnięcia najlepszych rezultatów.

HIT-SHEAR — różna skuteczność, duża elastyczność

Konfiguracja A

Konfiguracja B

Skuteczność elementów zbrojenia na ścinanie HIT-SHEAR różni się w zależności od pozycji montażu — zależy od tego, czy są one mocowane po stronie rozciągania czy ściskania wzmacnianego elementu. Jeśli elementy są instalowane od strony rozciąganej (konfiguracja A), skuteczność elementu wzrasta o 25% w porównaniu z instalacją od strony ściskanej (konfiguracja B).

Jeśli nie jest możliwe jednoznaczne zdefiniowanie stref rozciągania i ściskania w projekcie ze względu na różne przypadki obciążeń, zalecamy wykonanie projektu na podstawie konfiguracji B.

Wykres nośności

Zrównoważone i ekonomiczne wymiarowanie

Wymiarowanie można wykonać bezpłatnie za pomocą pakietu PROFIS Engineering i odpowiedniego modułu. Metoda wymiarowania jest zgodna z normą EN 1992-1. W zależności od wymaganej nośności zbrojenie na ścinanie można regulować w sposób zrównoważony i ekonomiczny, wybierając kąt rozpórki ściskanej i średnicę do zakotwienia.

Wykres obok pokazuje zmienność i wydajność naszego systemu zbrojenia na ścinanie w funkcji średnicy w porównaniu z belką bez wzmocnienia poprzecznego. Zbrojenie na ścinanie firmy Hilti może być stosowane w elementach żelbetowych i sprężonych wykonanych z betonu zwykłego o klasach wytrzymałości od C20/25 do C50/60 dla obciążeń statycznych, quasi-statycznych i zmęczeniowych. Wzmacniany element musi mieć minimalną grubość hmin = 200 mm.

Sześć najważniejszych zalet prostego wymiarowania i projektowania z efektem zrównoważonego rozwoju

1. Znaczny wzrost wytrzymałości na ścinanie

  • Bez stopniowania otworu
  • Bez wymiany wiertła
  • Bez momentu obrotowego

2. Rozwiązanie zatwierdzone przez organy nadzoru budowlanego

  • Niezawodna praca zgodnie z przepisami, z wykorzystaniem sprawdzonych systemów

3. Kompleksowe rozwiązanie systemowe zbrojenia na ścinanie

Proces pracy obejmuje:

  • Projektowanie i wymiarowanie
  • Wykrywanie istniejącego zbrojenia za pomocą skanerów
  • Precyzyjne obliczanie ilości żywicy
  • Ustawianie i czyszczenie otworów w jednym kroku za pomocą półautomatycznych urządzeń wiertniczych
  • Szybkie i precyzyjne wypełnianie otworów za pomocą dozowników

4. Proste i niezawodne wymiarowanie za pomocą oprogramowania inżynierskiego PROFIS

  • Bezpłatnie
  • Zgodnie z normą EN 1992-1 i aprobatami krajowymi
  • Umożliwia podział elementu na obszary obciążeń ścinających

5. Unikanie nieplanowanych momentów zginających

  • Dzięki zastosowaniu zestawu wypełniającego Hilti, nawet jeśli pręty gwintowane są nachylone do powierzchni (np. przy budowie mostów)

6. Zmienny kąt rozpórki ściskanej

  • Elastyczność dzięki kątowi od 18.4° do 45°