Modułowa budowa

Prefabrykacja seryjna dla większej wydajności w branży budowlanej

Modułowy komponent mieszkalny na ciężkim dźwigu

Wrzesień 2019  I  5 minut  I  konstrukcja drewniana

 

Rozmowa z Jörg Bauer z firmy Variahome o budownictwie modułowym.

 

Zwiększenie wydajności to temat, który ma szczególne znaczenie w branży budowlanej. Księgi zamówień są pełne, ale firmy ledwo nadążają z realizacją. Jednocześnie rośnie zapotrzebowanie na nieruchomości komercyjne, budynki edukacyjne i mieszkania.

Szybkim rozwiązaniem może okazać się prefabrykacja seryjna, która od dawna jest standardem w innych branżach. W porównaniu z budownictwem konwencjonalnym, zoptymalizowane procesy w budownictwie modułowym zwiększają szybkość i elastyczność. Czy to wystarczy, aby poradzić sobie z zagęszczaniem miast i odpowiednio przygotować je na nadchodzącą przyszłość?

Prefabrykacja modułów obudowy w hali montażowej

Podejścia, takie jak wczesne i kompleksowe planowanie oraz praca z procesami cyfrowymi, mają zastosowanie nie tylko w budownictwie modułowym. Prefabrykację można również częściowo zrealizować innymi metodami budowlanymi. 

 

 

Zrównoważone, wydajne i elastyczne

Budownictwo modułowe z litego drewna

Jörg Bauer swoją działalność zaczął od branży żwirowej. Jednak już pod koniec lat 90. zainwestował w spółkę budownictwa drewnianego. Dziesięć lat temu nabył także stolarnię. Stosunkowo szybko jego firma przeszła na produkcję przemysłową. Obecnie buduje ona budynki modułowe na wielką skalę w Wangen im Allgäu. Modułowa konstrukcja z litego drewna jest pożądana głównie przez przedsiębiorstwa handlowe i komunalne. Opisana powyżej firma średniej wielkości generuje roczny obrót w wysokości około 20 milionów i zatrudnia niemal 70 pracowników.

Każda czynność została dobrze opanowana

„Od samego początku chcieliśmy zaprojektować budynek modułowy, który spełnia te same wymagania i ma taką samą trwałość jak budynek konwencjonalny“.

Jörg Bauer buduje z litego drewna. Jego firma jest jedyną w Europie, która oferuje certyfikowane pod względem zrównoważonego rozwoju budynki, które przetrwają od 80 do 100 lat. Budynki modułowe są w 98% prefabrykowane. Podłogi, okna i okładziny ścienne, a także całe wyposażenie elektryczne i sanitarne są montowane w hali, dzięki czemu klient finalnie otrzymuje ukończony budynek. Korzyści z seryjnej produkcji elementów modułowych są oczywiste: „Jeśli dziś zbudujesz budynek, a następnie go reprodukujesz, koszty produkcji w kontekście płac spadną o około 30 procent“, mówi przedsiębiorca. Pracownicy Bauera nie muszą przeglądać projektów budowlanych. Każda czynność została dobrze opanowana.

Kolorowa fasada modułowa po zakończeniu produkcji

Budynki modułowe Variahome są porównywalne cenowo z tradycyjnymi, ponieważ do produkcji używa się materiałów o wysokiej jakości i litego drewna.

 

Zastosowanie konstrukcji modułowej jest wskazane wszędzie tam, gdzie proces budowlany ma być szybki, precyzyjny i ekonomiczny. Od początku współpracy klienci Bauera wiedzą, kiedy budynek zostanie dostarczony i ile będzie kosztował. Bez opóźnień, bez przeróbek, bez kompromisów. Kolejną zaletą jest fakt, że budynki mogą być wstępnie wyprodukowane już w fazie pozyskiwania pozwolenia na budowę. Firma potrzebuje około dwunastu dni roboczych na wykonanie średniej wielkości budynku administracyjnego o powierzchni około 200 metrów kwadratowych.

Budownictwo modułowe i zagęszczanie miasta - nie zawsze idą w parze

W mediach i polityce budownictwo modułowe przedstawia się jako jedyne rozwiązanie wciąż obecnego problemu niedoboru mieszkań. Jednak, jak mówi Jörg Bauer, dzięki budownictwu modułowemu można wyeliminować ten problem jedynie częściowo. „Nie sądzę, że rozbudowa istniejących budynków o dodatkowe piętra może rozwiązać problem braku mieszkań w dużych miastach, ponieważ większość budynków nie jest do tego przystosowana. Często występują problemy z bezpieczeństwem przeciwpożarowym lub statyką, która nie jest przystosowana do udźwignięcia większej liczby pięter“, mówi Bauer. Jego zalecenie: najpierw należy optymalnie wykorzystać istniejące pomieszczenia, takie jak strychy.

Jeśli chodzi o zwiększenie liczby pięter budynków z płaskim dachem, takich jak supermarkety, konstrukcja modułowa może z pewnością stanowić dobrą alternatywę. W takim przypadku można wokół budynku utworzyć dodatkową konstrukcję betonową lub stalową, na której rozmieszczone zostaną moduły. „W porównaniu z cenami gruntów w mieście, koszty te są znacznie niższe“, wyjaśnia przedsiębiorca. Niemniej jednak w miastach należy przekazać więcej działek budowlanych, na których dzięki konstrukcji modułowej można szybko i sprawnie budować w górę.

Jörg Bauer jest wiernym klientem usługi Zarządzanie Flotą. Variahome pracuje przy użyciu około 100 urządzeń i narzędzi Hilti. Zarządza zasobami i dokumentacją za pośrednictwem Hilti ON!Track. Ponadto w zakresie izolacji przeciwpożarowej i akustycznej firma bazuje na innowacyjnych rozwiązaniach Hilti.

 

Kołnierz przeciwpożarowy w budownictwie drewnianym
Zastosowanie za pomocą wkrętaka akumulatorowego w budownictwie drewnianym
Wkrętak akumulatorowy Zastosowanie na suchej zabudowie w budownictwie drewnianym
Edycja obrazów BIM/CAD Grafika

Cyfryzacja – klucz do prefabrykacji

Oprócz trendu zrównoważonego rozwoju, budownictwo modułowe zajmuje się także innym istotnym procesem, będącym siłą napędową tego sektora - digitalizacją. W prefabrykacji seryjnej więcej czasu poświęca się na planowanie niż pracę na budowie. BIM (Building Information Modeling) jest kluczem do większej wydajności. „W tym zakresie zdecydowanie wyprzedzamy budownictwo konwencjonalne“ - mówi Jörg Bauer.

„Nie ma projektowania towarzyszącego budowie. Przed realizacją projektujemy nasze budynki tak precyzyjnie, że wszystkie trasy kablowe są automatycznie wytyczane“. W firmie takiej jak Jörg Bauer można optymalnie wdrożyć cyfrowe procesy projektowania, ponieważ wszystkie branże, od głównego inżyniera sanitarnego przez elektryka aż po architekta, są powiązane. To duża zaleta w porównaniu do wielkich placów budowy podzielonych na poszczególne branże.

Stary/nowy materiał budowlany - drewno

W całej Europie coraz więcej budynków buduje się z drewna. Ten trwały surowiec nadaje się do zastosowań w prefabrykacji seryjnej, do produkcji pojedynczych części budowlanych. Mimo iż konstrukcję modułową można również zrealizować przy użyciu tańszych materiałów, takich jak profile stalowe, Jörg Bauer używa wyłącznie litego drewna. Wykonane przez niego budynki spełniają zarówno prawne wymogi dotyczące ochrony przeciwpożarowej, jak i izolacji akustycznej. Bauer podkreśla, potwierdzony dokumentacją, lepszy klimat we wnętrzach budynków wykonanych z szybko rosnącego drzewa świerkowego. „Największym wyzwaniem naszych czasów są zmiany klimatu. Budowanie z drewna jest tutaj decydującym czynnikiem“ - mówi Bauer.

Jednak nie wszyscy się z nim zgadzają. Uprzedzenia opinii publicznej dotyczą budownictwa modułowego z drewna i kwestii ochrony przeciwpożarowej. Szczególnie podczas prac nad budynkami wielopiętrowymi, Bauer musi stale dokumentować, dlaczego w przypadku pożaru drewno jest bezpieczniejsze od betonu czy ściany murowanej. „W przypadku budynku betonowego, całkowite zniszczenie następuje znacznie szybciej, ponieważ stal odkształca się i ostatecznie pęka“ - mówi przedsiębiorca. „Drewno spala się w bardziej kontrolowany sposób“.

 

 

Słabe strony budownictwa modułowego

Czy istnieją słabe strony prefabrykacji mobilnej? Tak, dotyczą one logistyki. Z uwagi na przepisy transport części obiektów jest niemożliwy. Istnieją ograniczenia dotyczące długości i szerokości. Z tego powodu nie oferuje się prefabrykowanych dachów siodłowych ani spadzistych. To zadanie musi być nadal wykonywane na miejscu.

Budownictwo modułowe staje się mniej ekonomiczne tylko wtedy, gdy na etapie budowy pojawią się indywidualne prośby o zmianę. Dlatego Bauer nie oferuje już zindywidualizowanych projektów w budownictwie mieszkań prywatnych. „Aby zachować aspekt ekonomiczności, musimy mieć powtarzalne procesy” - mówi Bauer. „Nie oznacza to jednak, że budownictwo modułowe nie może być indywidualne. Elewacje i nasze projekty oferują wystarczająco dużą swobodę w zakresie indywidualnego projektowania“.

Widok zewnętrzny gotowej konstrukcji modułowej z zewnątrz
Widok od strony wewnętrznej gotowej konstrukcji modułowej z drewnianą klatką schodową
Widok zewnętrzny gotowej konstrukcji modułowej z zewnątrz

Jak wygląda przyszłość prefabrykacji seryjnej?

Widok z zewnątrz hali produkcyjnej o budowie modułowej na halę produkcyjną

To oczywiste, że w przyszłości budownictwo modułowe nie może realizować 100 procent prac budowlanych. Bauer jest przekonany, że pomimo obecnego wzrostu, budownictwo modułowe będzie brane pod uwagę jedynie w niektórych obszarach. Jednak dla przedsiębiorcy budownictwo modułowe jest znacznie lepszą odpowiedzią na potrzeby współczesności niż konwencjonalne metody budowlane. „Chociażby ze względu na prędkość i ekologię“ - mówi Bauer. „Budownictwo energooszczędne jest koniecznością. Na placu budowy codziennie dochodzi do niezliczonych ilości dostaw i wyjazdów. W budownictwie modułowym, dostawa realizowana jest tylko raz“ - wyjaśnia. Potencjał rozwojowy procesu budowlanego widzi zwłaszcza w stopniu industrializacji. Prace są wciąż w dużej mierze wykonywane w sposób tradycyjny. Jednak wkrótce, podobnie jak cała branża, Bauer wprowadzi robotykę w celu zwiększenia wydajności pracy.

Nagroda Jörga Bauera Variohome Top Innovation 2019 Award

W firmie Variahome, zrównoważony rozwój znajduje się na pierwszym miejscu listy priorytetów

Od 2018 roku firma z Allgäu jest jedynym w Europie producentem modułów neutralnych dla klimatu. W tym celu Jörg Bauer zlecił zbadanie śladu ekologicznego swoich pracowników i wykonanie bilansu energetycznego swojego zakładu produkcyjnego. Przywiązuje również wagę do oceny cyklu życia używanych produktów, takich jak podłogi lub artykuły sanitarne. Wykonane moduły w 100% podlegają recyklingowi.

To także może Cię zainteresować

Widok na nowe centrum handlowe i hotelowe Posejdon z panoramą miasta Setttin o wschodzie słońca

Bezpieczeństwo dzięki ochronie przeciwpożarowej

Wrzesień 2019  I  4 minuty  I  ochrona przeciwpożarowa

W ochronie przeciwpożarowej ważne jest, aby pracować zgodnie z przepisami – i móc to udowodnić. Pomóc w tym może Menadżer zarządzania dokumentacją przepustów ogniochronnych, tak jak w jednym z dużych projektów w Szczecinie.

Czytaj więcej
Pracownik Hilti w centrum logistycznym ze skanerem ramion

Planowanie prac? Najlepiej cyfrowo

Wrzesień 2019  I  4 minuty  I  logistyka, cyfryzacja

Droga od produkcji, przez centra dystrybucyjne do miejsca użytkowania towarów jest zatem całkowicie cyfrowa.

Czytaj więcej
Drewniany model miasta

Drewno wraca do łask

Wrzesień 2019  I  6 minut  I  konstrukcja drewniana, ochrona przeciwpożarowa

Drewno jako materiał budowlany staje się ponownie popularne. Dotyczy to również wielopoziomowych budynków. Ale co z zagrożeniem pożarowym?

Czytaj więcej
Hilti Trainer z uczniami w sali szkoleniowej

Projektowanie na wyższym poziomie

Wrzesień 2019  I  3 minuty  I  szkolenia

Poznaj najnowsze regulacje prawne i skorzystaj z wszechstronnego doświadczenia ekspertów podczas naszych szkoleń.

Czytaj więcej