Image alt text (optional)

Przejrzyste struktury, efektywne zespoły: zasady Lean Construction

Jak skutecznie wdrożyć tę metodę w swojej firmie

Image alt text (optional)

Za późno, za drogo: Projekty budowlane często wiążą się z wyzwaniami i przeszkodami, które mogą utrudnić ich pomyślne zakończenie. Około trzy czwarte projektów budowlanych ostatecznie przekracza zarówno przewidziany budżet, jak i termin realizacji.1 Głównymi źródłami opóźnień są długie procedury uzyskiwania zezwoleń oraz przesunięcia czasowe związane z ograniczoną dostępnością w zespole. W codziennej pracy przez brak odpowiedniej komunikacji może dojść do marnowania czasu lub powstawania dodatkowych nakładów pracy.

Jak zatem usprawnić procesy, wyeliminować nieporozumienia podczas komunikacji w zespole i lepiej osiągnąć cele projektu? Zasady Lean Construction pomogą uzyskać odpowiedzi na te pytania – dzięki integralnemu podejściu do planowania, projektowania i realizacji projektów budowlanych pomagają usprawnić całą współpracę. Zarządzanie według zasad Lean Construction wywodzi się z branży motoryzacyjnej i oznacza „szczupłe budowanie”. Przeczytaj, jak możesz wdrożyć te zasady w swojej firmie.

W skrócie: 6 zasad Lean Construction

Sprawniejsze procesy przyniosą mniej błędów

Szacunek do ludzi

Uznanie i szacunek dla wszystkich zaangażowanych to podstawa, która odgrywa kluczową rolę w koncepcji Lean Construction w branży budowlanej. Celem jest stworzenie pozytywnego środowiska pracy, które promuje spójność zespołu i wzajemną wymianę doświadczeń.

Redukcja odpadów

Lean Construction dąży do minimalizacji straty materiałów. Zasadę można łatwo przenieść także na procesy zespołowe – jeśli efektywnie zarządzisz umiejętnościami i preferencjami swoich specjalistów, zminimalizujesz ryzyko błędów, niezadowolenia oraz niedoborów kadrowych.

Skupienie na spójnych procesach pracy

Zamiast koncentrować się wyłącznie na produkcie końcowym, lepiej skupić się na procesie i sposobie jego realizacji. Usprawnienie sposobu pracy i optymalizacja działań prowadzą do wyższej jakości, krótszego czasu budowy i niższych kosztów. Zapytaj siebie: W jakich procesach pracy dostrzegasz trudności?

Identyfikacja wartości dodanej

): Lean Construction ma na celu utworzenie wartości dla Twoich klientów. Skoncentruj jak najwięcej działań na zaspokajaniu potrzeb zaangażowanych osób. Wydajniejsze procesy, wyższa jakość pracy i punktualne dostawy są kluczem do zagwarantowania dodatkowej wartości. Rozumienie komunikacji przez wszystkich uczestników procesu prowadzi do efektywniejszej koordynacji działań i oszczędności czasu.

Ciągłe doskonalenie

Promuj kulturę ciągłego doskonalenia i współpracy, w której wszyscy członkowie zespołu aktywnie poszukują możliwości poprawy. Dobre zarządzanie zespołem zgodnie z zasadami Lean oznacza, że zespoły współpracują ze sobą, aby uniknąć błędów i wdrożyć najlepsze praktyki. Regularne spotkania i udzielanie informacji zwrotnej poprawiają komunikację i zrozumienie w zespole.

Optymalizacja całego systemu

Zamiast optymalizować poszczególne części, należy rozważyć cały system. Należy uwzględnić interakcje pomiędzy różnymi procesami, zespołami i interesariuszami, ponieważ optymalizacja całego systemu prowadzi do trwałego sukcesu.

Ewaluacja procesów pracy

Mężczyzna ubrany w odzież budowlaną stoi w biurze z kobietą w zwykłym ubraniu. Oboje patrzą na leżący przed nimi laptop.

Ci, którzy działają zgodnie z ideami Lean Construction, promują ścisłą współpracę pomiędzy członkami zespołu i kładą nacisk na odpowiedzialność za cały proces każdej osoby – jeżeli członkowie zespołu będą aktywniej uczestniczyć w planowaniu i podejmowaniu decyzji, będą mogli łatwiej przyczyniać się do ciągłego doskonalenia, począwszy od codziennych zadań.

Przykład: przejrzyste przekazywanie informacji. Dzięki temu zespoły są w stanie lepiej reagować na wyzwania i wspólnie znajdować rozwiązania. Narzędzia do współpracy, takie jak oprogramowanie do rejestracji czasu pracy CrewCenter lub oprogramowanie do zarządzania budową Fieldwire, mogą okazać się niezwykle pomocne. Przetestuj Fieldwire dla swojej firmy w praktyce i poproś o demonstrację.

Twój plan ćwiczeń

Wdrażanie zasad na co dzień

 

Co to oznacza dla Twojej firmy? Zarządzanie zgodnie z zasadami Lean Construction w przeciwieństwie do podejścia typowego dla zarządzania top-down prowadzi do zaangażowania i aktywnego udziału pracowników. Dzięki temu zwiększa efektywność procesów zachodzących na budowie i ma pozytywny wpływ na zachowanie odpowiednich wytycznych czasu i budżetu.

Oczywiście zasad Lean Construction nie da się wdrożyć z dnia na dzień. Istnieją jednak proste kroki, które można zastosować w projektach w dowolnym momencie. Oto kilka z nich:

1. Wyeliminuj silosy:

Praca różnych działów lub zespołów w odizolowanych „silosach” często prowadzi do nieefektywnej komunikacji i braku współpracy. Regularna, otwarta komunikacja zachęca zespoły do wymiany informacji i wspólnej pracy nad rozwiązaniami. Możesz wprowadzić cotygodniowe spotkania w celu wymiany informacji zarówno wewnątrz zespołów, jak i pomiędzy nimi.

2. Podziel odpowiedzialność w obrębie wspólnego przepływu pracy:

Projekty Lean charakteryzują się wspólnym uwzględnianiem całego cyklu życia projektu. Dlatego warto planować regularne spotkania z różnymi zaangażowanymi osobami – w ten sposób każdy może spełnić swoje zadanie i podzielić się obowiązkami. Dzięki temu można realizować projekty zgodnie z potrzebami poszczególnych wykonawców, a także zmniejszyć ryzyko błędów.

3. Użyj systemu Pull w ramach dystrybucji zadań:

Podstawą systemu Pull jest idea, że zadania rozpoczyna się wtedy, gdy są potrzebne. W ten sposób można uniknąć oczekiwania i wąskich gardeł – ukierunkowany podział zadań jest stworzony w oparciu o rzeczywiste zapotrzebowanie i możliwości. Dobre oprogramowanie może Cię wesprzeć w zarządzaniu zespołami i projektami.

4. Stwórz warunki sprzyjające efektywnej komunikacji:

Dobra komunikacja jest kluczem dla powodzenia projektu. Korzystaj z nowoczesnych narzędzi, które wspierają szybką i sprawną wymianę informacji. Regularne spotkania, jasne kanały komunikacji i otwarte dyskusje pomagają uniknąć nieporozumień i sprzyjają postępom w projektach.

Narzędzia online ułatwiające pracę

Mężczyzna ubrany na plac budowy wskazuje na ekran pokazujący karty czasu pracy z oprogramowania Hilti CrewCenter. Po prawej stronie logo CrewCenter jest widoczne na białym tle.

CrewCenter umożliwia efektywniejsze zarządzanie zespołem

Dzięki CrewCenter zamienisz stos dokumentów na zoptymalizowany system online do zarządzania czasem. Brakujące karty czasu pracy i czasochłonne zbieranie danych to już przeszłość – wraz z pracownikami możesz cyfrowo rejestrować swój czas pracy i zarządzać nim. Nawet na kilku budowach jednocześnie. Również w tym przypadku promowane są zasady Lean Construction:

  • Zmniejsz ryzyko błędów: CrewCenter pomaga rejestrować czas pracy i nim zarządzać. Dzięki zmniejszeniu liczby ręcznych operacji jakość danych znacznie się poprawia.
  • Lepsza ochrona pracowników: Skorzystaj z danych CrewCenter, aby uzyskać większą przejrzystość godzin pracy swoich pracowników. Sprawnie zarządzaj cyfrowymi danymi o obecności i zapewnij ochronę swoich pracowników.
  • Chroń swoje dane: Nie narażaj danych na budowie poprzez korzystanie z papierowej dokumentacji lub niebezpiecznych programów – ciesz się korzyściami, jakie niesie ze sobą proste i zgodne z RODO oprogramowanie do rejestracji czasu pracy.
Tablet leżący na wydrukowanych planach budowy pokazuje cyfrowy plan budowy. Nad nim unosi się dłoń. Po lewej stronie na białym tle widoczne jest logo oprogramowania Fieldwire firmy Hilti.

Fieldwire upraszcza organizację projektów

Fieldwire to proste rozwiązanie do planowania budowy, opracowane specjalnie z myślą o szerokim zakresie wymagań projektowych. Aktualne informacje możesz natychmiast udostępnić różnym zespołom i koordynować na żywo na budowie – również z podwykonawcami i planistami. Dzięki temu oprogramowaniu z łatwością wdrożysz założenia Lean Construction opisane powyżej:

  • Zwiększ niezawodność: Dzięki codziennym spotkaniom w oparciu o aktualne dane z Fieldwire zespoły mogą koordynować swoją pracę i wcześnie identyfikować i rozwiązywać problemy.
  • Uniknij podwójnego wprowadzania danych: Fieldwire zmniejsza potrzebę podwójnego wprowadzania danych poprzez centralizację i automatyczną synchronizację informacji.
  • Promuj ciągłe podwyższanie standardów: Fieldwire umożliwia ciągłe doskonalenie poprzez identyfikację pozytywnych aspektów i możliwości poprawy.

Szybciej docieraj do celu

Do pożeraczy czasu w zespołach pracujących nad projektem budowlanym należą:

  • Nieefektywność wynikająca z braku porozumienia
  • Brakujące informacje
  • Brak przejrzystości w zakresie wydatków
  • Brak wykwalifikowanych pracowników 

Jak możesz zauważyć: Wprowadzenie powyższych pomysłów do codziennych procesów jest proste, a pierwsze efekty zobaczysz bardzo szybko zarówno w wynikach, jak i rozmowach z pracownikami.

Inne artykuły

Zaangażowanie pracowników w cyfryzację

Największą przeszkodą dla cyfryzacji w branży budowlanej jest obecnie brak wyszkolonych specjalistów. Dlatego przedsiębiorcy powinni szkolić swoich pracowników z rozwiązań cyfrowych, aby mogli w pełni zaakceptować wprowadzone zmiany i czerpali z nich korzyści. Przeczytaj, jak możesz pokazać swoim pracownikom, że inteligentne rozwiązania zmniejszają ich obciążenie pracą i nie muszą obawiać się utraty stanowiska.

Do artykułu

Łatwiejsze tworzenie list narzędzi i inwentarza

Listy narzędzi i inwentarz: Zwiększ produktywność i zaoszczędź czas dzięki przemyślanym listom narzędzi i efektywnej inwentaryzacji. Strategie i narzędzia umożliwiające przegląd i optymalne wykorzystanie zasobów.

Do artykułu

Blog Hilti o perspektywach, trendach i rozwiązaniach cyfrowych w branży budowlanej

W jaki sposób inteligentne rozwiązania pomagają oszczędzać czas i pieniądze w branży budowlanej? Jakie czekają na nas wyzwania? Odkryj z nami przyszłość budownictwa na naszym blogu: Tutaj dzielimy się najnowszymi przemyśleniami na temat branży, w tym wskazówkami dla Twojej firmy.

Do przeglądu informacji

1) Ziegler, Wolfgang: „Informationsdefizit: Die Arbeitsproduktivität auf Baustellen“, unter: https://neuelandschaft.de/artikel/informationsdefizit-die-arbeitsproduktivitaet-auf-baustellen-7430.html (abgerufen am 18.09.2020)