Bezpieczne mocowanie szalunku w konstrukcji betonowej

Montaż szalunków i prefabrykatów oraz mocowanie do wszystkich rodzajów podłoży

W szalunkach i konstrukcjach betonowych kotwy wkręcane stosowane są do zamocowania podpór skośnych oraz do zabezpieczania wielu innych mocowań tymczasowych.

Hilti oferuje szeroką gamę systemów mocowania do wszystkich warunków i wspiera Cię na Twoim placu budowy w wyborze odpowiedniego rozwiązania oraz w szybkim i bezpiecznym montażu: 

Ładowanie

W przypadku szalunków na powstające obciążenia wpływa wiele czynników. W zależności od wysokości szalunku, strefy wiatru, rozstawu podpór skośnych stosowane są różne elementy mocujące. 

Przed postawieniem szalunku należy dokładnie sprawdzić, jakie występują obciążenia i jakich elementów mocujących można użyć do ich przenoszenia. W przypadku zwykłego szalunku systemowego lub ścian z elementów prefabrykowanych dostawcy podają z reguły także dane techniczne. Zawierają one również tabele w celu określenia występujących obciążeń dla zakotwienia podpór skośnych. Obciążenia można następnie porównać z odpowiednimi danymi produktu lub aprobatami.

Nasze dane techniczne można pobrać w odpowiedniej zakładce dotyczącej danego –produktu.
Chętnie pomożemy Ci w wyborze odpowiedniego systemu mocowania.

Zastosuj odpowiednie mocowanie

Kotwienie podpory skośnej za pomocą kotwy wkręcanej HUS4-H

Mocowanie podpór skośnych powinno być wykonane szybko i niedrogo. Jednocześnie obciążenia, które są spowodowane przez wysokie szalunki, prefabrykaty oraz napór betonu lub wiatru są ogromne. Ponadto podłoże, na które muszą zostać przeniesione takie obciążenia, może stanowić nie lada wyzwanie: twarde elementy prefabrykowane, świeży beton wylewany na miejscu lub stropy wykonane
z płyt stropowych kanałowych.

Dzięki kotwom wkręcanym firma Hilti oferuje bezpieczne i niedrogie rozwiązania, które mogą być stosowane we wszystkich warunkach, oraz wspiera Cię na Twojej budowie w wyborze odpowiedniego rozwiązania oraz w szybkim i bezpiecznym montażu:

Aprobata: także przy zastosowaniu w świeżym betonie.

Wysokie obciążenia: kotwa wkręcana HUS4-H, średnica od 8 mm do 16 mm, kotwa klinowa do dużych obciążeń HSL4 specjalnie do stropów wykonanych z płyt stropowych kanałowych do rozmiaru M24.

Bezpieczeństwo: kotwy wkręcane HUS4-H nie wymagają momentu dokręcającego, HSL4 z nakrętką zrywającą wskazują na prawidłowy montaż.

Szybki montaż: kotwa wkręcana HUS4-H nie wymaga czyszczenia otworów, a jej nowa konstrukcja sprawia, że ​​proces osadzania jest jeszcze szybszy i bardziej niezawodny.

Możliwość regulacji: po osadzeniu kotwę wkręcaną HUS4-H można regulować pod kątem głębokości osadzania.

Ponowne użycie: Aprobata techniczna DiBt dla ponownego użycia w świeżym betonie − mniejsze koszty materiałów, a dzięki odpowiednim testerom zużycia można w prosty i niezawodny sposób określić, czy kotwa może być ponownie użyta.

Podczas osadzania kotew w betonie ważną rolę odgrywa wiele czynników. Decydujące znaczenie ma wytrzymałość betonu, wiertło i czyszczenie wierconego otworu.

Dzięki kotwie wkręcanej HUS4-H wprowadzamy zupełnie nową generację produktów, która łączy właściwości naszej kotwy HUS3 z niespotykanym do tej pory zachowaniem podczas osadzania. Jednocześnie poszerzamy nasz asortyment o dwie nowe średnice, dodatkowe długości i zupełnie nową geometrię łba z gwintem.

Nowa oferta wkrętów do betonu: HUS4-H

  • Możliwość ponownego użycia do tymczasowych zamocowań w betonie (szalunki, podpory zabezpieczające przed przewróceniem) lub nienośnych płyt podstawy
  • Łatwe sprawdzenie możliwości ponownego użycia za pomocą testera

Jako alternatywę dla dużych obciążeń zalecamy kotwę do dużych obciążeń HSL4

  • Kotwa klinowa do dużych obciążeń w klasie wydajności Ultimate, posiadająca aprobaty do zastosowań w betonie, w których występują wysokie wymagania dotyczące bezpieczeństwa
  • Specjalna nasadka bezpieczeństwa pomaga zastosować​​ właściwy moment dokręcający nawet bez użycia klucza dynamometrycznego

Możliwość ponownego użycia kotew wkręcanych

Kotwy wkręcane do betonu firmy Hilti mają aprobatę zezwalającą na ich wielokrotne zastosowanie. W zależności od wymaganego obciążenia możesz wybrać system kotew, który będzie odpowiedni do Twoich celów. 

W prosty i niezawodny sposób można ustalić, czy użyta wielokrotnie kotwa wkręcana Hilti wciąż nadaje się do ponownego zastosowania. Stopień zużycia kotwy można określić za pomocą testera.

W celu przeprowadzenia testu zużycia należy włożyć końcówkę kotwy wkręcanej do testera Hilti. Jeśli nie wystaje na drugim końcu, kotwa może być ponownie użyta w bezpieczny sposób. Dopiero wtedy, gdy zużycie będzie tak zaawansowane, że końcówka kotwy będzie wystawać, kotwy nie należy używać ponownie. Zgodnie z aprobatą nie ma wówczas gwarancji, że kotwa wkręcana będzie przenosić obciążenie w niezawodny sposób. 

Testery D=8-10-14 mm lub HUS 12-16 mm można na stałe zamocować na wkrętarce, dzięki czemu będą zawsze dostępne dla montera w celu przeprowadzenia testu zużycia.

Innowacje w budowie szalunków

Mocowanie ogranicznika szalunku za pomocą osadzaka DX 5

Mocowanie ogranicznika szalunku

Po zmierzeniu placu budowy należy w precyzyjny sposób ustawić szalunek. Nasze ograniczniki szalunkowe X-FS zapewniają dużą szybkość, absolutną precyzję i oszczędzają cenny czas pracy.

Do ogranicznika szalunku X-FS
Wyrównanie szalunku za pomocą niwelatora laserowego PR 300-HV2S

Wyrównanie szalunku za pomocą niwelatora laserowego

Wytrzymałe i łatwe w obsłudze niwelatory laserowe. Można przesyłać  lub wyrównać wysokości oraz wykonywać pomiary spadków na dużych odległościach.

Do niwelatora laserowego PR 300-HV2S
Mocowanie płyt szalunkowych za pomocą gwoździ magazynkowanych X-CT MX

Mocowanie płyt szalunkowych

Jednoetapowe zastosowanie za pomocą magazynkowanych gwoździ pozwala zaoszczędzić czas. Dzięki wyjątkowo małej główce gwoździ drewno można łatwo usunąć, nie powodując przy tym uszkodzeń, i ponownie wykorzystać. Określone wcześniej miejsca pęknięcia gwoździ umożliwiają ich późniejsze usuwanie w kontrolowany sposób.

Do gwoździ magazynkowanych X-CT MX
Praca z głową z DX 6

W jaki sposób możesz zaoszczędzić nawet minutę na jeden punkt mocowania

Wiele zastosowań można zrealizować za pomocą uniwersalnego osadzaka DX 6, dostępnego
w różnych konfiguracjach, w połączeniu
z wysokowydajnymi gwoździami Hilti, opracowanymi specjalnie do różnych materiałów podłoża.

Do osadzak DX 6 Kit