Image alt text (optional)

Raport z doświadczeń: Automatyzacja z wykorzystaniem robotów budowlanych

Oto jak Hilti Jaibot wspomaga pracowników Omeras GmbH

Branża budowlana ma wiele powodów do zmartwień – inflacja, rosnące wydatki, niedobór zasobów i wykwalifikowanej kadry, a także kryzysy klimatyczne i geopolityczne. Nic dziwnego, że 51% przedsiębiorców twierdzi, że odczuwa skutki obecnej sytuacji.1  Wiele firm stara się obecnie zoptymalizować procesy i obniżyć koszty dzięki cyfrowym rozwiązaniom. To kolejny powód, dla którego firma Omeras GmbH użyła w branży budowlanej robotów.

Image alt text (optional)

Czy obecność robotów na budowie wystarczy, by sprostać obecnym wyzwaniom w branży budowlanej?

Takie są fakty: roboty na niemieckich budowach są już widoczne. Firmy wykorzystywały je w 6% projektów już w 2022 r., a kolejne 8% planuje wykorzystać w przyszłości.2

Półautomatyczne i w pełni zautomatyzowane roboty są z powodzeniem wykorzystywane na budowach na całym świecie. Mogą przeprowadzać kontrole, zbierać dane, drukować plany pięter budynków na podstawie danych BIM lub wykonywać wybrane zadania suchej zabudowy, takie jak tynkowanie. 

Dowiedz się tutaj, jak to wygląda w praktyce: Firma Omeras GmbH korzysta z robota Hilti Jaibot do prac wiertniczych i relacjonuje swoje pierwsze doświadczenia.

Roboty budowlane w praktyce

Zaawansowany technologicznie robot wiertniczy na budowie – Hilti Jaibot wyznacza nowe standardy

Oto korzyści Omeras GmbH

Firma Omeras GmbH wprowadziła robota Hilti Jaibot, aby wspierać swoich pracowników podczas ciężkich prac wiertniczych, ale także po to, by zaoszczędzić czas. Marc Neubert, Dyrektor Działu Planowania i Zarządzania Projektami mówi: „Nasz klient poprosił nas o przyspieszenie wszystkich możliwych prac”.

Obejrzyj film, aby dowiedzieć się, jak robot Jaibot zdołał zwiększyć wydajność w projekcie „Centrum administracji Rostock”. Dowiesz się, jakie są doświadczenia pracowników, którzy uczestniczyli w pracach z robotem.

Image alt text (optional)

Mocne wsparcie

Pod poszycie i podwieszany sufit z siatki cięto-ciągnionej konieczne było wywiercenie ponad 1100 precyzyjnie rozmieszczonych otworów. Dla pracownika jest to bardzo uciążliwa, powtarzalna praca wykonywana nad głową, która szybko staje się obciążająca fizycznie. To idealne zastosowanie dla robota Jaibot: swoje dane pozyskuje z rysunku AutoCAD otrzymanego od firmy Omeras, który zawiera osie konstrukcyjne i elementy budynku, takie jak belki i betonowe ściany.

Na tej podstawie Jaibot może szybko i precyzyjnie wywiercić otwory. „Mówimy o innowacji w branży budowlanej” – mówi Marc Neubert. Jaibot pracuje średnio o 30% szybciej niż człowiek.

„To wyjątkowo wysoki wzrost wydajności. Z robotem wiercącym pracuje się o wiele, wiele szybciej niż z zespołem monterów, a fakt, że nie ma ręcznego znakowania przynosi o wiele mniej błędów”. I dodaje: „Zyskujesz dużo więcej czasu oraz korzyści budżetowe. Teraz można przydzielić pracownikom inne zadania. To ogromne ułatwienie w pracy i do tego świetna zabawa”.

To, ile otworów jest w stanie wykonać Jaibot, zależy od miejsca budowy. Jeśli wszystkie warunki zostaną spełnione, może to być nawet 1000 otworów dziennie.

1. Nawet 1000 otworów dziennie

2. Większe bezpieczeństwo

3. Wyższa precyzja

Firma Omeras wiele zyskała dzięki Jaibotowi

Firma jest bardzo zadowolona i rozpoczyna kolejne prace. Marc Neubert podsumowuje: „Ta sytuacja jest korzystna we wszystkich obszarach. Dokumentacja stała się mniej problematyczna, automatyczna i prostsza. Pracownicy są bardzo zadowoleni, ponieważ praca z Jaibotem nie wymaga od nich wysiłku fizycznego a sprawia wiele frajdy”.

Podczas wdrażania nie napotkano żadnych trudności: w trakcie procesu wdrażania pomoc techniczna Hilti zapewniała nieprzerwane wsparcie przy planowaniu i realizacji.

Najlepiej zaplanowanie używanie robotów budowlanych

Do jakiego rodzaju prac budowlanych roboty są najlepiej przystosowane?

  • zadania wymagające precyzji i szybkości
  • zadania powtarzalne i uciążliwe
  • zadania niebezpieczne
  • zadania w środowisku z zagrożeniami dla ludzi
  • zadania długotrwałe, np. w nocy

Daje to znaczące korzyści dla pracowników:

  • mniejsze obciążenie 
  • mniej dodatkowych prac 
  • mniej dokumentacji
  • mniej powtarzalnych zadań
  • czas na inną, bardziej ambitną pracę

Korzyści jakie odnosi firma:

  • oszczędność czasu i kosztów
  • mniej błędów
  • efektywne, precyzyjne procesy pracy
  • większe bezpieczeństwo pracowników
  • prosta, niezawodna dokumentacja 
  • większa satysfakcja załogi

Potencjał jest już dostrzegany – ale często jeszcze nie w pełni wykorzystywany

Rozwiązania IoT na budowie:

56% firm ocenia potencjał rozwiązań dla branży budowlanej jako „duży” lub „dość duży”, natomiast jedynie 10% ocenia swoje własne możliwości w tym obszarze jako „duże” lub „dość duże”.3

Wykorzystanie BIM

63% firm ocenia potencjał zastosowania w branży budowlanej jako „duży” lub „dość duży”, natomiast jedynie 23% ocenia swoje własne możliwości6 jako „duże” lub „dość duże”.4

Stopień cyfryzacji procesów operacyjnych (np. zakupy, logistyka, realizacja budów)

42% firm ocenia swój poziom cyfryzacji jako „bardzo wysoki” lub „dość wysoki”; jednak 55% ocenia go jako „możliwy do poprawy” i widzi „wiele do nadrobienia”.5

Użycie robotów tam, gdzie to opłacalne

Image alt text (optional)

Na wprowadzeniu robotów na budowę może skorzystać każdy, jednak powinny być używane we właściwych miejscach, a zespoły powinny przejść odpowiednie szkolenie. 

Praca jest wykonywana wydajniej i precyzyjniej, a pracownicy mogą skupić się na innych zadaniach przy dodatkowym zwiększeniu bezpieczeństwa pracy. Pracownicy nie muszą się obawiać, że zostaną zastąpieni przez roboty. 

Niemieckie Stowarzyszenie Robotyki komentuje zastrzeżenia dotyczące nowych technologii i zmian: „W żadnym wypadku nie chodzi o całkowite zastąpienie pracowników, ale o zastąpienie tych, którzy nie są już dostępni, ale wciąż potrzebni”.  Roboty mają pomagać, a nie zastępować. Stowarzyszenie postrzega rozwiązania branżowe w zakresie robotyki jako częściowe złagodzenie niedoboru wykwalifikowanej kadry w wielu sektorach w przyszłości, w tym na przykład w branży opiekuńczej i gastronomicznej.

Oczywiście w ciągu najbliższych kilku lat będzie nam towarzyszyć wiele wyzwań: od pytania, w jaki sposób roboty mogą być rozsądnie wykorzystywane w projektach remontowych i renowacyjnych oraz drobnych pracach, po potrzebę szkolenia pracowników do pracy z różnymi robotami. 

Mimo to widać wyraźnie, że zastosowanie robotyki jest obiecującą perspektywą dla branży budowlanej. Roboty budowlane mogą przejąć codzienną, żmudną pracę i zagwarantować większe bezpieczeństwo, jak pokazuje przykład Jaibota – już teraz pomagają w dalszej transformacji branży, produkując prefabrykowane elementy konstrukcyjne, np. w technologii druku 3D, które wymagają jedynie montażu na miejscu.

Najczęściej zadawane pytania

W jakich obszarach zastosowań może być wykorzystywany Jaibot?

Sterowany na podstawie cyfrowego planowania robot wiertniczy Jaibot przejmuje wiercenie otworów w suficie lub ścianie w połączeniu z pomiarem za pomocą tachimetru PLT 300. Może być on stosowany przy wykonywaniu instalacji grzewczych, wentylacyjnych, klimatyzacyjnych, elektrycznych i sufitowych.

Jakich danych potrzebuje Jaibot do pracy?

Podstawą danych może być model wykonawczy BIM, ale za podstawę danych do klasycznego planowania może również służyć plik DWG. Przetwarzane mogą być dane 2D lub 3D, a na końcu wymagane są współrzędne X/Y.

Nasze Centrum Kompetencji BIM z przyjemnością zajmie się planowaniem.

Jak długo Jaibot może wiercić?

Akumulator działa do 8 godzin, a jego naładowanie zajmuje około 6 godzin. Jaibot może być zasilany sieciowo, dzięki czemu może łatwo obsługiwać kilka zmian.

Od jakiej liczby wierconych otworów opłaca się korzystać z Jaibota?

Robota Jaibot opłaca się zastosować do wiercenia od ok. 2500 otworów.

Jakie korzyści oferuje Jaibot, gdy nad projektem pracuje wielu specjalistów?

Jaibot działa w oparciu o dane cyfrowe z wielu branż, inwestor uzyskuje lepszej jakości otwory, większą dokładność, mniej błędów i szybszą produkcję. W planie wiercenia z góry określone są: położenie, średnica, a nawet głębokość wiercenia. Ponadto wiercone otwory są oznaczone systemem kodowania kolorami z kropkami wokół planowanego otworu, dzięki czemu każdy ze specjalistów z danej branży wie, które otwory są przeznaczone dla danej instalacji.

Ile kosztuje Jaibot?

Koszty zależą od projektu i są obliczane w każdym przypadku indywidualnie. Zasadniczo istnieje możliwość zakupu lub leasingu do floty.

Inne artykuły

Zaangażowanie pracowników w cyfryzację

Największą przeszkodą dla cyfryzacji w branży budowlanej jest obecnie brak wyszkolonych specjalistów. Dlatego przedsiębiorcy muszą pamiętać o szkoleniach z systemów cyfrowych dla swoich pracowników, by zainspirować ich do zaakceptowania zmian. Przeczytaj, jak możesz zaprezentować swoim pracownikom, że inteligentne rozwiązania zmniejszają ich obciążenie i nie stracą przez nie pracy.

Do artykułu

Coraz więcej robotów na budowach

Roboty budowlane trafiają na nasze budowy, aby pomóc nam sprostać największym wyzwaniom, którymi są nieefektywność, niska produktywność i niedobory siły roboczej.

Do informacji

Blog Hilti o perspektywach, trendach i rozwiązaniach cyfrowych w branży budowlanej

W jaki sposób inteligentne rozwiązania pomagają oszczędzać czas i pieniądze w branży budowlanej? Jakie wyzwania na nas czekają? Odkryj z nami przyszłość budownictwa na naszym blogu: Dzielimy się najnowszymi przemyśleniami na temat branży, oraz podsuwamy wskazówki dla Twojej firmy.

Do bloga

1) PwC 2024: Die Bauindustrie in Krisenzeiten. Fortschritte bei ESG, Stillstand bei der Digitalisierung. https://www.pwc.de/de/content/0b613c86-5af3-4a7f-af05-82205af0b6ad/pwc-bauindustrie-studie-2024.pdf Seite 6
2) Bitkom, ZDH 2022: Die Digitalisierung des Handwerks. https://www.hilti.de/content/hilti/E3/DE/de/business/news-und-events/magazine/directory/5-things/5-important-construction-trends.html, S. 7
3) PwC 2024: Die Bauindustrie in Krisenzeiten. Fortschritte bei ESG, Stillstand bei der Digitalisierung. https://www.pwc.de/de/content/0b613c86-5af3-4a7f-af05-82205af0b6ad/pwc-bauindustrie-studie-2024.pdf, Seite 12
4) PwC 2024: Die Bauindustrie in Krisenzeiten. Fortschritte bei ESG, Stillstand bei der Digitalisierung. https://www.pwc.de/de/content/0b613c86-5af3-4a7f-af05-82205af0b6ad/pwc-bauindustrie-studie-2024.pdf, Seite 12
5) PwC 2024: Die Bauindustrie in Krisenzeiten. Fortschritte bei ESG, Stillstand bei der Digitalisierung. https://www.pwc.de/de/content/0b613c86-5af3-4a7f-af05-82205af0b6ad/pwc-bauindustrie-studie-2024.pdf, Seite 11