NASZA HISTORIA

Hilti history

Historia Hilti zaczyna się w 1941 r. Od tego czasu odnieśliśmy wiele sukcesów, a przed nami jeszcze wiele ambitnych planów do zrealizowania. Poznaj naszą historię, aby poczuć przedsmak tego co możemy razem osiągnąć.

1941 – POCZĄTKI

Inżynier Martin Hilti (1915 – 1997) i jego brat Eugen (1911 – 1964) decydują się na założenie firmy Hilti Maschinenbau OHG. Jej siedzibą staje się niewielkie miasteczko Schaan w Liechtensteinie.

1948 – ZGŁOSZENIE PATENTU

Martin Hilti zaczyna interesować się techniką zamocowań. Tym sposobem na początku lat 50-tych, na rynku pojawiają się chronione patentem ręcznie napędzane urządzenia i osadzaki.

1952 – ZWIĘKSZANIE ZASIĘGU

Martin Hilti negocjuje umowę o współpracy w zakresie sprzedaży we Włoszech– to pierwszy międzynarodowy kontrakt firmy.  

1957 – PRZEŁOM

DX 100 - pierwsze na świecie osadzaki prochowe stają się symbolem przełomu technologicznego w Hilti.

1962 – FIRMA MIĘDZYNARODOWA

Jesteśmy obecni już w 30 krajach.

1964 – POŻEGNANIE LEGENDY

20 listopada, w wieku 53 lat umiera Eugen Hilti - jeden ze współzałożycieli firmy, niezrównany organizator, bez którego rodzinna firma z Schaan nigdy nie osiągnęłaby obecnych kształtów. Aż do chwili swej przedwczesnej śmierci angażował się w prace Państwowej Komisji Czeladników.

1967 – PRZEŁOMOWE INNOWACJE

Wprowadzamy na rynek Hilti TE 17 – pierwszą młotowiertarkę z napędem elektryczno-pneumatycznym, a seria TE staje się częścią kompleksowej ofery Hilti. W tym samym czasie, tworzymy też pierwszy system kotwienia mechanicznego.

1970 – MIĘDZYNARODOWE ZAKŁADY PRODUKCYJNE

Otwieramy pierwszy zagraniczny zakład produkcyjny w Thüringen (Austria).

1971 - EKSPANSJA

Rusza produkcja urządzeń w zakładzie w Kaufering, w pobliżu Monachium (Niemcy). To jeden z wielu otwartych wówczas zakładów produkcyjnych Hilti na świecie.

1973 - ROZBUDOWA

Dawna rodzinna firma przekształca się w Hilti Entwicklungsgesellschaft (HEG) – międzynarodową spółkę z siedzibą w Monachium (Niemcy). W tym czasie pracujemy nad technologiami wiercenia i montażu oraz systemami kotwienia. 

Zatrudniamy też nową kadrę kierowniczą. Nadzór nad firmą obejmuje Zarząd składający się z czterech Członków.

1975 – ZARZĄD

Do Zarządu dołączają trzej nowi  członkowie. Wśród nowych pracowników jest też Michael Hilti – syn jednego z założycieli. Obejmuje on nadzór nad działem marketingu i sprzedaży.

1980 – RELOKACJA I ZABEZPIECZENIE PRZYSZŁOŚCI FIRMY

Rozszerzanie zasięgu o nowe rynki w Ameryce, Afryce, Azji i Europie. 

W tym samym czasie powstaje też rodzinny fundusz powierniczy Martina Hilti.

1982 – AWANS

Michael Hilti zostaje wiceprezesem Zarządu.

1985 – DALSZY ROZWÓJ

Systemy kotwiące, bezpośrednie mocowanie oraz wiercenie i dłutowanie stają się w pełni niezależnymi działami produktowymi. Zajmują się one zarządzaniem produktem, pracami badawczo-rozwojowymi, logistyką, nadzorem, zakupami i produkcją.

1986 – LIDER W BRANŻY

Prezentujemy "Strategię 2000". To innowacyjny projekt rozwoju firmy, który jako pierwszy w branży skupiał się na segmentacji rynku. Ponadto wdrożyliśmy jednolitą, międzynarodową kulturę korporacyjną, której motto brzmiało “Bycie liderem czyni różnicę”.

1990 – ZMIANA ZARZĄDU

Martin Hilti przekazuje stanowisko Dyrektora Generalnego swojemu synowi Michaelowi. Sam zostaje Prezesem Rady Dyrektorów.

1991 - GLOBALIZACJA

Cały czas pracujemy nad rozbudową struktur na  światowych rynkach. Tworzymy nowe oddziały w Rosji, Ameryce Południowej i Azji. Tak wkraczamy w erę globalizacji.

1994 – ZMIANA KIEROWNICTWA

Martin Hilti przekazuje stanowisko Prezesa Rady Dyrektorów Michaelowi Hilti i pozostaje w Zarządzie jako prezes honorowy. Pius Baschera zostaje mianowany Dyrektorem Generalnym. To pierwszy w historii przywódca firmy, który nie jest członkiem rodziny Hilti.

1996 – FUNDAMENTY DLA ROZWOJU BIZNESU

Wprowadzamy nową strategię „Champion 3C”, która bazuje na podniesieniu jakości obsługi klienta, rozwoju kompetencji i zwiększeniu udziału produktów Hilti na rynku.

1997 - SPUŚCIZNA

19 sierpnia, w wieku 82 lat, umiera współzałożyciel firmy, Martin Hilti.

2002 – AUTOMATYZACJA BIZNESU

Wprowadzamy globalnie ujednolicone procesy biznesowe i systemy danych, które przełożą się na zwiększenie wydajności i produktywności w przyszłości.

2003 - NAGRODA

Jako Grupa Hilti otrzymujemy "Nagrodę Carla Bertelsmanna" za wzorową kulturę korporacyjną.

2004 - KULTURA

Hasło "Bycie liderem czyni różnicę" zastępuje nowe motto - "Nasza podróż kulturowa". Zmiana ta to wynik wdrożenia nowej kultury korporacyjnej w firmie, której podstawowym aspektem stają się regularne szkolenia i kursy dla wszystkich pracowników, zatrudnionych w oddziałach Hilti na całym świecie.

2006 – ZMIANY W RADZIE DYREKTORÓW

Pod koniec roku Pius Baschera przekazuje obowiązki Bo Risbergowi, nowemu Dyrektorowi Generalnemu, a sam mianuje się Prezesem Rady Dyrektorów. Wśród jej członków wciąż znajduje się Michael Hilti.

2009 – ZAKŁADY PRODUKCYJNE

W Matamoros (Meksyk) otwieramy swój ósmy zakład produkcyjny na świecie.

Pozostałe zakłady znajdują się w Schaan (Liechtenstein), Thüringen (Austria), Kaufering i Strass (Niemcy), Zhanjiang i Szanghaju (Chiny) i Kecskemét (Węgry).

Kryzys finansowy

Spadek obrotów o 20 procent wymusza reorganizację firmy.

2014 - KIEROWNICTWO

Christoph Loos zostaje 5-tym Dyrektorem Generalnym w historii firmy Hilti. 

Strategia

Pod przewodnictwem nowego Dyrektora Generalnego, firma ustala strategię „Champion 2020”, która wyznaczy kierunek rozwoju firmy w nadchodzących latach. Jednym z jej najważniejszych elementów jest zróżnicowanie produktów i usług klasy premium.

2015 – CENTRUM INNOWACJI

W Schaan,głównej siedzibie firmy w Liechtensteinie, powstaje nowoczesne centrum innowacji, zatrudniające ponad 450 pracowników.

Zmiana lokalizacji

Przenosimy swoją amerykańską siedzibę z Tulsa, w stanie Oklahoma, do Plano, niedaleko Dallas, w stanie Teksas.

Przełomowy sukces

Po raz pierwszy w swojej historii zarabiamy ponad 1 mld USD w Ameryce Północnej.

2016 - ZAANGAŻOWANIE

Przeprowadzamy całkowitą renowację naszej siedziby w Liechtensteinie, sygnalizując tym samym swoje przywiązanie do tej lokalizacji.