Ochrona przeciwpożarowa made in Germany

Jak w Hilti współpracują ze sobą działy rozwoju i produkcji?

Laboratorium badawcze ochrony przeciwpożarowej z osobą w kombinezonie ochronnym

Wrzesień 2019  I  3 minuty  I  ochrona przeciwpożarowa, kompetencje

 

Nasze budynki stają się coraz nowocześniejsze i bezpieczniejsze. Jednak nie eliminuje to strachu, który towarzyszy ludziom od zawsze - strachu przed ogniem.  

Zwłaszcza po poważnych wypadkach, spowodowanych przez ogień, temat ochrony przeciwpożarowej jest na ustach wszystkich. Stawiane są coraz wyższe wymagania, aby jeszcze lepiej chronić budynki i życie ludzkie. Przy czym najważniejsza nie jest odporność ogniowa, ale zatrzymanie niebezpiecznego dymu, który powoduje najwięcej ofiar śmiertelnych.

Eksperci ds. ochrony przeciwpożarowej Hilti pracują w siedzibie firmy w Kaufering. W ścisłej współpracy z działem produkcji, eksperci opracowują nowe rozwiązania, których można używać zgodnie z warunkami aprobat. Nowe wymogi prawne, nowe materiały budowlane i wymagania klientów przekładają się na rozwój innowacji. Nietuzinkowe podejście sprawia, że nawet szwajcarska czekolada w trójkątnej formie może stać się źródłem inspiracji.

 

Zawsze blisko klienta

„Ratowanie życia, ochrona zasobów, poprawa parametrów budynku“ – takie motto wybrał sobie dział ochrony przeciwpożarowej. Aby każdego dnia osiągać te cele, należy pamiętać o wielu istotnych czynnikach. „Musimy znać wymagania i problemy klientów, a także dokładnie rozumieć, do jakich zastosowań potrzebują naszych produktów“ – wyjaśnia lider zespołu Roland Weixler z działu rozwoju. Ponadto w laboratorium chemicznym należy wziąć pod uwagę przepisy prawne. Wyzwaniem są w tym wypadku odmienne przepisy w zależności od kraju.

W efekcie, zwiększają się nakłady pracy nad uzyskaniem aprobat i wykonaniem serii testów. Działania należy dostosować do każdego kraju. Oczywiście najważniejsze są testy ogniowe. Przeprowadzamy je zarówno w siedzibie w Kaufering, jak i w zewnętrznych laboratoriach testowych. Testowane są nie tylko nowe produkty. Istniejące rozwiązania przeciwpożarowe także mogą zostać unowocześnione, a wówczas muszą przejść ponowny proces zatwierdzenia. „Beton reaguje inaczej na ogień niż drewno. Dlatego każdy produkt przeciwpożarowy musi zostać odpowiednio dostosowany“ – mówi Weixler.

Kształt szwajcarskiej czekolady inspiruje

Aktualne trendy idą w stronę tworzenia gotowych produktów przeciwpożarowych, takich jak cegły ognioodporne. „Problem z tradycyjną pianką polega na tym, że może kapać i nie jest tak łatwa w użyciu“, mówi Christoph Aubauer, Menadżer produktu ds. produktów przeciwpożarowych w Hilti. Pewnego piątkowego popołudnia pod koniec 2017 roku koledzy zebrali się i stwierdzili jednomyślnie: z tym trzeba coś zrobić.

 

Zastosowanie Produkt do ochrony przeciwpożarowej CFS-HFF z lupą

Firma Hilti zapewniła im możliwość jego realizacji. Pracownicy mieli czas na rozwój własnych pomysłów, poza normalną pracą, aby móc pracować kreatywnie. Zmotywowani konkretnym wymogiem klienta, pracowali nawet po godzinach. Dzięki temu udało się dostarczyć gotowy produkt w rekordowym czasie, przy czym tytułowa forma finalnie nie została zachowana.

Wszystko pod jednym dachem

Linia produkcyjna cegieł przeciwpożarowych na linii montażowej
Ekrany Schematyczne reprezentacje w hali produkcyjnej

Istnieje jeden decydujący czynnik, który zapewnił większą szybkość działania: dział produkcji i rozwoju pracują drzwi w drzwi. Tak uważa również Stefana Schlenk, który pracuje w Hilti jako Group Manager Engineering. Twórcy produktu są bezpośrednio połączeni z zakładem, dzięki czemu znacznie szybciej mogą uzyskać prototypy do wypróbowania. Podczas gdy na jednej połowie hali trwa zwyczajowa produkcja, w drugiej powstają nowe linie produkcyjne – również we współpracy z działem rozwoju.

Podobnie jak w innych zakładach, linie produkcyjne są zorganizowane zgodnie z przepływami wartości. Oznacza to, że zawsze jeden zespół ludzi, pracujący przy danej linii, odpowiada za konkretny produkt – począwszy od mieszania, przez przetwarzanie, aż po pakowanie. „Można to sobie wyobrazić jako drużynę piłkarską“ – wyjaśnia Schlenk. I choć wiele etapów roboczych jest już w pełni zautomatyzowanych, nie może zabraknąć wykwalifikowanych pracowników, monitorujących produkcję.

Wyjątkowa produkcja

W rzeczywistości, zdaniem Schlenka, chemia to tylko niewielka część produkcji. Zwłaszcza w przypadku ognioodpornych uszczelniaczy i pianek szczególnie ważne jest właściwe opakowanie, aby dane zastosowanie było bezpieczne. Produkty te wymagają jednak wcześniejszego przeszkolenia użytkowników na placu budowy.

Można to sobie wyobrazić jako proces pieczenia ciasta.

Produkty prefabrykowane są łatwiejsze w użyciu. Na przykład dla cegieł ognioodpornych, wymiary pianki są wtryskiwane do małych form, aby zachowały właściwy format podczas spieniania. Schlenk: „Można to sobie wyobrazić jako proces pieczenia ciasta“. Napełnia się jedną po drugiej i wsuwa do tunelu chłodzącego w celu utwardzenia.

Pianka przeciwpożarowa CFS-F FX na całym świecie

Możliwa jest również tak zwana produkcja ciągła, w ramach której masę wstrzykuje się w folię. Po spienieniu „niekończący się“ wąż można następnie dociąć i zapakować. „Połączenie masy przeciwpożarowej i folii w procesie produkcyjnym w Hilti jest czymś wyjątkowym na rynku“, wyjaśnia Schlenk. Folia nie tylko lepiej chroni piankę, ale także sprawia, że jej zastosowanie jest łatwiejsze. Jeśli wszystkie kontrole końcowe i testy kończą się wynikiem pozytywnym, produkty z Bawarii trafiają na cały świat, aby zapewnić większe bezpieczeństwo w budynkach.

To także może Cię zainteresować

Widok na nowe centrum handlowe i hotelowe Posejdon z panoramą miasta Setttin o wschodzie słońca

Bezpieczeństwo dzięki ochronie przeciwpożarowej

Wrzesień 2019  I  4 minuty  I  ochrona przeciwpożarowa

W ochronie przeciwpożarowej ważne jest, aby pracować zgodnie z przepisami – i móc to udowodnić. Pomóc w tym może Menadżer zarządzania dokumentacją przepustów ogniochronnych, tak jak w jednym z dużych projektów w Szczecinie.

Czytaj więcej
Waga laboratoryjna używana do pomiaru składników

Doskonalenie kotew w laboratorium chemicznym

Wrzesień 2019  I  3 minuty  I  technologia kołków, kompetencje

Od badań do produkcji, tak powstają w Hilti kotwy chemiczne.

Czytaj więcej
Dokumentacja Przepustów Ogniochronnych

Dokumentacja Przepustów Ogniochronnych

 

W wielu przypadkach, dokumentacja przepustów ogniochronnych jest bardzo skomplikowana. Wynika to z konieczności opracowania wielu danych technicznych oraz przygotowania aprobat, projektów i zdjęć instalacji przepustów.

Czytaj więcej