Doskonalenie kotew w laboratorium chemicznym

Doskonalenie kotew w laboratorium chemicznym

Asystenci laboratoryjni w pracy w laboratorium badawczym Hilti.

Wrzesień 2019  I  3 minuty  I  technologia kołków, kompetencje

 

Czasami na placach budowy pojawiają się trudności: należy zamontować elementy przenoszące duże obciążenia, konieczne jest uszczelnienie podłogi lub trzeba walczyć z nierównym podłożem. Do takich specjalnych wymagań stosuje się kotwy chemiczne. Wystarczy wywiercić otwór, wypełnić go żywicą, osadzić kotwy, utwardzić i gotowe! To niesamowite, że tak mało materiału może wytrzymać tak wiele.

Na całym świecie kotwy chemiczne są używane kilka tysięcy razy dziennie. Rzadko kto jednak zastanawia się nad wysoką wydajnością tych małych bohaterów placu budowy i nad wkładem pracy, jaka za tym stoi. Specjaliści ds. rozwoju produktów Hilti muszą stawiać czoła stale rosnącym wymaganiom. Nie tylko trzeba znaleźć nowe pomysły, ale też istniejące już produkty muszą być dalej udoskonalane − czemu zawsze przyświeca jeden, wyraźny cel: większe bezpieczeństwo.

Nasi klienci jako źródło inspiracji

Kierownik budowy i konsultant handlowy Hilti na miejscu z planami i kołkami chemicznymi.
Jednak najważniejszymi impulsami dla naszej pracy są liczne kontakty z klientami, których Hilti doświadcza każdego dnia na całym świecie.

Propozycje w zakresie innowacji produktowych pochodzą zawsze z różnych kierunków. Z jednej strony Hilti prowadzi podstawowe badania i stara się w ten sposób pozyskać nowe informacje. Z drugiej strony oczywiście obserwuje konkurentów na rynku. Dopiero, gdy dostępne są wszystkie informacje, podejmuje się decyzję o dalszym doskonaleniu istniejącego produktu lub wprowadzeniu na rynek zupełnie nowy produktu. Według Dierkera, w przypadku badania nowych, złożonych technologii może upłynąć od pięciu do dziesięciu lat, zanim dany produkt będzie gotowy do wprowadzenia na rynek. Hilti pozyskuje również zewnętrzne know-how poprzez sieć europejskich uniwersytetów oraz dostawców surowców. 

Cytat: Sascha Dierker, odpowiedzialny za rozwój produktu w dziale Product Care, Hilti

Wszystko dla bezpieczeństwa

Test ekstrakcji chemicznej korków Hilti wystawionych na działanie powietrza z morza.

Kotwa chemiczna musi przejść niezliczone testy, zanim uzna się, że doskonale spełnia swoją funkcję.

Sprawdzane jest nie tylko samo zastosowanie, ale także co dzieje się przed i po. Na przykład w komorach klimatycznych testuje się, w jaki sposób różne temperatury wpływają na przechowywanie oraz trwałość produktu w długiej perspektywie czasowej. Badania na wyciąganie przeprowadza się w warunkach laboratoryjnych, aby sprawdzić zgodność z wymogami dotyczącymi obciążenia.

Nawet najróżniejsze surowce − w zależności od żywicy, jest ich od 10 do 30 − są szczegółowo badane za pomocą specjalnego sprzętu. „Klient oczekuje bezpieczeństwa i my je oferujemy”, mówi Sascha Dierker, odpowiedzialny za rozwój produktów. Nawet typowe opakowania żywic Hilti to nauka sama w sobie. Z jednej strony nie może reagować z zawartością, ale musi jednocześnie ją chronić i konserwować. Z drugiej strony, z uwagi na zieloną kropkę, powinna być łatwa w utylizacji, a także mieć możliwość całkowitego opróżnienia.

Waga laboratoryjna używana do pomiaru składników.

Stałe kontrole – również istniejących kotew chemicznych z asortymentu

Nawet podczas produkcji, wyroby chemiczne są wielokrotnie poddawane tym samym testom. Każdy etap pośredni wszystkich partii jest ponownie badany w laboratorium, dzięki czemu zapewniamy klientom Hilti większe bezpieczeństwo podczas użytkowania.

Od czasu do czasu pojawiają się również braki surowców. W momencie, gdy ważny składnik receptury kotwy chemicznej nie jest już dostępny, należy znaleźć zamiennik. Dzięki temu, że dział badawczo-rozwojowy znajduje się pod tym samym dachem co dział produkcyjny, istnieje możliwość szybkiej reakcji na takie wyzwania. Ponadto, surowiec zastępczy jest testowany tak długo, aż można zagwarantować standardowy wysoki poziom bezpieczeństwa produktu.

Ustawienie pręta kotwiącego Hilti z wkładem z folii HVU

Innowacja i niezawodność także w przyszłości

DPonieważ Hilti czuwa nad kompletnym procesem począwszy od badań oraz rozwoju, aż po produkcję, sprzedaż i serwis, klienci mogą zawsze polegać na kotwach chemicznych. Nie bez powodu jesteśmy dumni z naszych produktów, na przykład z wygodnego w użyciu patronu HVU czy żywicy epoksydowej HIT-RE 500 V3, która już wielokrotnie była kopiowana przez innych.

Innowacyjna jest także platforma akumulatorowych dozowników, na przykład HDE 500-A22. Dozowniki te zapobiegają kapaniu żywicy i dzięki precyzyjnym wytycznym w zakresie dozowania zapewniają bezpieczeństwo i ekonomiczne zastosowanie kotew chemicznych. Jednakże, to jeszcze nie wszystko. Nasi naukowcy pracują już dziś nad rozwiązaniami mocującymi dla przyszłego świata.

Kształcenie w Hilti

Auszubildende Laboranten im Hilti Forschungslabor bei der Arbeit

Młodzi profesjonaliści

Aby móc zawsze prezentować nowości, Hilti stale stara się pozyskiwać nowe pokolenia fachowców. Podczas 3,5-letniego okresu szkolenia zawodowego, przyszli chemicy oraz laboranci szkolą się we wszystkich działach sektora chemicznego. Dzięki takiemu gruntownemu przeszkoleniu, zdobywają szeroki zakres wiedzy specjalistycznej.

Auzubildende bei Hilti die am Jugend forscht Programm teilnimmt und dafür im Labor arbeitet

„Jugend forscht“

Samodzielnie pracują nad swoim projektem na konkurs „Jugend forscht“ [Młodzież bada]. W ramach projektu otrzymują od swoich opiekunów naukowych temat, który jest istotny również dla Hilti. W skutek czego w 2018 r. dwóm praktykantom udało się zająć 3. miejsce w dziedzinie chemii w konkursie regionalnym. Badali wówczas sposoby udoskonalenia stabilności podczas składowania kotew chemicznych – nagrodzoną technologię, która teraz służy klientom Hilti.

Zwei Junge Menschen schauen gemeinsam ein Papier an

Program wymiany

Przede wszystkim czymś wyjątkowym jest program wymiany. W okresie nauki zawodowej, praktykanci wyjeżdżają także zagranicę i kształcą się w zupełnie innych dziedzinach chemii. Przykładowo, w przeszłości zajmowali się w Hiszpanii badaniami nad lekiem na raka, dzięki czemu zyskują – poza oczywistą wiedzą – także kompetencje językowe.

To także może Cię zainteresować

Laboratorium badawcze ochrony przeciwpożarowej z osobą w kombinezonie ochronnym

Ochrona przeciwpożarowa made in Germany

Wrzesień 2019  I  3 minuty  I  ochrona przeciwpożarowa, kompetencje

Jak w Hilti współpracują ze sobą działy rozwoju i produkcji? 

Czytaj więcej
Kompozycja 4 rzeczy do ochrony przeciwpożarowej

4 najważniejsze rozwiązania przeciwpożarowe

Wrzesień 2019  I  3 minuty  I  ochrona przeciwpożarowa

Rozwiązania przeciwpożarowe Hilti – dla instalacji wykonanej zgodnie z przepisami.

Czytaj więcej
Modułowy komponent mieszkalny na ciężkim dźwigu

Modułowa budowa

Wrzesień 2019  I  5 minut  I  konstrukcja drewniana

Prefabrykacja seryjna dla większej wydajności w branży budowlanej.

Czytaj więcej
Tablet PC z oprogramowaniem BIM

Wirtualny świat na wyciągnięcie ręki

Wrzesień 2019  I  2 minuty  I  BIM, kompetencje

Hilti otwiera Experience Center BIM w Rotterdamie.

Czytaj więcej
Dübel Auswahl

Tu znajdziesz pasującą kotwę

 

Szukasz odpowiedniej kotwy do konkretnego zastosowania? Tu dowiesz się, który system mocowań Hilti pasuje do Twojego zastosowania.

Czytaj więcej