Ilustracja jest podzielona na dwie części: po lewej stronie znajduje się mężczyzna w stroju budowlanym, stojący na budowie i trzymający w ręku tablet. Po prawej stronie pokazano ilustracje pionowych słupków.

Cyfrowy harmonogram budowy: jak poprawić zyskowność projektu

Lepsza przejrzystość i możliwość zaplanowania

Dobrze zorganizowany harmonogram budowy, zwany również planem czasowym budowy, harmonogramem przebiegu budowy lub kalendarzem budowy, zapewnia lepszą kontrolę, planowanie i wydajność projektu: Stanowi on podstawę koordynowania pracy wykonawców i pomaga zapewnić, że podczas budowy prace wykonawców z różnych branż nie nakładają się na siebie, a projekt może zostać ukończony zgodnie z planem. Jak wygląda dobrze przygotowany harmonogram budowy? Czy w ogóle należy go tworzyć? Jakie prace musisz wykonać własnoręcznie, a gdzie specjalistyczne oprogramowanie Cię w tym wyręczy? 

W tym artykule pokażemy, w jaki sposób możesz wykorzystać ulepszony harmonogram budowy do zarządzania projektami w bardziej kontrolowany sposób i z pewnością ukończyć je na czas.

Ilustracja jest podzielona na dwie części: po lewej stronie znajduje się zbliżenie na dwóch mężczyzn, sprawiających wrażenie skupionych. Po prawej stronie znajduje się zrzut ekranu z harmonogramu budowy.

Dobry harmonogram budowy jest ważny dla bezpieczeństwa finansowego projektu. W codzienności coraz bardziej złożonych przepisów budowlanych i umów, zdecydowanie trudniej jest dotrzymać harmonogramów. Według badania Hertie, duże projekty przekraczają budżet o około 73% i trwają dłużej, niż zaplanowano1. Opóźnienia mogą się zdarzyć przy mniejszych zamówieniach, ale ich konsekwencje mogą być ogromne. W najgorszym przypadku możesz ponieść wysokie koszty i zostaną na Ciebie nałożone kary umowne. Przyczyny: harmonogram budowy jest wiążący tylko wtedy, gdy został określony w umowie. To co jest zawsze wiążące to uzgodniona data zakończenia projektu budowlanego. Dobry kalendarz budowy pomaga zapewnić zgodność z warunkami umowy.

Co zapewnia dobry harmonogram budowy?

Łatwiejsza kontrola i większa przejrzystość

Dobry harmonogram wizualnie przedstawia wszystkie zaplanowane prace budowlane wraz z ich terminami. Jest elastyczny, łatwo dostępny i zrozumiały. Zazwyczaj jest on sporządzany przez kierownika budowy lub projektu, często we współpracy z architektami, inżynierami i innymi specjalistami. W zależności od zamówienia, to inwestor, ale też generalny wykonawca lub firma budowlana określają wymagania i ponoszą koszty. Niezależnie od tego, kto ponosi koszty: wykonawcy ze wszystkich branż muszą uzupełnić harmonogram swoją pracą, aby zapewnić, że uwzględnia on wszystkie niezbędne kroki i zależności.

Z harmonogramu korzystają wszyscy: kierownik budowy, poszczególni wykonawcy i podwykonawcy oraz inwestor. Jest to główny punkt odniesienia dla wykonania projektu i pomaga pracownikom zrozumieć, jakie prace zostały wykonane, co jest do zrobienia w następnej kolejności oraz kiedy coś musi zostać ukończone.

 

Dlaczego harmonogram budowy jest tak ważny?

Sprawniejsze zarządzanie pracownikami

Szczegółowy kalendarz całego projektu umożliwia lepsze planowanie pracy zespołów, a personel w terenie ma możliwość efektywniejszego delegowania poszczególnych zadań. Pozwala to uniknąć opóźnień i zbędnych przestojów.

Śledzenie postępów projektu

Jedynie wtedy, gdy istnieje konkretny plan, możliwa jest lepsza ocena statusu projektu: ciągła kontrola umożliwia wcześniejsze wychwycenie opóźnień i podjęcie przeciwdziałań.

Przypominanie o datach i terminach

Niezbędne przy mnożących się przepisach: kalendarz budowy przypomina o ważnych datach i terminach, dzięki niemu wszystkie zadania są wykonywane na czas.

Wydajne procesy między wykonawcami z różnych branż

Harmonogram budowy zapewnia przejrzystość i czytelne procesy. W idealnym przypadku sprzyja to braku lub krótszym przestojom oraz lepszej koordynacji działań pomiędzy wykonawcami z różnych branż.

Jak powstaje proces budowy?

Ujęcie z bliska smartfona pokazujące różne osie czasu w aplikacji Fieldwire.

Istotne elementy i pomocne narzędzia

Harmonogram budowy jest dobry i pomocny jedynie wtedy, gdy został precyzyjnie sporządzony i jest dokładnie przestrzegany lub aktualizowany, gdy zajdzie tak potrzeba. 

Oznacza to, że: musi być na tyle jasny i zrozumiały, aby każdy mógł z nim pracować. Jest dostępny dla wszystkich i uwzględnia bieżące zmiany.

To, co kiedyś było pisane ręcznie – z brakiem możliwości uaktualnienia – można teraz zrobić i modyfikować online. Obecnie istnieje wiele programów do zarządzania projektami budowlanymi, które są specjalnie dostosowane do wymagań branży. 

Dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu budowlanemu możesz tworzyć plany prac projektowych, udostępniać je wszystkim zainteresowanym i na bieżąco aktualizować. Można wykrywać już na wczesnym etapie konflikty pomiędzy wykonawcami z poszczególnych branż i proaktywnie je rozwiązywać. Pomagają w tym tablice Kanban, wykresy Gantta i terminarze. Zarówno w terenie, jak i w biurze, każdy może wyraźnie zobaczyć, które zadania są aktualne i kiedy należy je wykonać. Unikając opóźnień i błędów, przy większym  zadowoleniu klienta, można również obniżać koszty. 

Jak pokonywać wyzwania związane z planowaniem?

Dwie nałożone na siebie ilustracje. Zdjęcie po lewej stronie przedstawia mężczyznę siedzącego i pracującego przed komputerem. Zdjęcie po prawej stronie przedstawia teren budowy.

Właściwa równowaga między kosztami a korzyściami

Eksperci są zgodni, że harmonogramy budowy są ogromnym wsparciem. Patrząc na wysiłek wkładany w ich tworzenie, zdania od zawsze były podzielone: regularne korygowanie planów z uwzględnieniem nieprzewidzianych zdarzeń, takich jak opóźnienia w dostawach czy warunki pogodowe, może być czasochłonne i frustrujące. Szczególnie rozwiązania cyfrowe przynoszą tutaj ogromne wsparcie. Dzięki coraz bardziej zautomatyzowanemu zarządzaniu, bieżącej koordynacji i możliwości dokonywania ciągłych aktualizacji, początkowy nakład pracy staje się opłacalny: procesy w terenie toczą się szybciej i efektywniej.

Poniżej znajduje się kilka wskazówek i praktycznych rad od naszych ekspertów, które pozwolą zoptymalizować cyfrowe planowanie budowy.

Wskazówki dla zespołowego planowania budowy

Jak szczegółowy powinien być harmonogram budowy?

Plan powinien obejmować wszystkie kluczowe etapy i zadania oraz uwzględniać zależności między wykonawcami z poszczególnych branż. Poziom szczegółowości zawsze zależy od specyfiki projektu. 

Nasza rada: Pod koniec projektu zapytaj wszystkich zaangażowanych, jak pracowało im się z harmonogramem, jak oceniają korzystanie z niego oraz co według nich można by poprawić.

Jak często trzeba aktualizować harmonogram budowy?

Należy go aktualizować tak często, jak to tylko możliwe, aby zawierał wszelkie zmiany i postępy. Pomoże to uniknąć opóźnień i zachowa podgląd na postęp projektu. 

Nasza rada: Rozwiązania programowe oferują wyspecjalizowane funkcje do tworzenia i zarządzania harmonogramami budowy, w tym aktualizacje w czasie rzeczywistym.

Jak rozwiązać największe wyzwanie: właściwe oszacowanie czasu?

Największe wyzwania związane z planowaniem prac budowlanych obejmują dokładne oszacowanie czasu, uwzględnianie zależności i elastyczne dostosowywanie się do nieprzewidzianych zdarzeń. Tutaj najbardziej przydaje się doświadczenie z poprzednich projektów o podobnych wymaganiach. 

Nasza rada: Należy brać pod uwagę nie tylko udane projekty, ale przede wszystkim te z opóźnieniami i trudnościami w komunikacji ale też koordynacji, aby uczyć się na własnych błędach.

Jak sprawdzić czy wszyscy uczestnicy projektu korzystają z harmonogramów?

Najlepszy plan działa tylko wtedy, gdy wszyscy go znają. Rozwiązania cyfrowe są przyjazne dla użytkownika, zarówno pracownika na terenie budowy, jak i dla zespołu pracującego w biurze.

Nasza rada: Korzystaj z funkcji kalendarza oraz wizualnych rozwiązań oprogramowania, takich jak wykresy słupkowe i wykresy Gantta. Kolejne kroki są jasno przedstawione, pokazana jest sekwencja czasowa zadań oraz odpowiednie obowiązki. W ten sposób plan nie staje się tylko dokumentem i obciążeniem dla zaangażowanych osób, ale ułatwia im codzienność.

Inne artykuły

Mężczyzna bierze czerwoną skrzynkę narzędziową Hilti z półki na narzędzia. Po prawej stronie znajduje się infografika z trzema stylizowanymi wkrętarkami akumulatorowymi w kolorze szarym i czerwonym znakiem euro.

Pełna dokumentacja budowy, maksimum bezpieczeństwa

Właściwa dokumentacja w projekcie budowlanym jest ważna z prawnego punktu widzenia, ale także oszczędza czas i zmniejsza nasze wydatki. Przeczytaj, dlaczego dokumentacja jest tak ważna i jak prościej ją tworzyć.

Przejdź do artykułu
Obraz jest podzielony na dwie części: Po lewej stronie znajduje się mężczyzna w ubraniu budowlanym, stojący na placu budowy i trzymający tablet. Po prawej stronie znajdują się ilustracje pionowych podłużnych belek.

Efektywniejsze zarządzanie zadaniami dzięki cyfrowym rozwiązaniom w budownictwie

Opóźnienia projektu, przekroczenie kosztów i brak pogody: zarządzanie projektami w branży budowlanej jest pełne wyzwań i wymaga uwzględnienia wielu zmiennych. Dowiedz się więcej o trzech powszechnych źródłach stresu w zarządzaniu projektami budowlanymi i o tym, jak możesz ich uniknąć.

Przejdź do artykułu

Blog o perspektywach, trendach i rozwiązaniach cyfrowych w branży budowlanej

W jaki sposób inteligentne rozwiązania pomagają oszczędzać czas i pieniądze w branży budowlanej? Jakie wyzwania na nas czekają? Odkryj z nami przyszłość budownictwa na naszym blogu Hilti: Tutaj dzielimy się najnowszymi przemyśleniami na temat branży oraz dajemy cenne wskazówki Twojej firmie.

Przejdź do informacji