Gwoździe
Przeglądaj wszystkie pojedyncze oraz magazynkowane gwoździe do stosowania w osadzakach akumulatorowych i DX
41 Produkty
Jak wybrać odpowiedni gwóźdź
Do zastosowań montażu bezpośredniego, od profili ścianek z płyt gipsowo-kartonowych po metalowe poszycia dachowe
Do wyboru jest wiele różnych gwoździ do zastosowań montażu bezpośredniego. Nie zawsze łatwo jest zrozumieć różnice między różnymi typami gwoździ i wybrać odpowiedni gwóźdź do swoich potrzeb. Poniżej przedstawiamy najważniejsze kwestie, o których należy pamiętać, i przedstawiamy przykłady zastosowań, które pomogą Ci w wyszukiwaniu.
Wybór gwoździ: podstawy
Należy rozważyć zastosowanie, materiał podłoża i materiał mocowany
Kluczowe czynniki to:
- Zastosowanie: Na przykład wewnętrzne profile ścianek z płyt gipsowo-kartonowych, montaż tras elektrycznych lub mocowanie do betonu.
- Materiał podłoża: Na przykład, miękki, średni lub twardy beton, mur z cegieł, drewno lub stal
- Grubość materiału, który mocujesz: Wszystko od opasek kablowych po blachy metalowe.
Inne czynniki obejmują warunki środowiskowe, konkretne aprobaty i materiał, z którego wykonany jest gwóźdź. Mając to na uwadze, należy wziąć pod uwagę, jakie obciążenie zostanie zastosowane, skuteczność zamocowania(%) oraz cenę.
Wybór odpowiednich gwoździ, część 1: zastosowania
Konkretne wymagania dotyczące zadania mają kluczowe znaczenie dla wyboru gwoździa
Czy potrzebujesz rozwiązań do lekkich zastosowań, takich jak mocowania kabli i rur osłonowych? A może wykonujesz ciężkie prace, takie jak mocowanie poszycia dachu? Jakie są wymagania dotyczące obciążenia dla każdego punktu mocowania?
Twoje odpowiedzi tutaj mogą określić system i używane gwoździe. Do niższych obciążań stosujemy narzędzia akumulatorowe (BX) – do większych obciążeń można używać wyłącznie narzędzi montowanych osadzakiem DX.
Technologia montażu bezpośredniego gwoździami Hilti
Napędzany proszkiem osadzak (DX)
- Mocowanie z użyciem nabojów do osadzaka.
- Najlepsze do zastosowań wymagających wyższych nośności np. mocowanie do bardzo twardego betonu lub stali podczas aplikacji dachowych.
Akumulatorowy osadzak (BX)
- Zasilane akumulatorami Nuron
- Najlepsze do: lekkich zastosowań z elastycznością bezprzewodowej pracy przy układaniu setek metrów profili ścianek z płyt gipsowo-kartonowych, zamocowań elektrycznych lub hydroizolacji fundamentów
Wybór odpowiednich gwoździ, część 2: materiał podłoża
Zrozum swój materiał podłoża, aby zapewnić jak najwyższa skuteczność zamocowań
Przy mocowaniu do betonu najważniejsza jest wytrzymałość betonu (miękkiego lub twardego). Mamy tu różne klasy gwoździ. Wszystkie gwoździe zachowują się podobnie w betonie C20, lecz różnice w skuteczności zamocowań zaczynają się pojawiać przy betonie o wyższych klasach wytrzymałości. Przy twardszym betonie gwoździe klasy premium działają lepiej niż tańsze odpowiedniki.
Przy mocowaniu do stali wybór gwoździa zależy od klasy i grubości stali. Do realizacji projektu potrzebny być może więcej niż jeden typ gwoździa.
Wybór odpowiednich gwoździ, część 3: mocowany materiał
Uwzględniaj grubość materiału i zalecaną głębokość zamocowania
Aby dobrać gwóźdź o odpowiedniej długości do danego zastosowania, należy przyjrzeć się grubości mocowanego materiału oraz zalecanej głębokości zamocowania gwoździa
Wymagania co do grubości materiału i obciążenia mogą również określić, której technologii można użyć. W przypadku różnych zastosowań dostępne mogą być opcje w różnych cenach. Potrzebujesz więcej informacji? Zobacz dane techniczne na stronach produktu konkretnych gwoździ lub podręcznik techniki montażu bezpośredniego.
Wybór odpowiednich gwoździ: przykładowe zastosowania
Wewnętrzne profile ścianek z płyt gipsowo-kartonowych
Zastosowanie:
Lekka praca (cienka blacha stalowa do betonu lub stali). Zalecana technika: BX (osadzak akumulatorowy) z gwoździami w systemie magazynkowym do najbardziej wydajnego mocowania.
Materiał podłoża:
Twardy beton (ponad 40 MPa).
Grubość materiału mocowanego 0,9 mm, bez warstw pośrednich. Ponieważ wymagane jest 18-milimetrowe zamocowanie w beton, wybieramy X-P MX o długości 20 mm.
Konkurencyjne kosztowo rozwiązanie:
X-C B3 MX może być również używane przy pewnym obniżeniu wydajności.
Zewnętrzne trasowanie do betonu
Zastosowanie do mocowania profilu gk o grubości 16 mm. Zalecana technika: Mocowanie osadzakiem (DX) jako materiał podłoża wymagający wysokiej energii narzędzia Ponieważ ściana obwodowa jest zastosowaniem konstrukcyjnym, wymagana jest najwyższa możliwa jakość mocowania.
Najbardziej wydajną opcją jest grubość materiału mocowanego gwoździem X-U Zazwyczaj wymaga ona zamocowania na głębokość 32 mm lub 38 mm (przy mocowaniu w obszarach aktywnych sejsmicznie) głębokości zamocowania: wybierz gwoździe X-U 34 lub X-U 40 Ekonomiczne rozwiązanie.
Nie ma alternatywy, ponieważ jakość mocowania nie może ulec pogorszeniu.
Trwałe mocowanie drewna do łącznika stalowego
Zastosowanie:
Elementy drewniane (38 mm x 90 mm) do stalowych konstrukcji budynków mieszkalnych. Zalecana technika: Montowane osadzakiem (DX), ponieważ jest to zastosowanie o średniej wytrzymałości.
Materiał podłoża:
W budynkach mieszkalnych stosuje się konstrukcje ze stali węglowej, więc jedynym odpowiednim gwoździem tutaj X-U.
Grubość mocowanego materiału:
Przy drewnie montowanym do stali na 38 mm i zalecanym wbudowanym zamocowaniu dla gwoździ uruchamianych proszkowo przy 12 mm, zalecana długość gwoździa to 50 mm. Wybierz X-U 52 MX.
Rozwiązanie konkurencyjne kosztowo:
Nie ma konkurencyjnego kosztowo rozwiązania do mocowania do stali, które można by znaleźć w naszym portfolio.
Mocowania elektryczne
Zastosowanie:
Lekkie zastosowania niewymagające dużych obciążeń. Zalecana technika: BX (osadzak akumulatorowy).
Materiał podłoża:
Uchwyty do kabli zwykle wykonuje się na suficie, więc duże kruszywa w stropie będą znajdować się bliżej powierzchni sufitu. Aby uniknąć odprysków i zapewnić najwyższą jakość mocowania, należy użyć gwoździ X-P.
Grubość mocowanego materiału:
Plastikowe i metalowe elektryczne elementy mocujące zwykle mają otwór na element mocujący. Tutaj musimy użyć gwoździa 20 mm, lecz jeżeli jest zbyt wystający, można go skrócić do 17 mm. Jeśli występuje zbyt duża ilość odprysków betonu – zalecamy zwiększenie długości gwoździa do X-P 20 lub X-P 24 w celu poprawy jakości mocowania.
Konkurencyjne kosztowo rozwiązanie:
X-C B3 MX można stosować przy pewnym obniżeniu skuteczności zamocowań.
Tymczasowe mocowanie drewna do betonu
Zastosowanie Zalecana technologia:
Mocowanie osadzakiem (DX) jako materiał podłoża wymagający dużej energii narzędzia.
Mocowanie ograniczników szalunkowych i barier tymczasowych zwykle wykonuje się na świeżym betonie, dlatego standardowe mocowania X-C powinny zapewniać dobry współczynnik mocowania.
Grubość materiału mocowanego:
Aby przymocować element drewniany 20 mm, należy zapewnić co zamocowanie gwoździa w beton na co najmniej 22 mm – dlatego należy zastosować gwóźdź dłuższy niż 42 mm. X-C 42 to właściwy wybór.
Alternatywne rozwiązanie:
Jeśli beton nie jest tak świeży i szukasz sposobów na zwiększenie skuteczności zamocowań, wypróbuj nasz gwóźdź X-U klasy premium.
Metalowe poszycie dachowe
Staranny dobór gwoździ jest szczególnie ważny przy mocowaniu poszycia dachowego budynków o konstrukcji na bazie stali. Gwoździe muszą być wystarczająco mocne, aby wytrzymały ciężar poszycia pod wpływem wiatru, śniegu i innych obciążeń. Dotyczy to w szczególności konstrukcji membranowych.
Materiał podłoża:
Kluczowe czynniki to grubość i klasa stali konstrukcji, do której planujemy przymocować poszycie. Czy jest to belka stropowa 6 mm, czy też belka 12 mm? Jeśli jest to belka stropowa, naszym najlepszym rozwiązaniem jest X-HSN 24.
Grubość materiału mocowanego:
Ponieważ mamy X-HSN tylko jednej długości, musimy upewnić się, że przestrzegamy maksymalnej dozwolonej grubości materiału mocowanego. Nie posiadamy ekonomicznej alternatywy do tak krytycznego zastosowania potrzebna jest maksymalna wydajność gwoździ: X-HSN 24.
Wszystkie wymienione powyżej zastosowania i obliczenia mają wyłącznie charakter orientacyjny. Ostateczny wybór gwoździa to decyzja klienta i trzeba ściśle przestrzegać instrukcji obsługi i innych danych technicznych dostarczonych przez firmę Hilti podczas instalacji gwoździa.
Dlaczego warto wybrać gwoździe firmy Hilti do montażu bezpośredniego?
Do 5 razy szybsze rozwiązanie
W połączeniu z naszymi narzędziami do montażu bezpośredniego nasze gwoździe mogą pomóc w zwiększeniu produktywności bardziej niż metody tradycyjne i czasochłonne, takie jak wiercenie i kotwienie lub spawanie, łączniki mostkowe i montaż śrubowy.
Nadają się do wielu zastosowań
Nasze gwoździe mogą być używane w trzech technologiach montażu bezpośredniego, zapewniając ilość energii odpowiednią do większości zastosowań, od mocowania profili ścianek z płyt gipsowo-kartonowych po ramy lub deskowania – wszystko przy użyciu jednego urządzenia bezprzewodowego.
Większe bezpieczeństwo w miejscu pracy
Mocuj szybciej i bezpieczniej na wielu różnych powierzchniach, nawet na twardym betonie lub stali o dużej wytrzymałości. Bez wiercenia jest mniej pyłu i hałasu na miejscu, a nasze systemy bezprzewodowe sprawiają, że nie trzeba potykać się o kable.
Gwoździe na potrzeby projektu
Dzięki oznaczeniu poszczególnych asortymentów różnymi kolorami możesz z łatwością wybierać pomiędzy opcjami Standard, Premium lub Ultimate.