Uniwersalny pręt kotwy HAS-U

Jeden do wszystkiego

Kaufering, listopad 2019 – Nowy, uniwersalny pręt kotwy HAS-U firmy Hilti jest wszechstronnym i niezawodnym rozwiązaniem do mocowań chemicznych dla lekkich i średnich obciążeń. Przeznaczony do mocowania z zastosowaniem zapraw iniekcyjnych (Hilti HIT) oraz patronów foliowych z klejem o wysokiej wytrzymałości (patrony foliowe HVU2 firmy Hilti, jest dostępny we wszystkich popularnych gatunkach stali, średnicach i długościach. 

 

Do tej pory do mocowań chemicznych oraz mocowań z użyciem patronów foliowych zalecano stosowanie różnych prętów kotwy. Nowy, uniwersalny pręt kotwy HAS-U Hilti to rozwiązanie, które może być stosowane w obu przypadkach.

Szerokie spektrum zastosowania 

Pręt kotwy HAS-U dostępny jest w następujących wariantach – ze stali ocynkowanej galwanicznie lub ogniwo, w klasie wytrzymałości 5.8 i 8.8., ze stali nierdzewnej A4, bądź (na życzenie) z wysoko odpornej na korozję stali HCR. Nowy pręt kotwy jest ujęty we wszystkich aprobatach ETA dla systemów żywic chemicznych Hilti do kotwienia w betonie i murze. W przypadku prętów kotwy HAS-U, nie jest wymagany certyfikat kontroli jakości 3.1, który jest niezbędny w ramach ETA dla standardowych prętów kotwy. Oznaczenie na głowicy informuje o gatunku stali i długości pręta kotwy HAS-U. Umożliwia to kontrolę zamocowania nawet po wykonaniu instalacji.

Aby wykonać montaż kotew iniekcyjnych Hilti HIT, otwór wypełnia się odpowiednią ilością żywicy iniekcyjnej, a następnie ręcznie wprowadza się pręt kotwy. Nie ma potrzeby użycia dodatkowego narzędzia montażowego. Podczas instalacji kotew kompozytowych HVU2, patron foliowy wkłada się do otworu, a pręt kotwy wkręcany jest w otwór za pomocą wiertarki udarowej i narzędzia do osadzania. Mieszadło pręta kotwy HAS-U w kształcie daszka pełni przy tym ważną funkcję. 

Przy standardowym wierceniu z użyciem wiertarki udarowej, zanim kotwa zostanie umieszczona w otworze, konieczne jest jego oczyszczenie, aby usunąć pył. Dzięki zastosowaniu wiertła udarowego TE-CD / TE-YD Hilti, otwór jest czyszczony automatycznie już w trakcie wiercenia. Kotwa może być zatem zamontowana natychmiast po jego wykonaniu.

W projektowaniu kotwień pomoże Ci oprogramowanie Hilti PROFIS Engineering. 

Hilti Ankerstange HAS-U
Hilti Ankerstange HAS-U

Kontakt dla mediów