Dodaj ilość.
Ilości produktów zostały zaktualizowane ze względu na sposób pakowania.
Uwaga - zamawiana ilość zmieniona na. This is due to package and minimum order quantities.
Ilości produktów zostały zaktualizowane ze względu na sposób pakowania.
Uwaga - zamawiana ilość zmieniona na. This is due to package and minimum order quantities.
Na poziom bezpieczeństwa pożarowego wpływają zastosowane zabezpieczenia ogniochronne. Rozwój technologiczny i innowacyjne produkty przyczyniają się do wzrostu skuteczności zabezpieczeń przeciwpożarowych. Jednak błędy, popełniane w ich instalacji, nadal mogą być katastrofalne w skutkach.
Poznanie najczęstszych błędów i sposobów ich uniknięcia, pozwoli na zminimalizowanie ryzyka pożaru i kosztów zniszczeń oraz przeprowadzenie bezpiecznej ewakuacji ludzi przebywających w budynku.
Z artykułu dowiesz się:
Zgodnie z ustawą, ochrona przeciwpożarowa obejmuje działania, mające na celu ochronę życia, zdrowia i mienia przed pożarem, klęską żywiołową lub innym miejscowym zagrożeniem.
Przedsięwzięcia te realizowane są poprzez: zapobieganie powstawaniu i rozprzestrzenianiu się pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia, zapewnienie sił i środków do ich zwalczania oraz działania ratownicze.1
1. Ustawa z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej
Zabezpieczenia przeciwpożarowe mają na celu natychmiastowe wykrycie pożaru i ograniczenie jego rozprzestrzeniania się.
Zabezpieczenia ogniochronne mają zwiększyć bezpieczeństwo i pozwolić na ewakuację ludzi z obiektu. Zabezpieczenia przeciwpożarowe dzielimy na czynne i bierne. Czynne -wykrywają zagrożenie, ostrzegają i samoczynnie zaczynają gaszenie ognia. Bierne spowalniają rozprzestrzenianie się ognia (przez właściwy skład i wytrzymałość materiału).
W zeszłym roku wybuchło 3,8 mln pożarów.2 W ich wyniku śmierć poniosło 46 tysięcy osób.3 57% ofiar nie wiedziało, że budynku wybuchł pożar.4 47% osób podczas pożaru miało ograniczoną widoczność do 3,5 metra.5
Bezpieczeństwo pożarowe to nie tylko przestrzeganie norm, narzuconych na zespoły projektowe i wykonawcze. Dane pokazują, że za przepisami kryje się ludzka tragedia. Firmy, które mają zapewnić bezpieczeństwo, w momencie pożaru odpowiadają za los wielu ludzi. Wykorzystanie odpowiednich materiałów i zabezpieczeń ogniochronnych może uratować niejedno życie i oszczędzić cierpień.
Jak zwiększyć poziom bezpieczeństwa pożarowego i ułatwić ewakuację?
2. CTIF (Międzynarodowy Komitet Techniczny Prewencji i Zwalczania Pożarów), Raport nr 21 - Światowe statystyki pożarowe 2016.
3. Hall, Jr. John R. Analizy i badania pożarów NFPA, Quincy, MA. „Oparzenia, gazy toksyczne i inne ryzyka”.
4. Podręcznik ochrony przeciwpożarowej NFPA, Wydanie 18.
5. Podręcznik ochrony przeciwpożarowej NFPA, Wydanie 18.
*Źródło nagrania: https://www.youtube.com/watch?v=En8OgFemvMc
Powyższe nagranie pochodzi ze szpitala uniwersyteckiego w Turku w Finlandii. Film pokazuje rozprzestrzenianie się pożaru i ewakuację osób, które mają ograniczoną możliwość poruszania się samemu. Śledztwo po tragedii wykazało, że wadliwie wykonano zabezpieczenia przeciwpożarowe. Przez to ogień rozprzestrzenił się w klika minut, ograniczając widoczność i niemal uniemożliwiając ewakuację pacjentów.
Zapewnienie czasu na opuszczenie budynku jest niezwykle istotne. Należy pamiętać, że ludziom w sytuacji kryzysowej towarzyszy stres i panika. Często tracą oni orientację i nie są w stanie samodzielnie się ewakuować.
Jak poprawnie wykonać zabezpieczenia ogniochronne i zapewnić czas na ewakuację?
Podstawową przyczyną błędów w biernych zabezpieczeniach przeciwpożarowych jest podejście mentalne na etapie projektowania budynku i w trakcie realizacji.
Często temat traktuje się niepoważnie. Pojawia się niechlujstwo, niedbalstwo i przekonanie, że „u nas i tak nic się nie pali”. O pożarze nie myśli się przed jego wybuchem. Przykład pożaru Grenfell Tower w Londynie pokazuje, jak tragiczne skutki może mieć brak wyobraźni i wiedzy o zabezpieczeniach przeciwpożarowych.
Pożar wieżowca Grenfell Tower w Londynie wybuchł 14 czerwca 2017 roku. Po północy służby odebrały pierwsze zgłoszenie. Budynek wzniesiono w latach 1972-1974, składał się ze 120 mieszkań komunalnych. W latach 2015-2016 przeprowadzono remont wieżowca. Pomimo to, pożar w kilkanaście minut objął wszystkie 24 piętra budynku. Okazało się, że do ocieplenia wieżowca użyto niewłaściwego, palnego materiału.
Bierne zabezpieczenia przeciwpożarowe można podzielić na dwie grupy:
Do przejść instalacyjnych zalicza się:
Przejście przeciwpożarowe musi spełniać następujące warunki:
Najczęstszy błąd przy rurach niepalnych to niespełnienie warunku I, czyli niedostateczna izolacyjność.
Ogień nie przedostaje się do drugiej strefy pożarowej, ale temperatura rury może doprowadzić do zapalenia się, znajdującego się tam materiału. Zgodnie z polską normą badawczą temperatura po drugiej stronie strefy pożarowej nie może przekroczyć 180 stopni Celsjusza. Konieczne jest zabezpieczenie termiczne rury na odpowiednim odcinku.
Rura palna wypala się podczas pożaru. Wypełnienie pustej przestrzeni jest niezwykle ważne. Należy zastosować materiały, które pod wpływem temperatury zwiększą objętość i wypełnią przestrzeń po wypalonej rurze.
Najczęściej popełniany błąd, to użycie zbyt małej ilości materiału pęczniejącego w stosunku do średnicy rury.
Zgodnie z KOT (Krajową Oceną Techniczną) na CP 648 dla różnych zakresów średnic stosujemy różne ilości owinięć. Na poprawne zadziałanie produktu ma wpływ wiele czynników np. grubość ścianek rury czy rodzaj tworzywa z jakiego jest wykonana. Zawsze należy sprawdzić, czy dane rodzaje przepustów zostały przebadane w KOT lub ETA (Europejska Ocena Techniczna). KOT definiuje także, z której strony mamy zabezpieczyć nasz przepust. W zależności od rodzaju przegrody i rury należy postępować zgodnie z właściwą instrukcją obsługi.
Uszczelnienie przejścia przez ścianę rur metalowych (przy użyciu opaski ogniochronnej CP 648)
Uszczelnienie przejścia przez ścianę rur z tworzyw sztucznych (przy użyciu opaski ogniochronnej CP 648)
Uszczelnienie przejścia przez ścianę rur z tworzyw sztucznych (przy użyciu opasek ogniochronnych CP 648)
Najczęstszym błędem w zabezpieczeniu przepustów elektrycznych jest zbyt duża liczba kabli w przegrodzie. Zawsze należy pamiętać o parametrze 60:40.
Kable nie powinny wypełniać więcej niż 60% przepustu. 40% pozostaje na materiał biernej ochrony przeciwpożarowej. Kable to miedź, a miedź to bardzo dobry przewodnik ciepła, dlatego też należy zadbać o izolacyjność przepustów. W uniknięciu błędów pomogą właściwe produkty, przebadane przy 100% wizualnym wypełnieniu kablami. Pierwszy to rękaw, drugi to kołnierz CFS-CC, który może być zakładany na już istniejące przejścia.
Dlaczego warto korzystać z rękawa ogniochronnego:
Kolejnym, często spotykanym, błędem jest instalacja produktów przeciwpożarowych w przegrodach, które nie zostały przebadane i ujęte w KOT lub ETA. W obecnej chwili (stan z dnia 20.11.2018) Hilti jest jedynym producentem w Polsce, który przebadał przegrodę typu Amerblok. To pustak betonowy, w którym można zastosować dwa systemy: CP 648 i CP 673.
W przeciwnym razie, należałoby korzystać z dopuszczeń jednostkowych. Jednak stosowane są tylko w przypadku braku innego rozwiązania na rynku. Każde dopuszczenie musi być oparte na badaniach i wiedzy technicznej.
Podsumowując, przy przepustach zwracamy uwagę na:
Poniższy film pokazuje, jak produkt przeciwpożarowy zwiększa swoją objętość pod wpływem wysokiej temperatury i działania ognia.
Przestrzeganie powyższych zasad pomoże zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa pożarowego. Poważne traktowanie kwestii ochrony przeciwpożarowej na etapie planowania i realizacji, pozwala na zminimalizowanie ryzyka pożaru, skuteczną ewakuację ludzi z palącego się budynku oraz zmniejsza koszty ewentualnych zniszczeń.
JESTEŚ NOWY W HILTI? Zarejestruj się już teraz i odkryj korzyści z konta online. Zarejestruj się teraz
Our executive will call you back shortly
An e-mail has been sent to our Customer Service team for follow-up. You will receive a copy of your request for your records.
Aby zobaczyć ceny i zawartość konkretnego konta, wybierz odpowiednie konto.
Hilti = zarejestrowany znak towarowy Hilti Corporation, 9494 Schaan, Liechtenstein © 2009-2016, Prawo do zmian technicznych i programowych zastrzeżone, S.E. & O
Our executive will call you back shortly
An e-mail has been sent to our Customer Service team for follow-up. You will receive a copy of your request for your records.