REJESTRACJASkorzystaj z zakupów online i spersonalizowanych usług onlineDowiedz się więcej
Hilti

PROFIS Engineering

Kompleksowe oprogramowanie do projektowania połączeń konstrukcyjnych oraz elementów mocujących

PROFIS Engineering umożliwia szybsze i prostsze niż dotychczas projektowanie oraz analizowanie połączeń konstrukcyjnych.

Nie znasz jeszcze PROFIS? Wypróbuj wersję Premium bez opłat przez 30 dni. Po zakończeniu okresu próbnego możesz pozostać przy wersji bezpłatnej. Lub wybrać wersję Premium, aby mieć dostęp do wszystkich zaawansowanych funkcji projektowych oraz integracji z oprogramowaniem innych firm.

W jaki sposób PROFIS Engineering usprawnia proces projektowania?

Kompleksowe rozwiązanie

Projektuj i obliczaj zamocowania, takie jak stal do betonu, beton do betonu, stal do muru, barierki, zamocowania fasadowe, szyny kotwiące oraz inne rozwiązania, jednocześnie płynnie łącząc swój proces pracy z różnymi programami do projektowania konstrukcji oraz oprogramowaniem BIM/CAD.

Poczucie bezpieczeństwa

Bądź na bieżąco z aktualnymi normami i aprobatami dzięki automatycznym aktualizacjom. Jako czołowy producent zamocowań wykorzystujemy nasze doświadczenie, aby Twoje projekty spełniały najnowsze wymagania prawne.

Oszczędność czasu oraz materiałów

Wykorzystaj pełny potencjał kotew dzięki funkcji Smart Design. Podczas mocowania do betonu uzyskasz szybkie analizy kluczowych parametrów, co przyspiesza, upraszcza i obniża koszty projektowania płyt podstawy.

Wsparcie i szkolenia

Szkolenia techniczne oraz e-learningowe umożliwiają szybkie i zgodne z przepisami projektowanie. Otrzymujesz również wygodny dostęp do Engineering Center (już od 09.2025), czyli portalu Hilti dedykowanego inżynierom, bezpośrednio z poziomu oprogramowania. Zadawaj pytania, oglądaj webinaria, pobieraj dokumentację techniczną oraz korzystaj z dodatkowych funkcji.

Kotwienie w betonie

Projektuj zarówno złożone, jak i standardowe połączenia konstrukcyjne płyt podstawy

Wykorzystaj gotowe szablony do szybkiego i precyzyjnego projektowania zamocowań w betonie, obejmujących kotwy wklejane i do zabetonowania, płyty podstawy, spoiny oraz usztywnienia. Jednym kliknięciem przeanalizujesz płyty podstawy metodą CBFEM oraz wykonasz sprawdzenie sztywności, aby zdecydować o ewentualnej modyfikacji projektu lub obciążeń. Zoptymalizuj punkty mocowania oraz wykonaj weryfikację naprężeń i odkształceń – PROFIS uwzględnia przyłożone obciążenia, w tym sejsmiczne i zmęczeniowe, a także umożliwia znalezienie efektywnych kosztowo rozwiązań zapobiegających wyrywaniu dzięki zastosowaniu zbrojenia uzupełniającego. Inteligentne projektowanie płyt podstawy dodatkowo usprawnia cały proces projektowy.

Wygeneruj spersonalizowany raport zawierający odniesienia do przepisów, obliczenia, dane o produktach oraz ilustracje.

Smart Design dla zamocowań do betonu

Zamiast stosować metodę prób i błędów, wykorzystaj automatyczne, zoptymalizowane obliczenia zamocowań

  • Usprawnij wybór najlepszego rozwiązania kotwienia dla połączeń stal-beton. Funkcja Smart Design w oprogramowaniu PROFIS szybko analizuje czynniki takie jak obciążenia, geometria profilu, wytrzymałość i geometria materiału podłoża i wreszcie typ kotwy, aby zoptymalizować rozwiązanie przez zmniejszenie powierzchni płyty podstawy lub głębokości zamocowania.
  • Zaawansowane opcje wprowadzania danych umożliwiają dostosowanie celu wykorzystania (np. powyżej 90%) lub warunków projektu. Wyświetl wszystkie poprawne propozycje rozwiązania w kolejności malejącej wielkości płyty podstawy jednym kliknięciem, a następnie usprawnij wybór końcowy, korzystając z opcji sortowania i filtrowania wyników.
profis_screens_with_background_Website

Wtyczka Checkbot umożliwia usprawnienie procesów roboczych

Uprość procesy, zoptymalizuj mapowanie danych i zwiększ efektywność współpracy

Oprogramowanie PROFIS Engineering jest zintegrowane z wtyczką IDEA Statica Checkbot. Dzięki temu uzyskasz prostszy, szybszy oraz bardziej przejrzysty przebieg projektowania i obliczeń w trzech etapach:

  1. Eksportuj jednocześnie tysiące połączeń z oprogramowania do analizy MES (FEA) lub BIM do Checkbota.
  2. Wykorzystaj Checkbota do sprawdzania statusu zaimportowanych połączeń, wizualizacji 3D zaimportowanych elementów i obciążeń oraz zarządzania kombinacjami obciążeń.
  3. Wyeksportuj dane do PROFIS Engineering, aby zaprojektować połączenia stal-beton.

Beton do betonu

Wszystko, czego potrzebujesz do projektowania zastosowań wklejanych prętów zbrojeniowych

Dodawaj lub wydłużaj elementy betonowe, niezależnie od tego, czy pracujesz z istniejącym zbrojeniem czy brakującymi prętami startowymi. Zaprojektuj połączenia i zakotwienia w konstrukcjach żelbetowych, a następnie sprawdź wytrzymałość na ścinanie w strefie styku starego i nowego betonu.

Chcesz zmodyfikować układ lub geometrię swojego projektu prętów wklejanych? W PROFIS można w prosty sposób dostosować średnicę, głębokość zamocowania oraz rozstaw dla istniejącego betonu i zamocowań wklejanych.

Beton do betonu: Nadbeton

Projektowanie nadbetonu oraz wklejanych kołków ścinanych

Korzystając z PROFIS, można zwymiarować łączniki wklejane do konstrukcji zespolonych oraz sprawdzić połączenie między warstwami betonu wylewanymi w różnych etapach. Określ, czy projekt zawiera krawędzie lub cechuje się symetrią, a następnie wyznacz różne strefy działania sił ścinających. Intuicyjna grafika 3D pozwala zobaczyć, jak rozkładają się naprężenia w całym połączeniu, dzięki czemu łatwo ocenisz poprawność projektu.

Gotowy do instalacji? Oprogramowanie PROFIS zoptymalizowało układ, zapewniając oszczędność czasu.

Graph showing  a Profis screen used for strengthening concrete members deficient in shear

Wzmacnianie betonu: ścinanie

Projektowanie wzmacniania elementów betonowych z niedostatkiem wytrzymałości na ścinanie

Wiele istniejących konstrukcji i elementów mostów nie spełnia już wymagań dotyczących wytrzymałości na ścinanie zgodnie z Eurocode 2 i dlatego muszą zostać trwale wzmocnione. Nasz system wzmacniania na ścinanie jest oficjalnie zatwierdzonym i trwałym rozwiązaniem poprawiającym wytrzymałość na ścinanie.

Pręty gwintowane o dużej wytrzymałości są wpuszczane pionowo w istniejący element w celu przejęcia dodatkowego obciążenia ścinającego; projekt jest przeprowadzany zgodnie z normą EN 1992-1. Dzięki naszemu systemowi wzmacniania na ścinanie można planować i realizować większe nośności zgodnie z normami i aprobatami w budownictwie naziemnym, podziemnym i inżynierii lądowej.

Kotwienie w murze

Projektuj zamocowania w murze szybciej i z wyższą precyzją

PROFIS Engineering umożliwia precyzyjne projektowanie połączeń płyt podstawy z wykorzystaniem kotew zatwierdzonych do zastosowań w murze. Oszczędzaj czas dzięki intuicyjnym, wbudowanym szablonom, które łączą dane z placu budowy z parametrami takimi jak dopuszczalne obciążenia rozciągające i ścinające, z uwzględnieniem redukcji obciążeń oraz wymagań geometrycznych.

Wybieraj spośród różnych rozmiarów i rodzajów cegieł lub bloczków betonowych, modyfikuj ich układ oraz określ, czy zastosowano wypełnienie zaprawą. Możesz także tworzyć własne szablony, aby skrócić czas projektowania przy zbliżonych projektach.

Zamocowania barierek

Zaprojektuj pełne połączenia dla podestów, balkonów oraz klatek schodowych

PROFIS uwzględnia nie tylko normy i przepisy podczas projektowania połączeń barierki. Analizuje również obciążenia działające na barierkę w zależności od sposobu użytkowania, warunków wiatrowych i innych czynników. Następnie wykonuje weryfikację stabilności.

W ciągu kilku minut wygenerujesz pełne projekty spoin, uwzględniając grubość, rodzaj spoiny oraz materiał. Aby ograniczyć koszty stali, PROFIS podpowiada, w których miejscach projektu można zastosować podejście plastyczne, co umożliwia użycie cieńszych profili poręczy i słupków przy zachowaniu zgodności z przepisami.

Fasady i szyny kotwiące

Szybciej i łatwiej projektuj certyfikowane produkty zgodnie z aktualnymi normami

Projektuj zamocowania zabetonowywane i wklejane dla fasad, wykorzystując certyfikowane produkty zgodnie z aktualnymi normami (w tym ACI, Eurokod). Łatwo przełączaj się między dwiema technologiami mocowania za pomocą kilku kliknięć. Szybciej określ rozwiązanie projektowe dzięki automatycznemu uwzględnianiu tolerancji, otworów podłużnych oraz kombinacji wielu obciążeń.

Projektujesz szyny kotwiące do zastosowań takich jak windy, centra danych lub tunele? Uzyskuj szybsze obliczenia systemów szyn kotwiących zgodnie z wieloma normami projektowymi, takimi jak ICC-ES AC232, ACI318-11, ACI318-14, ACI318-19, CSA A23.3-14, CSA A23.3-19, EN1992-4, AS5216:2021 oraz CEN TR17080.

Potrzebujesz wsparcia przy trudnym zagadnieniu projektowym? Skorzystaj z konsultacji technicznych oferowanych przez naszych inżynierów.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące PROFIS Engineering:

Czy oprogramowanie PROFIS Engineering jest dostępne bezpłatnie?

Tak. Dostępna jest bezpłatna wersja PROFIS Engineering. Standardowa licencja umożliwia korzystanie ze wszystkich aplikacji do projektowania połączeń konstrukcyjnych w ramach PROFIS Engineering Suite, takich jak kotwienie do betonu, kotwienie do muru, połączenia beton-beton i inne.

Wersję bezpłatną można wybrać po zakończeniu 30-dniowego okresu próbnego wersji Premium. Aby uzyskać szczegółowe informacje na temat różnic między poszczególnymi wersjami, zapoznaj się z przeglądem licencji.

Jakie są różnice między darmową a płatną wersją PROFIS Engineering?

Licencja Standard (wersja bezpłatna) PROFIS Engineering umożliwia korzystanie z aplikacji do projektowania połączeń konstrukcyjnych, takich jak kotwienie w betonie, kotwienie w murze, połączenia beton do betonu oraz inne.

Korzystając z PROFIS Engineering Premium, uzyskasz możliwość przeprowadzenia pełnej analizy płyty podstawy, importowania obciążeń z szerokiej gamy programów do analizy konstrukcji, jednoczesnego uruchamiania analiz kombinacji wielu obciążeń oraz realizowania innych zaawansowanych funkcji. W PROFIS Engineering Premium dostępna jest opcja wyboru licencji indywidualnej lub wielostanowiskowej, umożliwiającej korzystanie przez nieograniczoną liczbę użytkowników. Aby uzyskać szczegółowe informacje na temat różnic między poszczególnymi wersjami, zapoznaj się z przeglądem licencji.

Jakie są różnice między darmową a płatną wersją PROFIS Engineering?

Tak, PROFIS Engineering działa jako oprogramowanie w chmurze. Twoje pliki są zapisywane bezpiecznie na zdalnych serwerach. Otrzymujesz również automatyczne aktualizacje, dzięki czemu masz pewność, że projektujesz zawsze zgodnie z najnowszymi normami i przepisami.

Aby szybko uruchomić PROFIS Engineering na swoim komputerze, dodaj skrót do paska skrótów lub na pulpit.

Czy PROFIS Engineering jest dostępne w wielu wersjach językowych?

Tak, PROFIS Engineering zawiera interfejs w większości najważniejszych języków. W ustawieniach aplikacji można wybrać preferowany język oraz region.

Gdzie można znaleźć szkolenie z zakresu PROFIS Engineering?

Dostępnych jest kilka opcji szkoleń dotyczących PROFIS Engineering, w tym:

  • Wideoporadniki krok po kroku (dostępne na stronie internetowej oraz w serwisie YouTube)
  • Moduły e-learningowe (dostępne bezpośrednio w oprogramowaniu)
  • Szkolenia w małych grupach umożliwiają zapoznanie się z zagadnieniami projektowymi oraz wymaganiami prawnymi

Integracje oraz udostępnianie plików w PROFIS Engineering: Często zadawane pytania

Czy PROFIS Engineering umożliwia udostępnianie plików?

W wersji Premium PROFIS Engineering można udostępniać projekty oraz pliki. Najnowsze wersje wszystkich tych plików znajdują się w chmurze Hilti.

Czy można zaimportować obciążenia z programów do analizy konstrukcyjnej?

Tak. Standardowa licencja umożliwia importowanie obciążeń z systemu RAM Structural System.

Wersja Premium oprogramowania PROFIS Engineering umożliwia integrację z wtyczką IDEA Statica Checkbot. Pobierz wtyczkę Checkbot z IDEA StatiCa, aby importować dane z innych programów do analizy konstrukcyjnej i automatycznie weryfikować tysiące połączeń przed eksportem do PROFIS Engineering. Obsługiwane oprogramowanie do analizy metodą elementów skończonych (MES) to między innymi Robot, STAAD.Pro, Tekla, Advance Steel, SAP2000, ETABS, Dlubal RFEM, RSTAB oraz inne.

Czy można wyeksportować moje projekty z PROFIS Engineering do oprogramowania BIM oraz CAD?

Wersja Premium PROFIS Engineering umożliwia eksporty do BIM/CAD oraz eksporty do wtyczki Revit.

Projektowanie techniczne w PROFIS Engineering: Często zadawane pytania

Czym jest zaawansowane projektowanie płyt podstawy/CBFEM w PROFIS Engineering Premium?

Obliczenia metodą CBFEM (Component Based Finite Element Method) wykorzystują zaawansowane modelowanie konstrukcyjne do określenia sił działających na kotwy w celu oceny sztywności płyty. Płytę podstawy modeluje się jako elementy powłokowe o dwuliniowej charakterystyce naprężenie-odkształcenie. Gdy naprężenie w płycie przekroczy granicę plastyczności, moduł MES wyznacza również naprężenie plastyczne w płycie bazowej oraz całkowite odkształcenie.

PROFIS Engineering porównuje siły oddziałujące na kotwy uzyskane z analizy MES z odpowiadającymi im siłami, które wynikają z zastosowania „sztywnego” założenia. Na podstawie odkształcenia plastycznego, odkształcenia oraz sił równoważnych w sztywnym łączniku można ocenić, czy projekt charakteryzuje się zbliżonym do sztywnej płyty zachowaniem, czy nie.

Ile kombinacji obciążeń można utworzyć jednocześnie w PROFIS Engineering?

W wersji Premium PROFIS Engineering można dodać maksymalnie 1000 kombinacji obciążeń dla większości projektów. Podczas analizy płyty podstawy z wykorzystaniem funkcji Component Based Finite Element Analysis Modeling (CBFEM) można zastosować maksymalnie 20 kombinacji obciążeń.

Jak ustawić w PROFIS Engineering domyślne normy projektowe?

W menu ustawień można wybrać domyślne parametry projektowe, które zostaną zastosowane do każdego nowo utworzonego pliku projektu.

Na czym polega metoda SOFA firmy Hilti?

Jakie opcje ma projektant, gdy układ kotew wykracza poza zakres normy EN 1992-4 lub gdy wymagania projektowe tej normy (wykorzystanie > 100%) nie pozwalają na znalezienie rozwiązania?

W Europie projektowanie kotew opiera się na metodzie opisanej w normie EN 1992-4. Jednak w wielu sytuacjach nie da się uzyskać rozwiązań, stosując się ściśle do tej normy. W związku z tym, oprócz wytycznych projektowych zgodnych z EN 1992-4, Hilti udostępnia również podejście projektowe oparte na tzw. metodzie SOFA. SOFA oznacza „Solution for Fasteners” (rozwiązanie dla elementów mocujących) i stanowi metodę projektowania wykraczającą poza obowiązujące normy. Rozwiązania zawarte w SOFA opierają się na najnowszych badaniach branżowych i przechodzą szczegółową weryfikację przez kluczowych ekspertów technicznych przed wprowadzeniem do PROFIS Engineering.

Wykorzystaj pełne możliwości programu PROFIS

Uzyskaj dostęp do materiałów szkoleniowych PROFIS na żądanie, webinariów oraz opinii użytkowników. Dowiedz się, jak poruszać się po modułach, tworzyć i edytować szablony, usprawniać projekty oraz realizować inne zadania.

Rozpocznij naukę dzięki bezpłatnemu e-learningowi PROFIS Engineering Obejrzyj samouczki dostępne w sklepie internetowym

Wymieniaj się pomysłami z użytkownikami PROFIS

Masz pytanie dotyczące zbrojenia kotew? Chcesz dowiedzieć się więcej o wyłamywaniu betonu? Szukasz rozwiązań z zakresu kotew do zabetonowania? Wyszukuj filmy oraz dziel się pomysłami z użytkownikami społeczności Hilti.

Dowiedz się więcej o kotwach

Projekt został ukończony – teraz dowiedz się więcej o kosztach. W sklepie internetowym dostępne są wszystkie potrzebne rozwiązania – od szyn do zabetonowania, przez kotwy z zastosowaniem żywic iniekcyjnych, aż po kotwy samopodcinające.

Przeglądaj szyny do zabetonowania Przeglądaj kotwy z zastosowaniem żywic iniekcyjnych Przeglądaj kotwy samopodcinające