DWS 225 (01)
Oryginalna instrukcja obsługi
Informacje na temat instrukcji obsługi
Do niniejszej instrukcji obsługi
- Ostrzeżenie! Przed użyciem produktu należy upewnić się, że użytkownik przeczytał i zrozumiał instrukcję obsługi dołączoną do produktu, w tym instrukcje, wskazówki dotyczące bezpieczeństwa oraz ostrzeżenia, rysunki i specyfikacje. W szczególności użytkownik powinien zapoznać się ze wszystkimi instrukcjami, wskazówkami bezpieczeństwa i ostrzeżeniami, rysunkami, specyfikacjami, komponentami i funkcjami. W przypadku niezastosowania się do tego zalecenia może dojść do porażenia prądem elektrycznym, pożaru i/lub ciężkich obrażeń. Należy zachować instrukcję obsługi wraz ze wszystkimi wytycznymi, wskazówkami bezpieczeństwa i ostrzeżeniami do późniejszego wykorzystania.
- Produkty
przeznaczone są do użytku profesjonalnego i mogą być eksploatowane, konserwowane i utrzymywane we właściwym stanie technicznym wyłącznie przez autoryzowany, przeszkolony personel. Personel ten musi być przede wszystkim poinformowany o możliwych zagrożeniach. Produkt i jego wyposażenie mogą stanowić zagrożenie w przypadku użycia przez niewykwalifikowany personel w sposób niewłaściwy lub niezgodny z przeznaczeniem.
- Dołączona instrukcja obsługi jest zgodna z aktualnym stanem wiedzy technicznej w momencie oddania do druku. Aktualną wersję można znaleźć online na stronie produktu Hilti. W tym celu należy kliknąć link lub kod QR w niniejszej instrukcji obsługi, oznaczony symbolem
.
- Produkt przekazywać innym użytkownikom wyłącznie z niniejszą instrukcją obsługi.
Objaśnienie symboli
Ostrzeżenia
Wskazówki ostrzegawcze ostrzegają przed niebezpieczeństwem w obchodzeniu się z produktem. Zastosowano następujące hasła ostrzegawcze:Symbole w dokumentacji
W niniejszej dokumentacji zastosowano następujące symbole:![]() |
Przed użyciem przeczytać instrukcję obsługi |
![]() |
Wskazówki dotyczące użytkowania i inne przydatne informacje |
![]() |
Obchodzenie się z surowcami wtórnymi |
![]() |
Nie wyrzucać elektronarzędzi ani akumulatorów do odpadów komunalnych |
Symbole na rysunkach
Na rysunkach zastosowano następujące symbole:![]() |
Te liczby odnoszą się do rysunków zamieszczonych na początku niniejszej instrukcji |
![]() |
Liczby te oznaczają kolejność kroków roboczych na rysunku i mogą odbiegać od kroków roboczych opisanych w tekście |
![]() |
Numery pozycji zastosowane na rysunku Budowa urządzenia odnoszą się do numerów legendy w rozdziale Ogólna budowa urządzenia |
![]() |
Na ten znak użytkownik powinien zwrócić szczególną uwagę podczas obsługiwania produktu. |
Symbole zależne od produktu
Symbole na produkcie
Na produkcie mogą być dodatkowo umieszczone następujące symbole:![]() |
Używać okularów ochronnych |
![]() |
Nosić ochraniacze słuchu |
![]() |
Nosić rękawice ochronne |
![]() |
Używać lekkiej ochrony dróg oddechowych |
![]() |
Klasa ochrony II (podwójna izolacja) |
![]() |
Średnica |
![]() |
Obroty na minutę |
![]() |
Obroty na minutę |
Informacje o produkcie
Produkty Hilti przeznaczone są do użytku profesjonalnego i mogą być eksploatowane, konserwowane i utrzymywane we właściwym stanie technicznym wyłącznie przez autoryzowany, przeszkolony personel. Personel ten musi być przede wszystkim poinformowany o możliwych zagrożeniach. Produkt i jego wyposażenie mogą stanowić zagrożenie w przypadku użycia przez niewykwalifikowany personel w sposób niewłaściwy lub niezgodny z przeznaczeniem.Oznaczenie typu i numer seryjny umieszczone są na tabliczce znamionowej.
- Numer seryjny należy przepisać do poniższej tabeli. Dane o produkcie należy podawać w przypadku pytań do naszego przedstawicielstwa lub serwisu.
Dane o produkcieSzlifierki mimośrodowe DWS 225 Generacja 01 Nr seryjny
Deklaracja zgodności

Techniczna dokumentacja zapisana jest tutaj:
Hilti Entwicklungsgesellschaft mbH | Zulassung Geräte | Hiltistraße 6 | 86916 Kaufering, DE
Bezpieczeństwo
Ogólne wskazówki dotyczące bezpiecznej eksploatacji elektronarzędzi

Należy zachować do wglądu wszystkie wskazówki i zalecenia dotyczące bezpieczeństwa.
Używane w przepisach bezpieczeństwa pojęcie "elektronarzędzie" odnosi się do elektronarzędzi zasilanych prądem sieciowym (z przewodem zasilającym) lub elektronarzędzi zasilanych akumulatorami (bez przewodu zasilającego).
Bezpieczeństwo w miejscu pracy
- Należy dbać o czystość i dobre oświetlenie stanowiska pracy. Bałagan lub brak oświetlenia w miejscu pracy mogą prowadzić do wypadków.
- Używając tego elektronarzędzia nie wolno pracować w otoczeniu zagrożonym wybuchem, w którym znajdują się np. łatwopalne ciecze, gazy lub pyły. Elektronarzędzia wytwarzają iskry, które mogą prowadzić do zapłonu pyłów lub oparów.
- Podczas pracy przy użyciu elektronarzędzia nie należy zezwalać na zbliżanie się dzieci i innych osób. W wyniku odwrócenia uwagi można stracić kontrolę nad urządzeniem.
- Wtyczka elektronarzędzia musi pasować do gniazda. W żadnym wypadku nie wolno modyfikować wtyczki. Nie należy używać trójników w połączeniu z uziemionymi elektronarzędziami. Niemodyfikowane wtyczki oraz odpowiednie gniazda wtykowe zmniejszają ryzyko porażenia prądem.
- Należy unikać kontaktu z uziemionymi powierzchniami, jak rury, grzejniki, piece i lodówki. W przypadku kontaktu z uziemieniem istnieje zwiększone ryzyko porażenia prądem.
- Elektronarzędzie chronić przed deszczem i wilgocią. Wniknięcie wody do elektronarzędzia powoduje zwiększenie ryzyka porażenia prądem.
- Nigdy nie używać przewodu zasilającego niezgodnie z jego przeznaczeniem, np. do przenoszenia lub zawieszania elektronarzędzia, ani do wyciągania wtyczki z gniazda. Przewód zasilający chronić przed działaniem wysokich temperatur, oleju, ostrych krawędzi lub ruchomych części. Uszkodzone lub skręcone przewody zasilające zwiększają ryzyko porażenia.
- W przypadku wykonywania elektronarzędziem prac na świeżym powietrzu należy używać wyłącznie przedłużaczy przystosowanych do używania na zewnątrz. Użycie przedłużacza przystosowanego do eksploatacji w warunkach zewnętrznych zmniejsza ryzyko porażenia prądem.
- Jeśli użycie elektronarzędzia w wilgotnym środowisku jest nieuniknione, należy stosować wyłącznik różnicowo-prądowy. Stosowanie wyłącznika różnicowo-prądowego zmniejsza ryzyko porażenia prądem.
- Przystępując do pracy przy użyciu elektronarzędzi należy zachować ostrożność i rozwagę. Nie używać elektronarzędzia będąc zmęczonym lub znajdując się pod wpływem narkotyków, alkoholu lub lekarstw. Chwila nieuwagi podczas eksploatacji elektronarzędzia może prowadzić do poważnych obrażeń ciała.
- Zawsze nosić osobiste wyposażenie ochronne i zakładać okulary ochronne. Noszenie osobistego wyposażenia ochronnego, takiego jak maska przeciwpyłowa, antypoślizgowe obuwie robocze, kask ochronny lub ochraniacze słuchu, w zależności od rodzaju i użytkowania elektronarzędzia, zmniejsza ryzyko obrażeń ciała.
- Unikać niezamierzonego uruchomienia elektronarzędzia. Przed podłączeniem elektronarzędzia do sieci elektrycznej i/lub założeniem akumulatora na urządzenie oraz wzięciem urządzenia do ręki lub przenoszeniem go, należy upewnić się, że jest wyłączone. Jeśli podczas przenoszenia elektronarzędzia naciskany jest przełącznik lub podczas podłączania do sieci przełącznik jest wciśnięty, można spowodować wypadek.
- Przed włączeniem elektronarzędzia usunąć narzędzia nastawcze oraz klucze. Narzędzia lub klucze, które znajdują się w ruchomych częściach urządzenia, mogą prowadzić do obrażeń ciała.
- Unikać niewygodnej pozycji ciała. Należy przyjąć bezpieczną pozycję i zawsze utrzymywać równowagę. Dzięki temu możliwa jest lepsza kontrola elektronarzędzia w nieprzewidzianych sytuacjach.
- Należy nosić odpowiednią odzież. Nie nosić obszernej odzieży ani biżuterii. Nie zbliżać włosów, odzieży ani rękawic do ruchomych części urządzenia. Obszerna odzież, biżuteria lub długie włosy mogą zostać wciągnięte przez ruchome części urządzenia.
- Jeśli możliwe jest zamontowanie urządzeń odsysających lub wyłapujących, upewnić się, czy są one właściwie podłączone i prawidłowo użytkowane. Stosowanie urządzeń odsysających zmniejsza zagrożenie spowodowane rozprzestrzenianiem się pyłów.
- Nie należy lekceważyć potencjalnego zagrożenia ani wskazówek dot. bezpiecznej eksploatacji elektronarzędzi, nawet w przypadku dużego doświadczenia w zakresie obsługi elektronarzędzia. Nieuważne obchodzenie się z urządzeniem może w ułamku sekundy doprowadzić do poważnych obrażeń.
- Nie przeciążać urządzenia. Elektronarzędzia należy używać do prac, do których jest przeznaczone. Odpowiednim elektronarzędziem pracuje się lepiej i bezpieczniej w podanym zakresie mocy.
- Nie używać elektronarzędzia, którego przełącznik jest uszkodzony. Elektronarzędzie, którego nie można włączyć lub wyłączyć, stanowi zagrożenie i bezwzględnie należy je naprawić.
- Przed przystąpieniem do nastawy urządzenia, wymiany osprzętu lub odłożeniem urządzenia należy wyciągnąć wtyczkę z gniazda i/lub wyjąć akumulator z urządzenia. Ten środek ostrożności zapobiega niezamierzonemu włączeniu elektronarzędzia.
- Nieużywane elektronarzędzia należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci. Nie pozwalać na użytkowanie urządzenia osobom, które nie zapoznały się z jego obsługą i działaniem lub nie przeczytały tych wskazówek. Elektronarzędzia stanowią zagrożenie, jeśli używane są przez osoby niedoświadczone.
- Należy starannie konserwować elektronarzędzia i osprzęt. Kontrolować, czy ruchome części funkcjonują bez zarzutu i nie są zablokowane, czy części nie są popękane ani uszkodzone w takim stopniu, że mogłoby to mieć negatywny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie elektronarzędzia. Przed przystąpieniem do eksploatacji urządzenia należy zlecić naprawę uszkodzonych części. Przyczyną wielu wypadków jest niewłaściwa konserwacja elektronarzędzi.
- Należy zadbać o to, aby narzędzia tnące były ostre i czyste. Utrzymywane w dobrym stanie narzędzia tnące z ostrymi krawędziami tnącymi rzadziej zakleszczają się i łatwiej się je prowadzi.
- Elektronarzędzia, osprzętu, narzędzi roboczych itp. należy używać zgodnie z niniejszymi wskazówkami. Przy tym należy uwzględnić warunki pracy i rodzaj wykonywanych czynności. Używanie elektronarzędzi do prac niezgodnych z przeznaczeniem, może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji.
- Dopilnować, aby uchwyty oraz ich powierzchnie były zawsze suche i czyste. Nie mogą one być zanieczyszczone smarem lub olejem. Śliskie uchwyty i powierzchnie uniemożliwiają bezpieczną obsługę i kontrolę elektronarzędzia w nieprzewidzianych sytuacjach.
- Naprawę urządzenia zlecać wyłącznie wykwalifikowanemu personelowi, stosującemu tylko oryginalne części zamienne. Gwarantuje to zachowanie bezpieczeństwa elektronarzędzia.
Wskazówki bezpieczeństwa dla szlifierek taśmowych i bębnowych
- Trzymać elektronarzędzie wyłącznie za izolowane uchwyty, ponieważ powierzchnia szlifująca może natrafić na własny przewód przyłączeniowy. Uszkodzenie przewodu pod napięciem może doprowadzić do przeniesienia napięcia na metalowe elementy urządzenia i spowodować porażenie prądem.
Dodatkowe wskazówki dotyczące bezpieczeństwa
- Elektronarzędzia używać wyłącznie wówczas, jeśli jest w nienagannym stanie technicznym.
- Nie dokonywać żadnych modyfikacji ani zmian elektronarzędzia.
- Elektronarzędzie nie jest przeznaczone do użytku przez osoby bez przeszkolenia. Elektronarzędzie należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci.
- Elektronarzędzie należy zawsze trzymać oburącz za przewidziane do tego celu uchwyty. Utrzymywać uchwyty w suchym i czystym stanie. Nie mogą one być zanieczyszczone smarem ani olejem.
- Po zamontowaniu talerza szlifierskiego należy zawsze wkładać osłonę śruby.
- Regularnie kontrolować elektronarzędzie, tarczę szlifierską, kabel sieciowy i przyłącza pod względem zużycia.
- Regularnie kontrolować przewód zasilający elektronarzędzia i – w razie stwierdzenia jego uszkodzenia – oddać do naprawy wykwalifikowanemu fachowcowi.
- Regularnie kontrolować przedłużacze i w razie uszkodzenia wymienić je na nowe. Jeśli podczas pracy uszkodzony zostanie przewód zasilający lub przedłużacz, nie wolno ich dotykać. Wyciągnąć wtyczkę sieciową z gniazda.
- W przypadku przerwy w zasilaniu wyłączyć elektronarzędzie i wyciągnąć wtyczkę, aby uniknąć niezamierzonego uruchomienia w przypadku ponownego doprowadzenia napięcia.
Opis
Ogólna budowa urządzenia

- Głowica szlifująca
- Układ odsysania
- Uchwyty
- Panel obsługi
- Przyłącze kabla sieciowego
- Końcówka węża
- Tarcza szlifierska
- Wielofunkcyjna dioda
- Przycisk wł./wył.
- Wskaźnik prędkości obrotowej
- Zwiększanie/zmniejszanie prędkości obrotowej
- Przycisk Start / STOP
Użytkowanie zgodne z przeznaczeniem
Opisywany produkt to ręczna szlifierka mimośrodowa z napędem elektrycznym. Jest ona przeznaczona do szlifowania na sucho drewna, materiałów drewnianych, materiałów wielowarstwowych, lakierów, farb, tworzyw sztucznych, gipsu i mas szpachlowych za pomocą zużywalnych, wymiennych materiałów szlifierskich.
Możliwe nieprawidłowości w eksploatacji
- Niniejszy produkt nie nadaje się do obróbki materiałów zagrażających zdrowiu.
- Ten produkt nie nadaje się do pracy w wilgotnym otoczeniu i nie może być wykorzystywany do szlifowania na mokro.
- Nie wolno stosować tarcz szlifierskich o niższej prędkości roboczej niż 8.000 obr./min.
Wskaźniki diodowe na panelu obsługi

Stan |
Znaczenie |
---|---|
A: Wielofunkcyjna dioda świeci w kolorze zielonym |
Zasilanie podłączone. |
B: Wielofunkcyjna dioda świeci w kolorze zielonym |
Narzędzie włączone i/lub przycisk Start / STOP wciśnięty, wskaźnik prędkości obrotowej aktywny. |
C: Wielofunkcyjna dioda miga w kolorze zielonym/czerwonym |
Prędkość obrotowa jest zwiększana / zmniejszana, wybrana prędkość obrotowa wskazywana jest za pomocą diod. |
D: Wielofunkcyjna dioda świeci w kolorze czerwonym |
Ostrzeżenie przed nadmierną temperaturą. |
D: Wielofunkcyjna dioda miga szybko w kolorze zielonym/czerwonym |
Napięcie poza wymaganym zakresem. |
Głowica szlifująca

Zakres dostawy
Szlifierka mimośrodowa, instrukcja obsługi.Inne produkty systemowe zatwierdzone dla produktu można znaleźć w Hilti Store lub na stronie: www.hilti.group
Dane techniczne
W przypadku podłączenia urządzenia do prądnicy lub transformatora ich moc wtórna musi być przynajmniej dwa razy większa od podanego na tabliczce znamionowej znamionowego poboru mocy urządzenia. Napięcie robocze transformatora lub prądnicy musi przez cały czas mieścić się w granicach od +5% do -15% napięcia znamionowego urządzenia.DWS 225 |
|
---|---|
Ciężar zgodny z procedurą EPTA 01 |
3,5 kg |
Prędkość obrotowa |
4 000 obr./min … 8 000 obr./min |
Skok mimośrodu |
5 mm |
Średnica tarczy szlifierskiej |
225 mm |
Informacje o hałasie i wartości drgań według EN 62841
Podane w niniejszej instrukcji wartości ciśnienia akustycznego oraz drgań zostały zmierzone zgodnie z normatywną metodą pomiarową i mogą być stosowane do porównywania elektronarzędzi. Można je również stosować do tymczasowego oszacowania ekspozycji.Podane dane dotyczą głównych zastosowań elektronarzędzia. Jeśli elektronarzędzie zostanie zastosowane do innych prac, z innymi narzędziami roboczymi lub nie będzie odpowiednio konserwowane, wówczas dane mogą odbiegać od podanych. Może to prowadzić do znacznego zwiększenia ekspozycji przez cały czas eksploatacji.
Aby dokładnie oszacować ekspozycje, należy uwzględnić czas, w którym urządzenie jest wyłączone lub włączone, ale nieużywane. Może to prowadzić do znacznego zmniejszenia ekspozycji przez cały czas eksploatacji.
W celu ochrony użytkownika przed działaniem hałasu oraz/lub drgań należy zastosować dodatkowe środki bezpieczeństwa, np.: konserwacja elektronarzędzi i narzędzi roboczych, rozgrzanie dłoni, właściwa organizacja pracy.
Wartości emisji hałasu
DWS 225 |
|
---|---|
Poziom mocy akustycznej (L WA) |
85 dB(A) |
Nieoznaczoność (KWA) |
3 dB(A) |
Poziom ciśnienia akustycznego (L pA) |
77 dB(A) |
Nieoznaczoność (KpA) |
3 dB(A) |
DWS 225 |
|
---|---|
Szlifowanie powierzchni (a h) |
2,5 m/s² |
Nieoznaczoność (K) |
1,5 m/s² |
Stosowanie przedłużaczy

- Stosować wyłącznie przedłużacze przeznaczone dla danego zakresu roboczego o wystarczającym przekroju żył. W przeciwnym razie może dojść do spadku mocy urządzenia i przegrzania przewodu.
- Regularnie sprawdzać, czy przedłużacz nie jest uszkodzony.
- Wymieniać uszkodzone przewody przedłużające.
- Na wolnym powietrzu stosować wyłącznie przewidziane do tego celu i odpowiednio oznaczone przewody przedłużające.
Przygotowanie do pracy
Należy przestrzegać wskazówek dotyczących bezpieczeństwa oraz ostrzeżeń zawartych w niniejszej dokumentacji i podanych na produkcie.Zakładanie materiału ściernego
- Wyciągnąć wtyczkę sieciową z gniazda.
- Wybrać odpowiedni materiał ścierny i zamocować na tarczy szlifierskiej. Upewnić się, że materiał ścierny jest prawidłowo wycentrowany i przylega mocno do tarczy szlifierskiej.
Obsługa
Zasadniczo zaleca się stosowanie wyłącznika różnicowo-prądowego (RCD) o maksymalnym prądzie wyzwoleniowym 30 mA.Włączanie
- Wcisnąć przycisk wł./wył.
- Wielofunkcyjna dioda świeci w kolorze zielonym.
- Wielofunkcyjna dioda świeci w kolorze zielonym.
Szlifowanie
- Ustawić żądaną prędkość obrotową. W tym celu wcisnąć przyciski "Zwiększanie/zmniejszanie prędkości obrotowej.
- Prędkość obrotowa może być dostosowana w zakresie od 4000 do 8000 obr./min. Ustawiona prędkość obrotowa wskazywana jest za pomocą diod.
- Prędkość obrotowa może być dostosowana w zakresie od 4000 do 8000 obr./min. Ustawiona prędkość obrotowa wskazywana jest za pomocą diod.
- Przyłożyć elektronarzędzie całą powierzchnią ścierną do obrabianej powierzchni.
- Nacisnąć przycisk Start / Stop.
- Rozpocznie się proces szlifowania
- Rozpocznie się proces szlifowania
- Przesuwać elektronarzędzie z umiarkowanym naciskiem po obrabianej powierzchni.
Kończenie procesu szlifowania
- Odsunąć elektronarzędzie od obrabianej powierzchni, zanim proces szlifowania zostanie zakończony.
- W przeciwnym razie ze względu na zbyt wysoką prędkość papieru ściernego na obrabianej powierzchni mogą powstać bruzdy.
- W przeciwnym razie ze względu na zbyt wysoką prędkość papieru ściernego na obrabianej powierzchni mogą powstać bruzdy.
- Nacisnąć przycisk Start / Stop.
Wyłączanie
- Wcisnąć przycisk wł./wył.
- Elektronarzędzie odkładać dopiero wtedy, gdy tarcza szlifierska zatrzyma się.
Konserwacja i utrzymanie urządzenia we właściwym stanie technicznym
Konserwacja- Ostrożnie usunąć przywierające zanieczyszczenia.
- Ostrożnie czyścić szczeliny wentylacyjne suchą szczotką.
- Obudowę czyścić wyłącznie lekko zwilżoną ściereczką. Nie stosować środków pielęgnacyjnych zawierających silikon, ponieważ mogą one uszkodzić elementy z tworzywa sztucznego.
- Regularnie kontrolować wszystkie widoczne elementy pod względem uszkodzeń a elementy obsługi pod względem prawidłowego działania.
- W razie uszkodzeń i / lub zakłóceń w funkcjonowaniu, nie używać produktu. Natychmiast zlecić naprawę serwisowi Hilti .
- Po zakończeniu prac konserwacyjnych założyć wszystkie mechanizmy zabezpieczające i skontrolować ich działanie.
Podzespoły montażowe

- Podzespół wrzeciona i łożyska
- Głowica szlifująca
- Śruba mocująca głowicę szlifującą
- Osłona śruby
- Tarcza szlifierska ze śrubami mocującymi
Wymiana tarczy szlifierskiej
Wymagane narzędzia: Klucz imbusowy nasadowy 19 mm i śrubokręt Torx.
- Wyciągnij wtyczkę z gniazda wtykowego.
- Zdjąć osłonę śruby.
- Odkręcić śrubę tarczy szlifierskiej.
- Zdjąć starą tarczę szlifierską.
- Zamontować nową tarczę szlifierską w prawidłowym ustawieniu na wrzecionie.
- Dociągnąć śrubę tarczy szlifierskiej za pomocą klucza imbusowego nasadowego momentem dociągającym 10 Nm.
- Założyć osłonę śruby.
- Dociągnąć śrubę mocującą osłony śruby momentem dociągającym 0,8 Nm.
- Dociągnąć śrubę mocującą osłony śruby momentem dociągającym 0,8 Nm.
- Sprawdzić, czy tarcza szlifierska jest prawidłowo zamontowana i nie przekrzywiona.
Wymiana tarczy szlifierskiej i nakładki
Wymagane narzędzia: Śrubokręt płaski.
- Wyciągnij wtyczkę z gniazda wtykowego.
- Wykręcić 8 śrub otworowych.
- Zdjąć nakładkę.
- Zdjąć starą tarczę szlifierską.
- Zamontować nową tarczę szlifierską w prawidłowym ustawieniu na wrzecionie.
- Zamocować nową nakładkę.
- Z powrotem wkręcić 8 śrub otworowych.
- Z powrotem wkręcić 8 śrub otworowych.
- Sprawdzić, czy tarcza szlifierska i nakładka są prawidłowo zamontowane i nieprzekrzywione.
Transport i przechowywanie
Transport- Uważać na bezpieczne trzymanie podczas transportu.
- Po każdym przenoszeniu należy skontrolować wszystkie widoczne elementy pod kątem uszkodzeń, a elementy obsługi pod względem prawidłowego działania.
- Przed przechowywaniem produktu należy zawsze wyciągnąć wtyczkę z gniazda.
- Przechowywać produkt w suchym miejscu, niedostępnym dla dzieci oraz innych niepowołanych osób.
- Po każdym przechowywaniu należy skontrolować wszystkie widoczne elementy pod kątem uszkodzeń, a elementy obsługi pod względem prawidłowego działania.
Pomoc w przypadku awarii
Awaria |
Możliwa przyczyna |
Rozwiązanie |
---|---|---|
Wielofunkcyjna dioda świeci na zmianę w kolorze czerwonym i zielonym. |
Urządzenie podłączone jest do gniazdka o nieprawidłowym napięciu. |
|
Przy włączaniu nie świeci wielofunkcyjna dioda. |
Przewód zasilający jest nieprawidłowo podłączony do urządzenia lub do gniazdka. |
|
Wielofunkcyjna dioda szlifierki świeci w kolorze czerwonym, prędkość obrotowa nieznacznie się zmniejsza. |
Nacisk na urządzenie jest przez chwilę zbyt duży. |
|
Wielofunkcyjna dioda szlifierki świeci w kolorze czerwonym, a prędkość obrotowa urządzenia spada podczas szlifowania do 4000 obr./min. |
Temperatura szlifierki jest zbyt wysoka. Nacisk na urządzenie jest przez dłuższy czas zbyt wysoki. |
|
Uszczelka na tarczy szlifierskiej nie działa. |
Zużyta uszczelka lub uszkodzone łożysko wrzeciona. |
|
Szlifierka zatrzymała się, a wielofunkcyjna dioda świeci w kolorze czerwonym. |
Ze względu na wysoką temperaturę urządzenie znajduje się w trybie bezpieczeństwa. |
|
Utylizacja

Gwarancja producenta na urządzenia
- W razie pytań dotyczących warunków gwarancji należy skontaktować się z lokalnym przedstawicielem Hilti .
Dalsze informacje
Chińska dyrektywa RoHS (dyrektywa w sprawie ograniczenia stosowania substancji niebezpiecznych)
Przedłużacze
