Iniekcyjna żywica epoksydowa HIT-RE 500 V3 firmy Hilti

Bezpieczne mocowanie elementów drewnianych

Kaufering, listopad 2019 r. - Zastosowanie drewna w budownictwie jest obecnie bardzo popularnym trendem. W Europie budowanych jest coraz więcej obiektów z tego surowca. Zalety budowania z przyjaznego dla klimatu materiału są oczywiste -  można go łatwo dopasować do wymagań inwestorów budowlanych, charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami izolacyjnymi i zapewnia zdrowy klimat wewnątrz budynków, a co za tym idzie − wysoką jakość życia.

Nowoczesne, wykonane z drewna budynki mają niewiele wspólnego z wyglądem rustykalnych domów drewnianych, które widzimy oczami wyobraźni myśląc o drewnianych konstrukcjach. Z zewnątrz przeważnie nie widać, że budynek jest wykonany z drewna: ma nowoczesną i atrakcyjną architekturę oraz daje poczucie wyjątkowej przestrzeni. Oprócz możliwości architektonicznych, odkryty na nowo materiał budowlany, jakim jest drewno, daje także możliwość prefabrykowania elementów konstrukcyjnych, dzięki czemu proces budowy ulega skróceniu, co z kolei pozwala na uzyskanie oszczędności w kosztach całkowityc

Wyzwanie jakim jest kotwienie

Problemem w konstrukcjach drewnianych jest uzyskanie trwałego i bezpiecznego połączenia pojedynczych elementów. Szczególna staranność wymagana jest przy wykonywaniu bezpiecznego zakotwienia elementów istotnych pod względem statycznym, jak np. kotwienie elementów drewnianych do konstrukcji stalowej budynku, do betonowej podłogi albo betonowego stropu. Przy czym prawidłowy wybór odpowiedniego rozwiązania do kotwienia i profesjonalny montaż są czynnikami, które decydują o bezpiecznym i trwałym zamocowaniu.

Elementy drewniane można mocować w różny sposób. Z jednej strony można je łączyć za pomocą połączeń mechanicznych. Wadą takiej metody łączenia jest to, że w celu wykonania trwałych połączeń, należy podjąć obszerne działania konstrukcyjne, co powoduje że cała procedura staje się bardzo czasochłonna. Ponadto połączenia są widoczne, co może mieć negatywny wpływ na wygląd budynku.

Z drugiej strony elementy drewniane można mocować przy pomocy wklejanych prętów zbrojeniowych, co jednakże − z powodu bardzo płynnych klejów, które charakteryzują się niską lepkością − prowadzi do długiego czasu schnięcia. Poza tym metoda ta jest trudna do wykonania w przypadku mocowania nad głową. Klej wycieka także przy mocowaniach poziomych. Jednak pod względem estetyki wykonania, wklejane pręty zbrojeniowe wiodą prym. W estetyczny sposób można ze sobą łączyć różne materiały, a drewniane konstrukcje zaprojektować w sposób różnorodny i atrakcyjny pod względem wizualnym.

Bezpieczny sposób mocowania prętów zbrojeniowych

Bezpieczne mocowanie wklejanych prętów zbrojeniowych możemy uzyskać dzięki zastosowaniu iniekcyjnej żywicy epoksydowej HIT-RE 500 V3 firmy Hilti, która uzyskała również aprobatę techniczną dla wklejanych prętów zbrojeniowych (ETA-19/0194). Zakres zastosowania tego produktu jest szeroki: możliwe jest wykonywanie połączeń nie tylko z drewnem klejonym krzyżowo, drewnem klejonym warstwowo, drewnem litym klejonym warstwowo oraz klejonym warstwowo fornirem, ale także z betonem i stalą. Jeżeli chodzi o gatunki drewna, to można mocować drewno świerkowe, sosnowe i jodłowe w klasach zastosowania 1 i 2. 

W przypadku nośnych elementów drewnianych, połączenia wklejane muszą stale spełniać stawiane im wymagania. Z tego powodu przeprowadzono obszerne i kompleksowe testy w zakresie zastosowania iniekcyjnej żywicy epoksydowej HIT-RE 500 V3 w elementach drewnianych w różnych warunkach środowiskowych, a także próby rozciągania i próby pod trwałym obciążeniem oraz w warunkach ekstremalnych.

Ogromną zaletą zastosowania iniekcyjnej żywicy epoksydowej HIT-RE 500 V3 firmy Hilti jest krótszy czas montażu i utwardzania, który wynosi tylko kilka godzin, co przyczynia się do zwiększenia produktywności w trakcie wykonywania tych połączeń. Wysoka lepkość iniekcyjnej żywicy epoksydowej sprawia, że można ją stosować bez obaw, że będzie ona wyciekać. 

Dzięki zastosowaniu iniekcyjnej żywicy epoksydowej firmy Hilti możliwe jest wykonywanie połączeń we wszystkich kierunkach, nie ma konieczności wykonywania żadnych otworów obejściowych. Przy pomocy akumulatorowego dozownika HDE 500-A22 można dokładnie dozować ilość żywicy, a dzięki systemowi czopów zaporowych Hilti można ją wcisnąć przy niewielkim wysiłku w odpowiednie miejsce. Innowacyjny dozownik akumulatorowy posiada funkcję dokładnego dozowania oraz automatyczne zwolnienie nacisku, który zapobiega kapaniu żywicy. 

Iniekcyjna żywica epoksydowa HIT-RE 500 V3 Hilti
Iniekcyjna żywica epoksydowa HIT-RE 500 V3 Hilti
Iniekcyjna żywica epoksydowa HIT-RE 500 V3 Hilti

Kontakt dla mediów