Bezpieczeństwo pracy w 5 krokach

Czy kwestie bezpieczeństwa pracy w Twojej branży to skomplikowana sieć przepisów, regulacji i ocen ryzyka? Dowiedz się, jak w 5 krokach zmniejszyć ryzyko wypadków i stresu.

„51% wszystkich firm średniej wielkości rezygnuje z udokumentowanej polityki bezpieczeństwa pracy, ponieważ uważają, że nie posiadają niezbędnej wiedzy eksperckiej“

Ankieta Europejskiej Agencji ds. BHP w miejscu pracy

„51% wszystkich firm średniej wielkości rezygnuje z udokumentowanej polityki bezpieczeństwa pracy, ponieważ uważają, że nie posiadają niezbędnej wiedzy eksperckiej“
So vermeiden Sie Arbeitsunfälle

Branża budowlana jest niebezpieczna - pracownicy używają codziennie ciężkiego sprzętu o dużej mocy. Fakt ten niesie ryzyko obrażeń. Niewłaściwie konserwowany sprzęt lub materiały eksploatacyjne, które są używane po upływie daty ważności, także stanowią zagrożenie dla Twoich pracowników, na przykład pęknięcie tarczy podczas obsługi szlifierek kątowych. Do tego dochodzi brak wykwalifikowanych pracowników. Niewykwalifikowani robotnicy, którzy z powodu licznych zamówień, znajdują się pod ogromną presją czasu, prędzej czy później popełniają niebezpieczne błędy.

W sieci przepisów bezpieczeństwa pracy można się z łatwością zorientować, pamiętając o kilku podstawowych kwestiach.

5 porad, które zagwarantują Ci bezpieczny dzień pracy

Zapobiegaj wypadkom, płaceniu kar i stresowi

1 Tipp für Arbeitssicherheit

1. Pamiętaj o terminowym przeglądzie wszystkich sprzętów i narzędzi

Serwisuj narzędzia w zaplanowanych odstępach czasu, aby bezpiecznie z nich korzystać. Krótko mówiąc, Twój sprzęt elektryczny, taki jak wiertarki, szlifierki kątowe, a nawet przedłużacze kablowe, muszą być poddawane inspekcji w zależności od indywidualnych regulacji prawnych - co kilka lub kilkanaście miesięcy. Nawet Twoje drabiny muszą być regularnie sprawdzane. Najlepszym sposobem na zachowanie orientacji jest wykorzystanie w tym celu elektronicznego systemu przypomnień – kalendarza, arkuszy Excel lub specjalnego oprogramowania.

 

 

Tipp 2 für ihren sicheren Arbeitsalltag

2. Utylizowanie materiałów eksploatacyjnych natychmiast po upływie daty ważności

Czy wiesz, że tarcze tnące i ścierne mają termin ważności? To samo dotyczy zapraw iniekcyjnych, pianek uszczelniających i wielu produktów przeciwpożarowych. Po upływie daty ważności nie można już bezpiecznie używać tych produktów i stanowią one zagrożenie dla pracowników. Regularne krótkie inwentaryzacje, prosta funkcja przypomnienia lub oprogramowanie do zarządzania wszystkimi zasobami pomagają to monitorować.

Tipp 3 für Arbeitssicherheit

3. Korzystaj z narzędzi ze zintegrowanym systemem bezpieczeństwa  

Nigdy więcej skręconych stawów lub długotrwałych uszkodzeń spowodowanych wibracjami, hałasem i pyłem! Obecnie wiele wiertarek, narzędzi do cięcia i szlifowania lub wkrętarek akumulatorowych jest wyposażonych w techniczne środki ochronne, które chronią Twoich pracowników – na przykład przed hałasem, wibracjami lub skręconymi stawami, a do tych urazów dojść w sytuacji, gdy urządzenie się zaklinuje.

Ochrona przed potencjalnie niebezpiecznym pyłem jest od pewnego czasu przedmiotem zainteresowania ustawodawców. Zarówno zintegrowane, jak i możliwe do podłączenia zewnętrzne urządzenia do odsysania pyłu, stają się coraz ważniejsze.

 

Tipp 4 für ihren sicheren Arbeitsalltag

4. Zwiększaj świadomość pracowników o potencjalnym ryzyku

Oceny zagrożeń i instruktaże dotyczące bezpieczeństwa są obowiązkowe na każdym stanowisku, ale niemal nigdzie nie są tak złożone i tak zindywidualizowane, jak w branży budowlanej.   

Każdy z Twoich pracowników musi mieć cały czas dostęp do ważnych informacji i dokumentów z zakresu bezpieczeństwa. Chroni to pracownika podczas codziennej pracy, a w przypadku kontroli lub nawet wypadku – chroni Cię przed karami. Idealnie byłoby zebrać wszystkie dokumenty oraz instrukcje dla danych urządzeń w sposób scentralizowany i elektroniczny. Tak, aby mogły być przeglądane w dowolnym momencie przez dowolnego pracownika za pośrednictwem smartfona lub komputera.

Tipp 5 für Arbeitssicherheit

5. Szkolenia i rozwijanie wiedzy pracowników

Od 30 do 40 procent wszystkich wypadków przy pracy w branży budowlanej dotyczy pracowników niewykwalifikowanych lub młodych – a przez to mniej doświadczonych. Niezwykle istotne są szkolenia, kształcenie ustawiczne i dokształcanie. W końcu im lepiej pracownicy są zaznajomieni z ciężkim sprzętem, konkretnymi zastosowaniami, a także ogólnie z bezpieczeństwem pracy, tym bardziej wydajna, a przede wszystkim bezpieczniejsza, staje się praca w stresującej codzienności placu budowy.

Erfahren Sie, welche Lösungen Ihren Arbeitsschutz erleichtern

Podsumowanie - jakie rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa pracy oferuje Hilti? 

Wydaje Ci się, że aby mieć spokojne sumienie i nie stresować się przed kontrolami inspektorów bezpieczeństwa, trzeba najpierw wykonać mnóstwo pracy? To prawda - ale nie musisz wykonywać tej pracy sam.

Poznaj nasze technologie i oprogramowanie, które mogą Ci pomóc oraz wesprzeć bezpieczeństwo Twoich pracowników na budowie. 

Dowiedz się, które rozwiązania pomogą Ci w przestrzeganiu przepisów bezpieczeństwa pracy.

*Więcej informacji o ankiecie można znaleźć tutaj.