DX 6
Oryginalna instrukcja obsługi
Dane dotyczące dokumentacji
O niniejszej dokumentacji
- Przed uruchomieniem urządzenia należy zapoznać się z niniejszą dokumentacją. Jest to warunek konieczny bezpiecznej pracy i bezawaryjnej obsługi.
- Należy stosować się do uwag dotyczących bezpieczeństwa oraz ostrzeżeń zawartych w niniejszej dokumentacji i podanych na wyrobie.
- Instrukcję obsługi zawsze przechowywać z produktem; urządzenie przekazywać innym użytkownikom wyłącznie z instrukcją obsługi.
Objaśnienie symboli
Ostrzeżenia
Wskazówki ostrzegawcze ostrzegają przed niebezpieczeństwem w obchodzeniu się z produktem. Zastosowano następujące hasła ostrzegawcze:Symbole w instrukcji obsługi
W niniejszej instrukcji obsługi zastosowano następujące symbole:Przestrzegać instrukcji obsługi |
|
Wskazówki dotyczące użytkowania i inne przydatne informacje |
|
Obchodzenie się z surowcami wtórnymi |
|
Nie wyrzucać elektronarzędzi ani akumulatorów do odpadów komunalnych |
Symbole na rysunkach
Na rysunkach zastosowano następujące symbole:Te liczby odnoszą się do rysunków zamieszczonych na początku niniejszej instrukcji obsługi. |
|
Liczby te oznaczają kolejność kroków roboczych na rysunku i mogą odbiegać od kroków roboczych opisanych w tekście. |
|
Numery pozycji zastosowane na rysunku Budowa urządzenia odnoszą się do numerów legendy w rozdziale Ogólna budowa urządzenia . |
|
Na ten znak użytkownik powinien zwrócić szczególną uwagę podczas obsługiwania produktu. |
Symbole zależne od produktu
Symbole
Dodatkowo zastosowano następujące symbole:Jeśli obecne na produkcie, produkt został certyfikowany przez jednostkę certyfikacji na rynek amerykański i kanadyjski według obowiązujących norm. |
Znaki nakazu
Na produkcie zastosowano następujące znaki nakazu:Uwaga! Przestrzegać wskazówek. |
|
Nosić kask ochronny |
|
Używać okularów ochronnych |
|
Nosić ochraniacze słuchu |
Wskazania wyświetlacza
Wyświetlane mogą być następujące wskazania wyświetlacza:Ten symbol wskazuje poziom naładowania baterii. Jeśli bateria jest wyczerpana, pojawia się symbol obsługi technicznej. |
|
Symbol konserwacji wskazuje, że należy przeprowadzić konserwację. Pojawia się po 5 latach, 30000 osadzeń lub gdy bateria jest wyczerpana. Nasze zalecenie: Zwrócić się do serwisu Hilti . |
|
Licznik osadzeń wskazuje, kiedy przypada najbliższy termin serwisu urządzenia. Każdy segment oznacza przy tym 500 osadzeń. Łącznie jest 5 segmentów, oznaczających 2500 osadzeń. |
|
Ten symbol wskazuje, czy Bluetooth jest włączony. Jeżeli ten symbol nie jest wyświetlany na wyświetlaczu, Bluetooth jest wyłączony. |
Deklaracja zgodności
Producent deklaruje z pełną odpowiedzialnością, że opisany tutaj produkt jest zgodny z obowiązującym prawem i obowiązującymi normami.Techniczna dokumentacja zapisana jest tutaj:
Hilti Entwicklungsgesellschaft mbH | Zulassung Geräte | Hiltistraße 6 | 86916 Kaufering, DE
Informacje o produkcie
Produkty przeznaczone są do użytku profesjonalnego i mogą być eksploatowane, konserwowane i utrzymywane we właściwym stanie technicznym wyłącznie przez autoryzowany, przeszkolony personel. Personel ten musi być przede wszystkim poinformowany o możliwych zagrożeniach. Produkt i jego wyposażenie mogą stanowić zagrożenie w przypadku użycia przez niewykwalifikowany personel w sposób niewłaściwy lub niezgodny z przeznaczeniem.Oznaczenie typu i numer seryjny umieszczone są na tabliczce znamionowej.
- Numer seryjny należy przepisać do poniższej tabeli. Dane o produkcie należy podawać w przypadku pytań do naszego przedstawicielstwa lub serwisu.
Dane o produkcieOsadzak DX 6 Generacja 01 Nr seryjny
Bezpieczeństwo
Wskazówki bezpieczeństwa dotyczące urządzeń do montażu bezpośredniego napędzanych materiałem miotającym
- Nie dokonywać modyfikacji ani zmian w osadzaku.
- Zawsze używać osadzaków, elementów wyposażenia (stopek, prowadnic kołków, magazynków, tłoków i akcesoriów) a także materiałów eksploatacyjnych (elementów mocujących i nabojów) dostosowanych wzajemnie do siebie.
- Sprawdzić osadzak i akcesoria pod kątem ewentualnych uszkodzeń.
- Ruchome elementy muszą działać nienagannie i nie mogą się zacinać. Przestrzegać wskazówek dotyczących czyszczenia i oliwienia podanych w tej instrukcji obsługi.
- Wszystkie części muszą być prawidłowo zamontowane, aby zapewnić prawidłowe działanie osadzaka. Uszkodzone części należy oddać do naprawy w serwisie Hilti lub wymienić, o ile w instrukcji obsługi nie podano inaczej.
- Używać wyłącznie nabojów Hilti DX lub innych odpowiednich nabojów spełniających minimalne wymagania w zakresie bezpieczeństwa.
- Osadzak stosować tylko do wymienionych zastosowań zgodnych z przeznaczeniem.
- Nie wolno osadzać elementów mocujących w nieodpowiednim podłożu, np. zbyt cienkim, zbyt twardym lub zbyt łamliwym materiale. Osadzenie w tych materiałach może spowodować złamanie elementu mocującego, odpryski lub przebicie przez materiał. Przykładami nieodpowiednich materiałów są:
- Spoiny w stali, żeliwo, szkło, marmur, tworzywa sztuczne, brąz, mosiądz, miedź, materiały izolacyjne, pustaki, cegły ceramiczne, cienkie blachy < 4 mm) i gazobeton.
- Przestrzegać informacji podanych w „Podręczniku techniki zamocowań” firmy Hilti lub w odpowiednich lokalnych „Zasadach technicznych techniki zamocowań” firmy Hilti . Dodatkowo zawsze przestrzegać instrukcji zastosowania osadzanych elementów mocujących.
- Osadzak wolno obsługiwać lub konserwować tylko wyłącznie osobom do tego upoważnionym i poinstruowanym o możliwych zagrożeniach.
- Podczas użytkowania urządzenia nosić środki ochrony indywidualnej.
- Nosić odpowiednie okulary ochronne i kask.
- Używać rękawic ochronnych. Osadzak może się nagrzewać podczas pracy.
- Nosić ochraniacze słuchu. Zapłon ładunku miotającego może uszkodzić słuch.
- Nosić obuwie antypoślizgowe.
- Należy utrzymywać porządek na stanowisku pracy. Zadbać o to, aby w strefie roboczej nie znajdowały się żadne przedmioty, o które można się skaleczyć. Nieporządek w miejscu pracy może prowadzić do wypadków.
- Należy zadbać o dobre oświetlenie miejsca pracy i odpowiednią wentylację w pomieszczeniach zamkniętych.
- Nie dociskać osadzaka do ręki lub do innej części ciała! Nigdy nie kierować osadzaka na inne osoby!
- Nie wolno dociskać osadzaka dłonią za magazynek, prowadnicę kołka, tłok, prowadnicę tłoka ani założony element mocujący. Ręczne dociśnięcie osadzaka może spowodować jego gotowość do pracy, nawet jeżeli nie zamontowano prowadnicy kołka. Stwarza to zagrożenie odniesieniem poważnych obrażeń ciała dla użytkownika i innych osób.
- Wszystkie osoby znajdujące się w pobliżu muszą nosić ochraniacze słuchu, okulary ochronne oraz kask ochronny.
- Należy być czujnym, uważać na to, co się robi i przystępować z rozwagą do pracy przy użyciu urządzenia do montażu bezpośredniego. Nie używać osadzaka w przypadku zmęczenia albo pod wpływem narkotyków, alkoholu lub leków. Zaprzestać pracy w przypadku odczuwania bólu lub dyskomfortu. Chwila nieuwagi podczas korzystania z osadzaka może spowodować ciężkie obrażenia ciała.
- Unikać niewygodnej pozycji ciała podczas pracy. Zadbać o utrzymanie stabilnej pozycji i równowagi.
- Podczas korzystania z osadzaka ramiona powinny być zgięte, nie wyprostowane.
- Podczas pracy nie zezwalać na zbliżanie się innych osób, a szczególnie dzieci, do strefy roboczej.
- Używać osadzaka tylko zgodnie z przeznaczeniem i w nienagannym stanie, nie do celów, do których nie jest on przeznaczony.
- Nie używać osadzaka w miejscach, w których istnieje ryzyko pożaru i wybuchu.
- Przed osadzeniem elementów mocujących należy upewnić się, że nikt nie znajduje się w kierunku osadzania za elementem, w którym mają być osadzone elementy mocujące. Zagrożenie ze strony elementów mocujących przechodzących na wylot!
- Upewnić się, że wylot narzędzia do osadzania nigdy nie jest skierowany na użytkownika ani inne osoby.
- Osadzak należy trzymać tylko za przewidziane powierzchnie do chwytania.
- Utrzymywać uchwyty w takim stanie, by były suche, czyste, nie mogą być one zanieczyszczone smarem lub zaolejone.
- Za spust wolno pociągnąć dopiero wtedy, gdy osadzak jest całkowicie i pionowo dociśnięty do powierzchni.
- Przed rozpoczęciem pracy należy sprawdzić wybrane ustawienie energii.
- Osadzić na próbę elementy mocujące na danym podłożu.
- Osadzak należy zawsze przykładać do gładkiej, równej i wolnej powierzchni, której podłoże zapewnia pełną nośność.
- Podczas osadzania zawsze trzymać osadzak pod kątem prostym do podłoża. Zmniejsza to ryzyko ześlizgnięcia się elementu mocującego z materiału podłoża.
- Nie wolno osadzać elementów mocujących w istniejących otworach, chyba że zaleca to Hilti (np. DX-Kwik).
- Nie należy stosować raz już użytych elementów mocujących – niebezpieczeństwo obrażeń ciała! Należy użyć nowego elementu mocującego.
- Nie wolno poprawiać osadzenia zbyt płytko osadzonego elementu mocującego! Element mocujący może pęknąć.
- Zachować wymagane odstępy od brzegu i odstępy pomiędzy elementami mocującymi (patrz rozdział Minimalne odstępy).
- Nigdy nie pozostawiać załadowanego osadzaka bez nadzoru.
- Rozładować osadzak (wyjąć taśmę z nabojami i elementy mocujące) zawsze przed przystąpieniem do czyszczenia, serwisu i konserwacji, w razie wymiany prowadnicy kołka oraz na czas przerw w pracy lub przechowywania urządzenia.
- Osadzak należy transportować i przechowywać w przewidzianej do tego celu walizce Hilti .
- Nieużytkowane i osadzaki należy przechowywać rozładowane w suchym, bezpiecznym miejscu niedostępnym dla dzieci.
- Przed przystąpieniem do osadzania należy skontrolować podłoże pod kątem obecności ukrytych przewodów elektrycznych, wodociągowych i gazowych.
- W celu uzyskania szczegółowych informacji zażądać „Podręcznika techniki zamocowań” firmy Hilti , lub odpowiednich, lokalnych „Zasad technicznych techniki zamocowań” firmy Hilti w sklepie firmy Hilti .
- Nie należy przekraczać maksymalnej częstotliwości osadzania zalecanej w rozdziale Dane techniczne .
- Jeśli osadzak ulegnie przegrzaniu albo taśma z nabojami odkształci się lub stopi, należy wyjąć taśmę z nabojami i pozostawić osadzak do ostygnięcia.
- Nie należy demontować osadzaka, gdy jest gorący. Poczekać, aż osadzak ostygnie.
- Należy zawsze używać nabojów, które są odpowiednie lub dopuszczone do stosowania w osadzaku.
- Taśmę z nabojami należy wyjąć na czas przerwy, po zakończeniu pracy lub na czas transportu osadzaka.
- Nie należy próbować na siłę wyciągać elementów mocujących/ lub nabojów z taśmy magazynka lub osadzaka.
- Nieużywane naboje należy przechowywać zgodnie z instrukcjami przechowywania nabojów do osadzaków napędzanych materiałem miotającym (np. w suchym pomieszczeniu, w temperaturze od 5°C do 25°C) w zabezpieczonym miejscu.
- Nie pozostawiać niezużytych lub częściowo używanych taśm z nabojami. Zebrać zużyte taśmy z nabojami i przechowywać w odpowiednim miejscu.
- Należy przestrzegać wszystkich wskazówek dotyczących bezpieczeństwa, obsługi i przechowywania, które są podane w karcie charakterystyki nabojów.
Opis
Przegląd produktu (osadzak)
- Pierścień regulacyjny energii osadzania
- Tuleja prowadząca
- Spalinowe cofanie tłoka
- Tłok
- Pierścienie tłokowe
- Przycisk odblokowujący „Pierścień regulacji energii osadzania”
- Obudowa
- Komora nabojowa (wyrzut)
- Przycisk obsługi na wyświetlaczu
- Komora nabojowa (otwór do wsuwania)
- Spust
- Szczeliny wentylacyjne
- Złącze montażowe do akcesoriów
- Uchwyty
Przegląd produktu (prowadnice kołka)
- Przycisk odblokowania (prowadnica kołków)
- Amortyzator
- Zamek magazynka
- Przycisk odblokowania (blokada magazynka)
- Detekcja gwoździa za pomocą indykatora doładowania (kolor czerwony)
- Wymienna rurka prowadnicy kołka
Elementy obsługi osadzaka
W osadzaku znajdują się poniższe elementy obsługi :Przycisk odblokowujący „Pierścień regulacji energii osadzania” Przycisk odblokowuje „pierścień regulacji energii osadzania” lub służy do demontażu spalinowego mechanizmu cofania tłoka. |
|
Przycisk odblokowujący prowadnicę kołka (A) Przycisk odblokowuje prowadnicę kołka (pojedynczy osadzak i magazynek) w celu wymiany prowadnicy kołka lub czyszczenia osadzaka). Przycisk odblokowania zamknięcia magazynka (B) Przycisk odblokowuje zamek magazynka w celu wsunięcia elementów mocujących. |
Użytkowanie zgodne z przeznaczeniem
Opisywany produkt to osadzak do wbijania hartowanych gwoździ, trzpieni i elementów mocujących w betonie, stali i cegle silikatowej.
Produkt może być używany tylko w połączeniu z akcesoriami pasującymi do osadzaka. Prowadnice kołków, tłok i elementy mocujące muszą być do siebie dopasowane.Produkt może być stosowany wyłącznie z częściami zamiennymi i akcesoriami firmy Hilti oraz nabojami i elementami mocującymi marki Hilti bądź innymi odpowiednimi nabojami i elementami mocującymi.
Bluetooth®
Znak słowny Bluetooth ® oraz znaki graficzne (logo) są zarejestrowanymi oznaczeniami towarowymi i własnością Bluetooth SIG, Inc. Jakiekolwiek stosowanie tych znaków słownych/znaków graficznych przez spółkę Hilti odbywa się na licencji.Bluetooth to bezprzewodowe przesyłanie danych, które pozwala dwóm produktom obsługującym Bluetooth komunikować się między sobą na niewielką odległość.
Ten produkt jest wyposażony w moduł Bluetooth Low Energy. Moduł pozwala na komunikację i wymianę danych z telefonami komórkowymi i bramkami Hilti . Moduł służy do sprawdzania stanu produktu i przesyłania ustawień i danych oraz może wysyłać charakterystyki danych, takie jak lokalizacja urządzenia odbiorczego, czas pracy, całkowita liczba zastosowań, liczba zastosowań w przedziale czasu oraz znacznik czasu przesyłania.
Przesyłanie danych przez Bluetooth
Okres przesyłania danych może się różnić w zależności od dostępnego źródła zasilania produktu. Zasięg może różnić się mocno w zależności od warunków zewnętrznych, włącznie ze stosowanym urządzeniem odbiorczym. W zamkniętych przestrzeniach i przez metalowe bariery (np. ściany, półki, walizki itp.) zasięg Bluetooth może być znacznie słabszy. W zależności od środowiska, przed wykryciem produktu może być wymagane wiele okresów wysyłania.Jeśli produkt nie zostanie wykryty, należy sprawdzić, co następuje:
Czy odległość do mobilnego urządzenia końcowego nie jest zbyt duża?
→ Zmniejszyć odległość pomiędzy urządzeniem przenośnym a produktem.
Instalacja i konfiguracja aplikacji
Aby móc korzystać z funkcji łączności, należy najpierw zainstalować odpowiednią aplikację Hilti .(1.) Pobrać aplikację z odpowiedniego sklepu z aplikacjami (Apple App Store, Google Play Store).
(2.) Przy pierwszym uruchomieniu aplikacji należy zalogować się na swoje konto lub zarejestrować się.
(3.) Na wyświetlaczu urządzenia mobilnego przedstawiono wszystkie dalsze kroki łączenia produktu z urządzeniem mobilnym.
Informacje dotycząca aplikacji
Wymagania dotyczące nabojów
Należy stosować wyłącznie wymienione w niniejszej tabeli naboje Hilti DX lub inne odpowiednie naboje spełniające minimalne wymagania w zakresie bezpieczeństwa:- W państwach UE i EFTA, obowiązuje zasada, że naboje muszą spełniać wymogi CE i muszą mieć oznaczenie CE.
- W Wielkiej Brytanii obowiązuje zasada, że naboje muszą spełniać wymogi UKCA i muszą mieć oznaczenie UKCA.
- W USA naboje muszą odpowiadać wymogom normy ANSI A10.3-2020.
- W pozaeuropejskich państwach C.I.P. obowiązuje przepis, że naboje muszą mieć dopuszczenie C.I.P. dla zastosowanego osadzaka DX.
- W przypadku pozostałych krajów obowiązuje wymóg pomyślnego przejścia próby na obecność pozostałości wg normy EN 16264 oraz okazania stosownej deklaracji producenta.
Oznaczenie do zamówienia |
Kolor |
Moc |
---|---|---|
Naboje DX 6 |
tytanowo-szary |
duża |
Naboje DX 6 |
czarny |
bardzo duża |
Minimalne odległości i odległości od krawędzi
Podczas mocowania należy przestrzegać minimalnych odległości. Mogą one różnić się od siebie w zależności od danego produktu.Mocowanie do betonu lub stali
Opis |
Beton |
Stal |
---|---|---|
minimalna odległość od krawędzi podłoża do elementu mocującego |
≥ 70 mm |
≥ 15 mm |
minimalna odległość miedzy osiami elementów mocujących |
≥ 80 mm |
≥ 20 mm |
minimalna grubość podłoża |
≥ 100 mm |
Przestrzegać wskazówek zawartych w instrukcji obsługi elementu mocującego! |
Informacje dot. zakresu zastosowania
Więcej informacji dot. zakresu zastosowania można znaleźć na stronie produktów Hilti .Dane techniczne
DX 6-F8 |
DX 6-F10 |
DX 6-MX |
|
---|---|---|---|
Ciężar |
3,37 kg |
3,38 kg |
3,63 kg |
Długość (osadzak) |
475 mm |
475 mm |
485 mm |
Długość (element mocujący) |
13 mm … 72 mm |
13 mm … 72 mm |
13 mm … 72 mm |
Zalecana maksymalna częstotliwość osadzania |
700 liczba osadzeń / h |
700 liczba osadzeń / h |
700 liczba osadzeń / h |
Wymagana siła docisku |
174 N … 200 N |
174 N … 200 N |
174 N … 200 N |
Droga docisku |
19 mm |
19 mm |
19 mm |
Temperatura otoczenia (przechowywanie i użytkowanie) |
−15 ℃ … 50 ℃ |
−15 ℃ … 50 ℃ |
−15 ℃ … 50 ℃ |
DX 6 IE-L |
DX 6 IE-XL |
|
---|---|---|
Ciężar |
3,43 kg |
3,48 kg |
Długość (osadzak) |
547 mm |
607 mm |
Długość (element mocujący) |
20 mm … 140 mm |
20 mm … 200 mm |
Zalecana maksymalna częstotliwość osadzania |
700 liczba osadzeń / h |
700 liczba osadzeń / h |
Wymagana siła docisku |
174 N … 200 N |
174 N … 200 N |
Droga docisku |
19 mm |
19 mm |
Temperatura otoczenia (przechowywanie i użytkowanie) |
−15 ℃ … 50 ℃ |
−15 ℃ … 50 ℃ |
Bluetooth
Częstotliwość |
2 400 MHz … 2 483,5 MHz |
Maksymalna emitowana moc nadawcza |
−27,2 dBm |
Informacje o hałasie i drganiach
Wymienione wartości natężenia dźwięku zostały wyznaczone w następujących warunkach ramowych:Warunki ramowe informacji o hałasie
Naboje |
Kaliber 6.8/11, kolor czarny |
Ustawienie energii |
6 |
Zastosowanie |
Mocowanie desek 24 mm do betonu (C40) za pomocą X-P47 P8 |
Poziom mocy akustycznej (LWA) |
106 ±2 dB |
Poziom emisji ciśnienia akustycznego (LpA) |
103 ±2 dB |
Szczytowy poziom emisji ciśnienia akustycznego (LpCpeak) |
134 ±2 dB |
Emisja drgań |
< 2,5 m/s² |
Przygotowanie do pracy
Montaż osadzaka
- Należy upewnić się, że w osadzaku nie ma taśmy z nabojami.
- Ustawić znaczniki w postaci strzałek w jednej linii i włożyć układ spalinowego cofania tłoka w obudowę.
- Włożyć prowadnicę kołków lub magazynek wyśrodkowany w układ spalinowego cofania tłoka.
- Włożyć tłok.
- Założyć amortyzator na prowadnicę kołka lub magazynek.
- Włożyć prowadnicę kołków lub magazynek wyśrodkowany i nie przechylony w układ spalinowego cofania tłoka.
- Obrócić prowadnicę kołka lub magazynek w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, aż do zatrzaśnięcia.
- Prowadnica kołka lub magazynek są zablokowane.
- Prowadnica kołka lub magazynek są zablokowane.
Zabezpieczenie przed upadkiem
Używać zalecanej do tego narzędzia linki asekuracyjnej Hilti #2261971.- Przymocować linkę asekuracyjną narzędzia za pomocą pętli do produktu, jak pokazano na ilustracji. Sprawdzić stabilność zamocowania.
- Przymocować karabińczyk za część nośną. Sprawdzić stabilność zamocowania karabińczyka.
Zaczep (akcesoria)
Do krótkotrwałego zawieszenia zaczep Hilti (akcesoria) można zamontować na barierce lub na pasku narzędziowym. Podczas montażu przestrzegać instrukcji montażu dołączonej do akcesoriów.Osadzak musi dodatkowo być zabezpieczony linką zabezpieczającą Hilti .
Obsługa
Jeśli podczas wkładania taśmy z nabojami opór jest nietypowo duży, należy sprawdzić, czy taśma z nabojami może być stosowana w tym osadzaku.Należy zawsze stosować się do zasad bezpieczeństwa i ostrzeżeń zawartych w tej instrukcji i podanych na produkcie.
Wskazówki użytkowania dotyczące bezpieczeństwa
Przykładowa ilustracja |
Opis |
---|---|
Nie dociskać osadzaka do części ciała! Dociśnięcie do części ciała (na przykład dłoni) może przygotować osadzak do działania. W ten sposób istnieje niebezpieczeństwo osadzenia w częściach ciała. |
|
Nie odciągać magazynka ani innych prowadnic kołków ręcznie! Odciągnięcie magazynka ręką może przełączyć osadzak w stan gotowości do pracy. W ten sposób istnieje niebezpieczeństwo osadzenia w częściach ciała. |
Ładowanie taśmy z nabojami
- Wsunąć taśmę z nabojami wąskim końcem do przodu od spodu w uchwyt osadzaka, aż zagłębi się w osadzaku.
Ładowanie osadzaka w wersji pojedynczej
- Wsunąć element mocujący od przodu w prowadnicę kołków, aż podkładka elementu mocującego będzie trzymana w prowadnicy kołków.
Ładowanie osadzaka z magazynkiem
- Otworzyć magazynek, naciskając przycisk zwalniający (blokada magazynka).
- Włożyć taśmę dziesiętną z elementami do magazynka.
Ustawianie energii osadzania
Wybrać ustawienie energii w zależności od zastosowania. W przypadku braku doświadczenia należy zawsze zaczynać od minimalnej energii osadzania.- Nacisnąć i przytrzymać przycisk zwalniający „Ustawianie energii osadzania”.
- Obrócić „Pierścień regulacji energii osadzania” do pożądanego poziomu energii.
- Sprawdzić, czy mocowanie zostało wykonane prawidłowo zgodnie z instrukcją obsługi elementu mocującego.
Osadzanie elementów mocujących
- Ustawić osadzak.
- Trzymać osadzak prosto do powierzchni roboczej i docisnąć go pod kątem prostym.
- Nacisnąć spust, aby osadzić element mocujący.
Rozładowywanie osadzaka w wersji pojedynczej
- Wyjąć taśmę z nabojami w górę z osadzaka.
- Wyciągnąć element mocujący z osadzaka.
Rozładowywanie osadzaka z magazynkiem
- Wyjąć taśmę z nabojami w górę z osadzaka.
- Pociągnąć blokadę magazynka w dół i wyjąć taśmę z gwoździami.
Resetowanie wskaźnika czyszczenia
- Nacisnąć i przytrzymać przycisk obsługi na wyświetlaczu przez 10–12 sekund.
- Wskaźnik czyszczenia zostanie wyzerowany.
- Wskaźnik czyszczenia zostanie wyzerowany.
Postępowanie w przypadku awarii
Osadzak zakleszczył się i nie powraca do pozycji wyjściowej
- Docisnąć osadzak na co najmniej 10 sekund i ponownie go zwolnić.
- Zdjąć osadzak z powierzchni roboczej.
- Należy zadbać o to, aby nie było ono skierowane na użytkownika ani inne osoby!
- Należy zadbać o to, aby nie było ono skierowane na użytkownika ani inne osoby!
- Spróbować ręcznie wyciągnąć prowadnicę kołka do pozycji wyjściowej.
- Zdjąć rękę ze spustu i nie sięgać przed wylot narzędzia do osadzania!
- Zdjąć rękę ze spustu i nie sięgać przed wylot narzędzia do osadzania!
- Natychmiast wyciągnąć taśmę z nabojami z osadzaka.
- Jeżeli usunięcie taśmy z nabojami jest niemożliwe:
- W bezpiecznym miejscu pod nadzorem pozostawić osadzak do ostygnięcia.
- Zawsze upewnić się, że osadzak nie jest skierowany w stronę użytkownika ani innych osób.
- Skontaktować się z serwisem Hilti .
- W bezpiecznym miejscu pod nadzorem pozostawić osadzak do ostygnięcia.
- Jeżeli usunięcie taśmy z nabojami jest niemożliwe:
- Przeprowadzić kontrolę techniczną urządzenia.
Nabój nie odpala w osadzaku, którego temperatura przekracza temperaturę roboczą
Zawsze należy upewnić się, że osadzak nie jest skierowany w stronę użytkownika ani w stronę innych osób!- Docisnąć osadzak na co najmniej 10 sekund i ponownie go zwolnić.
- Jeśli nabój wciąż nie odpala, odczekać 10 sekund i odsunąć osadzak od powierzchni roboczej.
- Natychmiast wyciągnąć taśmę z nabojami z osadzaka.
- Jeżeli usunięcie taśmy z nabojami jest niemożliwe:
- W bezpiecznym miejscu pod nadzorem pozostawić osadzak do ostygnięcia.
- Skontaktować się z serwisem Hilti .
- W bezpiecznym miejscu pod nadzorem pozostawić osadzak do ostygnięcia.
- Jeżeli usunięcie taśmy z nabojami jest niemożliwe:
- Przeprowadzić kontrolę techniczną urządzenia.
- Schować nabój w bezpiecznym miejscu.
- Nieodpalone naboje należy zutylizować.
- Przestrzegać lokalnych przepisów dotyczących utylizacji odpadów.
- Przestrzegać lokalnych przepisów dotyczących utylizacji odpadów.
- Pozostawić osadzak do ostygnięcia i kontynuować pracę z nową taśmą z nabojami.
Nabój nie odpala w rozgrzanym osadzaku
- Natychmiast przerwać pracę.
- Rozładować osadzak (naboje i elementy mocujące), następnie zdemontować osadzak.
- Sprawdzić dobór odpowiedniej kombinacji prowadnic kołków, tłoka, elementów mocujących i naboju.
- Sprawdzić amortyzator, tłok i prowadnice kołków pod kątem zużycia i w razie potrzeby wymienić elementy.
- Wyczyścić i naoliwić osadzak.
- Jeżeli po przeprowadzeniu powyższych czynności problem nadal istnieje, nie wolno użytkować osadzaka.
- Należy przekazać osadzak do sprawdzenia i ewentualnej naprawy w serwisie Hilti .
- Jeżeli po przeprowadzeniu powyższych czynności problem nadal istnieje, nie wolno użytkować osadzaka.
Konserwacja i utrzymanie urządzenia we właściwym stanie technicznym
Konserwacja osadzaka
Do czyszczenia używać wyłącznie akcesoriów czyszczących dostarczonych przez Hilti lub równoważnych materiałów. Do czyszczenia nie należy w żadnym wypadku używać rozpylaczy, sprężonego powietrza, myjek ciśnieniowych, rozpuszczalników ani wody.- Zewnętrzne powierzchnie osadzaka regularnie przecierać lekko zwilżoną ściereczką.
Utrzymanie urządzenia we właściwym stanie technicznym
- Należy regularnie sprawdzać wszystkie zewnętrzne elementy osadzaka pod kątem ewentualnych uszkodzeń.
- Należy regularnie sprawdzać, czy wszystkie elementy obsługi działają prawidłowo.
- Osadzak należy eksploatować wyłącznie z odpowiednimi nabojami i zalecanym ustawieniem energii.
- Nieprawidłowe naboje lub nadmierne ustawienia energii mogą prowadzić do przedwczesnej awarii osadzaka.
- Nieprawidłowe naboje lub nadmierne ustawienia energii mogą prowadzić do przedwczesnej awarii osadzaka.
Przeprowadzanie kontroli technicznej urządzenia
Przeprowadzić kontrolę techniczną urządzenia, jeśli dojdzie do następujących sytuacji:- Występują wahania energii (co można rozpoznać po nierównomiernej głębokości wnikania elementu mocującego).
- Dochodzi do nieprawidłowych zapłonów naboju (nabój nie zostaje odpalony).
- Komfort obsługi wyraźnie się zmniejszy.
- Konieczny docisk wyraźnie się zwiększy.
- Opór spustu wzrośnie.
- „Pierścień regulacji energii osadzania” obraca się z trudem.
- Trudno wyjąć taśmę z nabojami.
- Konieczny docisk wyraźnie się zwiększy.
- Licznik osadzeń wskazuje, że jest wymagany serwis urządzenia.
Demontaż osadzaka
- Nacisnąć i przytrzymać przycisk blokady prowadnicy kołka.
- Obrócić prowadnicę kołka do oporu w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.
- Wyjąć prowadnicę kołka z tłokiem.
- Wyjąć tłok z prowadnicy kołka.
- Odgiąć amortyzator, aby go oddzielić od prowadnicy kołka.
- Nacisnąć i przytrzymać przycisk zwalniający „Ustawianie energii osadzania”.
- Obrócić „pierścień regulacji energii osadzania” przeciwnie do ruchu wskazówek zegara w położenie demontażu.
- Wyciągnąć układ spalinowego cofania tłoka z obudowy.
Sprawdzić tłok i amortyzator
- W następujących przypadkach należy wymienić tłok:
- Tłok jest pęknięty.
- Tłok jest mocno zużyty (np. wyłamanie obwodowego pierścieniowego podwyższenia na końcu tłoka na ponad 90° obwodu)
- Pierścienie tłokowe są pęknięte lub brakuje ich.
- Tłok jest wygięty (sprawdzić, tocząc go po równej powierzchni).
- Tłok jest pęknięty.
- W następujących przypadkach należy wymienić amortyzator:
- Metalowy pierścień amortyzatora jest pęknięty lub odrywa się.
- Amortyzator nie trzyma się już na prowadnicy kołka.
- Pod metalowym pierścieniem widoczne jest silne, punktowe wytarcie gumy.
- Metalowy pierścień amortyzatora jest pęknięty lub odrywa się.
Czyszczenie i oliwienie osadzaka
- Rozładować osadzak (naboje i elementy mocujące), następnie zdemontować osadzak.
- Oczyścić pierścienie tłokowe płaską szczotką dostarczoną wraz z urządzeniem, aby mogły się swobodnie poruszać.
- Wyczyścić blokadę prowadnicy kołka za pomocą płaskiej szczotki.
- Naoliwić blokadę prowadnicy kołków i lekko wytrzeć blokadę ściereczką.
- Wyczyścić spalinowy układ cofania tłoka wewnątrz dostarczoną w zestawie dużą szczotką okrągłą.
- Naoliwić wewnątrz blokadę układu spalinowego cofania tłoka.
- Wyczyścić tylną część układu spalinowego cofania tłoka i kołki płaską szczotką.
- Naoliwić kołki, a następnie przetrzeć je lekko ściereczką.
- Wyczyścić stożkowe łoże naboju za pomocą szczotki stożkowej dostarczonej wraz z urządzeniem.
- Wyczyścić komorę naboju za pomocą dołączonego wycioru.
Końcowa kontrola osadzaka
- Po zakończeniu prac konserwacyjnych należy sprawdzić, czy zamontowane zostały i czy prawidłowo działają wszystkie mechanizmy zabezpieczające.
- Zresetować wskaźnik czyszczenia.
Problemy z osadzakiem
Przed przystąpieniem do usuwania usterek należy się upewnić, ze w osadzaku nie ma nabojów. Jeśli nie można wyjąć nabojów, należy skontaktować się z serwisem Hilti .W przypadku awarii, które nie zostały uwzględnione w tej tabeli lub których użytkownik nie jest w stanie sam usunąć, należy skontaktować się z serwisem Hilti .
Awaria |
Możliwa przyczyna |
Rozwiązanie |
---|---|---|
Tłok zakleszczył się w podłożu |
Za krótki element mocujący. |
|
Element bez podkładki |
|
|
Za duża energia osadzania. |
|
|
Zwiększa się siła koniecznego docisku |
Pozostałości po odpaleniu naboju. |
|
Zwiększa się opór spustu |
Pozostałości po odpaleniu naboju. |
|
„Pierścień regulacji energii osadzania” obraca się z trudem |
Pozostałości po odpaleniu naboju. |
|
Element za płytko osadzony |
Usterka położenia tłoka w urządzeniu z magazynkiem (tłok nie w pozycji wyjściowej podczas zwalniania) |
|
Energia osadzania za niska |
|
|
Uderzanie tłoka ze względu na zbyt wysoką energię osadzania. |
|
|
Tłok zakleszcza się w układzie spalinowego cofania tłoka |
Uszkodzony tłok. |
|
Starty materiał z amortyzatora w środku układu spalinowego cofania tłoka. |
|
|
Pozostałości po odpaleniu naboju. |
|
|
Układ spalinowego cofania tłoka jest zakleszczony Osadzak nie wysuwa się. |
Pozostałości po odpaleniu naboju. |
|
Zakleszczenie spowodowane zabrudzeniami lub odpryskami betonu. |
||
|
||
Jałowe osadzenie: Osadzak został wyzwolony, element mocujący nie został jednak osadzony |
Usterka położenia tłoka w urządzeniu z magazynkiem (tłok nie w pozycji wyjściowej podczas zwalniania) |
|
Uderzanie tłoka ze względu na zbyt wysoką energię osadzania. |
|
|
Nie można odpalić osadzaka |
Osadzak nie został całkowicie dociśnięty. |
|
Magazynek nienaładowany. |
|
|
Pozostałości plastiku w magazynku. |
|
|
Usterka położenia tłoka w urządzeniu z magazynkiem (tłok nie w pozycji wyjściowej podczas zwalniania) |
|
|
Gwoździe w magazynku nieprawidłowo ustawione. |
|
|
Nieprawidłowo zablokowana prowadnica kołka. |
||
Uderzanie tłoka ze względu na zbyt wysoką energię osadzania. |
|
|
Tłok zakleszczył się w prowadnicy kołka |
Tłok i/lub amortyzator uszkodzony. |
|
Pozostałości plastiku w magazynku. |
|
|
Za duża energia osadzania |
|
|
Wygięty tłok wskutek osadzania bez elementu mocującego |
|
|
Prowadnica kołka magazynka zakleszcza się |
Magazynek uszkodzony. |
|
Problemy z elementami mocującymi
Awaria |
Możliwa przyczyna |
Rozwiązanie |
---|---|---|
Różne głębokości osadzania |
Usterka położenia tłoka |
|
Osadzak zbyt mocno zanieczyszczony. |
|
|
Uderzanie tłoka ze względu na zbyt wysoką energię osadzania. |
|
|
Element mocujący wygina się |
Twarde podłoże (stal, beton). |
|
Twarde i/lub duże dodatki w betonie. |
|
|
Pręty zbrojeniowe płytko pod powierzchnią betonu. |
|
|
Element mocujący nie jest osadzony na równi z powierzchnią |
Nieprawidłowy element mocujący. |
|
Ustawienie zbyt wysokiej mocy. |
|
|
Twarde i/lub duże dodatki w betonie. |
|
|
Pręty zbrojeniowe płytko pod powierzchnią betonu. |
|
|
Twarde podłoże (stal, beton). |
|
|
Odpryski betonu |
Twarde i/lub duże dodatki w betonie. |
|
Uszkodzony łeb elementu mocującego |
Za duża energia osadzania. |
|
Założono niewłaściwy tłok. |
|
|
Uszkodzony tłok. |
|
|
Gwóźdź wnika zbyt płytko w podłoże |
Energia osadzania za niska |
|
Przekroczona granica zastosowania (bardzo twarde podłoże). |
|
|
Nieodpowiednie urządzenie. |
|
|
Element mocujący nie trzyma się w podłożu |
Cienkie podłoże stalowe (4-5 mm) |
|
Złamanie elementu mocującego (pęknięcie cięte) |
Energia osadzania za niska |
|
Przekroczona granica zastosowania (bardzo twarde podłoże). |
|
|
Złamanie elementu mocującego (z deformacją) |
Energia osadzania za niska |
|
Przekroczona granica zastosowania (bardzo twarde podłoże). |
|
|
Za duża energia osadzania. |
|
|
Łeb gwoździa przechodzi na wylot przez mocowany materiał |
Za duża energia osadzania |
|
Problemy z nabojami
Awaria |
Możliwa przyczyna |
Rozwiązanie |
---|---|---|
Taśma z nabojami nie przesuwa się |
Uszkodzona taśma z nabojami. |
|
Osadzak zbyt mocno zanieczyszczony. |
|
|
Osadzak uszkodzony. |
|
|
Zastosowano niewłaściwą taśmę z nabojami |
|
|
Trudno wyjąć taśmę z nabojami. |
Osadzak przegrzany. |
|
Pozostałości po odpaleniu naboju. |
|
|
Nie da się odpalić ładunku |
Wadliwy nabój. |
|
Osadzak zanieczyszczony. |
|
|
Taśma z nabojami topi się |
Podczas osadzania osadzak jest za długo dociskany. |
|
Za duża częstotliwość osadzania (osadzak za gorący). |
|
|
Naboje wypadają z taśmy |
Za duża częstotliwość osadzania (osadzak za gorący). |
|
Utylizacja
Urządzenia Hilti wykonane zostały w znacznej mierze z materiałów nadających się do powtórnego wykorzystania. Warunkiem recyklingu jest prawidłowa segregacja materiałów. W wielu krajach firma Hilti przyjmuje zużyte urządzenia w celu ponownego wykorzystania. Pytać należy w punkcie serwisowym Hilti lub doradcy handlowego.Gwarancja producenta na urządzenia
- W razie pytań dotyczących warunków gwarancji należy skontaktować się z lokalnym przedstawicielem Hilti .
Potwierdzenie kontrolne CIP
Dotyczy państw członkowskich C.I.P. poza obszarem UE i EFTA: Hilti DX 6 posiada zezwolenie dla wzorca konstrukcyjnego oraz świadectwo kontroli systemu. Na tej podstawie urządzenie zostało opatrzone znakiem PTB w formie kwadratu z wpisanym numerem zezwolenia S 1035. W ten sposób Hilti gwarantuje zgodność z wzorcem konstrukcyjnym posiadającym zezwolenie.Dalsze informacje
Chińska dyrektywa RoHS (dyrektywa w sprawie ograniczenia stosowania substancji niebezpiecznych) Ta tabela dotyczy rynku chińskiego.Tajwańska dyrektywa RoHS (dyrektywa w sprawie ograniczenia stosowania substancji niebezpiecznych) Ta tabela dotyczy rynku tajwańskiego.
Rosyjska dyrektywa RoHS (dyrektywa w sprawie ograniczenia stosowania substancji niebezpiecznych) Ta tabela dotyczy rynku rosyjskiego.