5 ważnych trendów w branży budowlanej

Zainteresowanie skupia się teraz na tych technologiach

Drone nad placem budowy

Maj 2020  I  4 minuty  I  Technika budowlana

 

W ostatnich dziesięcioleciach postęp technologiczny utorował drogę do poważnych zmian w niemal każdej branży.

Dotyczy to szczególnie obszaru sieci i oprogramowania: Uber wypiera taksówki, a Netflix i spółka przejmują coraz więcej udziałów w rynku zwykłej telewizji i kina. Samochody z własnym napędem nie są już tylko elementem science fiction i są spotykane w wielu miejscach. Nie widać spowolnienia tego szybkiego postępu w kierunku coraz bardziej sieciowego świata.

Jest jednak jeden wyjątek: spośród wszystkich branż to akurat przemysł budowlany jest najmniej zdigitalizowanym sektorem gospodarki w Europie, a produktywność i automatyzacja znajdują się jeszcze w powijakach. Ale nawet nasz przemysł stale się rozwija. I to będzie zapowiedź czegoś ekscytującego: te trendy technologiczne pojawią się w branży budowlanej w ciągu najbliższych kilku lat.

1. Czy technologia dronowa może zrewolucjonizować planowanie placu budowy?

 

Od pewnego czasu popularnym trendem są drony i rzeczywiście wygląda na to, że wreszcie znalazły one swoje miejsce w branży budowlanej. Wynika to nie tylko z ciągłego niedoboru wykwalifikowanych pracowników. Oczywiście można na przykład wykorzystać drony w przypadku braku wyszkolonego personelu, ale można je również wykorzystać do uzyskania zupełnie nowego, wcześniej niemożliwego wglądu w projekt budowlany.

Drone nad placem budowy

Tak to działa:

Bezzałogowy samolot, wyposażony w kamery fotograficzne i wideo, leci na wysokości ponad 100 metrów i może uchwycić postęp w realizacji projektu z lotu ptaka. Dzięki temu można gromadzić nowe, istotne dane: drony z łatwością wykonają pomiary i udokumentują zdalnie trudno dostępne obszary, na przykład w celu przeprowadzenia kontroli bezpieczeństwa. Ten szybki i niezawodny sposób zbierania danych może przyspieszyć procesy na miejscu. W branży, w której opóźnienia w realizacji projektów są niemalże na porządku dziennym, może to mieć kluczowe znaczenie dla terminowego zakończenia projektu. A ponadto technologia UAV nadaje się już do produkcji masowej.

W związku z tym koszty nabycia samolotów bezzałogowych stale spadają. To prawdopodobnie uczyni ich użycie jeszcze bardziej atrakcyjnym w nadchodzących latach.

 

2. Praca zespołowa to oszczędność czasu i pieniędzy

 

Cyfryzacja zmienia sposób funkcjonowania firm budowlanych. Przemysł budowlany wskakuje tym samym do pędzącego pociągu: technologie, które są już częścią życia codziennego w innych sektorach, są włączane do istniejących produktów i usług w celu zwiększenia bezpieczeństwa pracy na budowie i obniżenia kosztów operacyjnych. Otwiera to drogę także zupełnie nowym, innowacyjnym rozwiązaniom, które dają firmom budowlanym przewagę konkurencyjną. Na przykład dzięki analizie danych w czasie rzeczywistym, która pomaga w bardziej efektywnym i łatwiejszym planowaniu i realizacji projektów budowlanych.  

Na pierwszy plan wysuwa się współpraca w chmurze – możliwość udostępniania plików komputerowych poprzez wykorzystanie cloud computing. Narzędzia Cloud-Collaboration pomagają połączyć zespoły projektowe i fazy projektu.

Cloud-Collaboration – tak to działa:

Cloud Collaboration umożliwia bardziej harmonijną współpracę, ponieważ wszyscy uczestnicy projektu korzystają z tych samych, wiarygodnych danych – słowem kluczowym jest tu „a single source of truth“, czyli jedno źródło danych (SSOT), które dotyczy wszystkich uczestników. Poprawia to komunikację i redukuje źródła błędów.

 

3. Rzeczywistość rozszerzona – To rzeczywistość Plus

 

Podobnie jak wspomniane powyżej drony, rzeczywistość rozszerzona (AR) sama w sobie nie jest niczym nowym. Nowością jest jednak to, co może teraz osiągnąć. Na przykład coraz więcej firm korzysta z Business Information Modeling (BIM) w połączeniu z rozwiązaniem AR, aby wprowadzić w życie projekty 3D. Wgranie modelu BIM do oprogramowania AR i użycie okularów AR pozwala „doświadczyć“ projekt i przejść przez budynek, który nawet jeszcze nie istnieje – na różnych etapach projektu budowlanego. I właśnie to, zdaniem niektórych ekspertów, jest kluczem do naprawdę precyzyjnego projektowania i prognozowania wyników.

Tak to działa:

AR przenosi cyfrową warstwę informacyjną na rzeczywiste pole widzenia użytkownika: model cyfrowy jest umieszczany w półprzezroczysty sposób na rzeczywistym placu budowy, na przykład przy użyciu okularów AR. Pozwala to monterom zobaczyć wszystkie instalacje, elementy mocowania itp. dokładnie tam, gdzie mają być zainstalowane. W ten sposób mogą oni ocenić ogólny projekt i zdecydować, czy konieczne są zmiany.

 

4. Internet Rzeczy zmienia branżę budowlaną

 

Jednym z najważniejszych trendów w branży budowlanej jest Internet rzeczy (IoT). Technologia ta ma decydujący wpływ na bezpieczeństwo pracy, terminową konserwację urządzeń i lokalizację sprzętu roboczego.

Hilti Connect się ze smartfonem i urządzeniami

Jak to działa?

IoT oznacza w rzeczywistości sieć urządzeń, które łączą się z Internetem i wymieniają między sobą dane. Przy czym pojęcie „urządzenia“ może oznaczać wszystko. Nie mówimy tylko o komputerach, laptopach i smartfonach, ale o każdym obiekcie, który może zbierać i przesyłać dane przez Internet. Obejmuje to urządzenia gospodarstwa domowego, takie jak pralki lub suszarki do włosów, ale także samochody lub sprzęt budowlany i pomiarowy.

Informacje zbierane przez czujniki nie tylko poprawiają wydajność i bezpieczeństwo w różnych sytuacjach, ale także stwarzają warunki do wykorzystania naprawdę ogromnych ilości danych – maszynowego uczenia się i sztucznej inteligencji. To z kolei wspiera planowanie przyszłych projektów i umożliwia kierownikom projektów dokładniejsze przewidywania dotyczące projektu budowlanego – począwszy od planowania finansowego po potrzebne zasoby.

 

5. Samonaprawialny beton – Jak to działa

 

Beton jest wszechobecny. Jest to po prostu fantastyczny materiał o wielu różnych zastosowaniach. Z czasem jednak beton niszczeje: wysycha, pęka i w ten sposób staje się mniej wytrzymały z biegiem lat. Zatem pomysł „bardziej udoskonalonego betonu“ byłby ogromnym krokiem, który mógłby zaoszczędzić mnóstwo czasu i pieniędzy.

Taki jest zamysł:

Samonaprawialny beton, jak sama nazwa wskazuje, może naprawiać się sam. W tym celu prowadzone są obecnie eksperymenty z różnymi elementami, które są dodawane do betonu. Najbardziej obiecujący jest dodatek bakterii, które tworzą na betonie warstwę ochronną, gdy powietrze i woda przenikają przez szczelinę. Inne koncepcje obejmują dodanie krzemianu sodu lub niektórych rodzajów grzybów.

Szacuje się, że do 2030 roku wykorzystamy 5 miliardów ton tego zaawansowanego materiału w całym przemyśle. Może więc wkrótce na drogach, budynkach i domach w Twojej okolicy też pojawi się samonaprawialny beton.

 

To także może Cię zainteresować

Cyfryzacja w branży budowlanej

Digitalizacja – wspólny projekt

Kwiecień 2020  I  6 minut  I  Digitalizacja, BIM, kompetencje

Jak może się udać digitalizacja w branży budowlanej? Metoda BIM oferuje zarówno małym jak i dużym firmom możliwość zwiększenia wydajności i lepszej współpracy.

Czytaj więcej
Mapa świata w liściach na podpisanej powierzchni drewnianej

W jaki sposób osiągnąć zrównoważony rozwój w przyszłości?

Luty 2020  I  3 minuty  I  środowisko naturalne, zrównoważony rozwój

Odpowiedzialność korporacyjna oznacza również troskę o środowisko naturalne. Recykling, zielone technologie i zmniejszona emisja CO2 są zatem częścią strategii zrównoważonego rozwoju Hilti.

Czytaj więcej
Pracownik sklepu i klient rozmawiający przed otwartymi walizkami

Osobiste doradztwo zamiast zakupów w internecie

Styczeń 2020  I  5 minut  I  Hilti Stores

Dlaczego warto udać się do Hilti Store, skoro wszystko jest dostępne w internecie? To całkiem proste: najważniejsze jest osobiste doradztwo i praktyczne doświadczenia. Przeczytaj tutaj, w jaki sposób klienci i pracownicy postrzegają swój sklep Hilti.

Czytaj więcej
Tablet z oprogramowaniem BIM

Sposób na proste projektowanie

Listopad 2019  I  2 minuty  I  technika pomiarowa, BIM

Cyfrowe metody pomiarowe w połączeniu z metodą pracy BIM-to-Field pomagają zapewnić dokładne przeniesienie planu i punktów pomiarowych na plac budowy i z powrotem do projektu cyfrowego, szczególnie w przypadku złożonych projektów obejmujących kilka branż.

Czytaj więcej
ON!Track Aktywne śledzenie T380 Tag i walizka na flotę

Udany duet na rzecz większej produktywności

Październik 2019  I  4 minuty  I  usługi

Dobre w pojedynkę, ale razem jeszcze lepsze: wiele osób już zaufało połączeniu usług zarządzania sprzętem ON!Track i zarządzania flotą. W wywiadach klienci Hilti opowiadają o problemach, w których rozwiązaniu pomógł im ON!Track.

Czytaj więcej