W jaki sposób osiągnąć zrównoważony rozwój w przyszłości?

Branża budowlana zmienia się w obliczu rosnącej świadomości ekologicznej

Mapa świata w liściach na podpisanej powierzchni drewnianej

Luty 2020   I   3 minuty  I  środowisko naturalne, zrównoważony rozwój

 

Zrównoważony rozwój ma wiele twarzy: recykling, staranne wykorzystanie zasobów, przyszłościowe, ekologiczne technologie.

W centrum uwagi ochrony klimatu jest także wygaszanie już poniesionych szkód. W obliczu zaśmieconych mórz i radykalnie okrojonych „zielonych płuc” planety, nie jest to łatwe zadanie. To, że zrównoważony rozwój staje się coraz ważniejszą kwestią w naszym społeczeństwie, jest krokiem we właściwym kierunku. W tym celu oczywiście trzeba najpierw uświadomić sobie, jak ważne jest to zagadnienie i jakie wiążą się z nim wyzwania – zarówno dla osoby fizycznej, ale także dla pracodawcy i odpowiedzialnej firmy w branży budowlanej. To te firmy są bowiem odpowiedzialne aż za dziesięć procent globalnej emisji CO2.

Zrównoważony rozwój: wymagany i promowany

Jeśli chodzi o wdrażanie przyjaznych dla środowiska, zrównoważonych zachowań, istnieje wiele możliwości: od przejścia w biurze na procedury z użyciem mniejszej ilości papieru, po kubki wielokrotnego użytku, które zastępują papierowy kubek w stołówce lub kontenerze na placu budowy, aż po wykorzystanie zrównoważonego sprzętu i technologii. To nowe ukierunkowanie na zrównoważony rozwój staje się dla firm coraz ważniejsze. W przypadku wielu projektów budowlanych preferowane są firmy, które mogą wykazać się dobrym bilansem ekologicznym. Jeśli ten się nie zgadza, może to szybko skutkować utratą zlecenia projektu. W najlepszym przypadku takie przemyślenia powodują reakcję łańcuchową: w celu poprawy własnego bilansu, firmy przywiązują również wagę do skutecznej strategii zrównoważonego rozwoju przy wyborze swoich partnerów i dostawców.

Zrównoważony rozwój w zakresie redukcji emisji CO2.

„Obecnie pracownicy, klienci i partnerzy postrzegają nasze wysiłki na rzecz zrównoważonego rozwoju, na przykład w dziedzinie redukcji CO2, jako ważny czynnik w ich gotowości do pracy dla nas lub z nami“, mówi Mirko Haase, dyrektor ds. zgodności i dyrektor działu ds. zdrowia, bezpieczeństwa i środowiska w Hilti. Aby to osiągnąć, konieczne było m.in. ustanowienie wiążącej strategii emisji CO2 i wyznaczenie ambitnych celów.

Używane kubki papierowe Kawa do go

Także od strony urzędowej powstaje coraz więcej pozytywnych bodźców dla zrównoważonych metod pracy: wraz z opracowaniem Green Public Procurement, Unia Europejska stworzyła przewodnik po ekologicznych zamówieniach publicznych. Ma on aktywnie przyczynić się do realizacji celów polityki ochrony środowiska, dając dobry przykład dużym przedsiębiorstwom i władzom publicznym w zakresie zrównoważonych procesów zamówień publicznych. W Holandii MVO Nederland, organizacja non-profit współpracująca z CSR Europe, wydaje certyfikaty, które mogą przełożyć się na preferencyjne traktowanie firm przy przyznawaniu projektów. W Niemczech badania budowlane są dotowane przez „Forschungsinitiative Zukunft Bau“ Federalnego Ministerstwa Środowiska, Ochrony Przyrody, Budownictwa i Bezpieczeństwa Jądrowego (BMUB), gdy dotyczą zrównoważonych łańcuchów dostaw, materiałów i metod budowy.

 

Ocena zrównoważonego rozwoju z BREEAM

BREEAM to wiodąca na świecie metoda oceny zrównoważonego rozwoju w ramach projektów głównych, infrastruktur i budynków. Rozpoznaje i odzwierciedla wartość bardziej wydajnych zasobów w całym cyklu życia budowanego środowiska, począwszy od nowej konstrukcji, przez użytkowanie, aż po renowację.

 

Instalacja fotowoltaiczna w Kaufering

Zasadnicze filary poprawy naszego bilansu CO2

Firma Hilti również ma świadomość swojej odpowiedzialności względem środowiska i swoich klientów. Katalog środków, mających na celu zmniejszenie emisji CO2 w Hilti, jest obszerny. Jego zakres  obejmuje: od segregacji odpadów w biurach, po wykorzystanie pojazdów elektrycznych – skuteczny krok w firmie, której duża flota pojazdów powoduje znaczną część emisji. Technologie CleanTec, które czynią podstawowe produkty bardziej przyjaznymi dla środowiska, są tak samo częścią planu, jak wytwarzanie energii elektrycznej na potrzeby własne firmy, na przykład z użyciem systemów fotowoltaicznych w zakładzie Kaufering w Niemczech.

Ekologiczny transport w nowej walizce Hilti

nowa walizka hilti

Niewiele jest przedmiotów tak charakterystycznych dla marki Hilti jak czerwona walizka, element niezbędny także przy wdrażaniu strategii dotyczącej CO2.

Poczynając od końca roku 2019, wszystkie nowe urządzenia i materiały robocze są sprzedawane w walizkach narzędziowych z dopuszczeniem UN (ONZ). Można w nich, co jest nowością, transportować tzw. materiały niebezpieczne, w tym akumulatory o pojemności powyżej 100 Wh, bez dodatkowych opakowań z certyfikatem.

Dotychczas przy każdym zleceniu naprawy lub wymiany musieliśmy do pakowania oraz wysyłki wszystkich akumulatorów i narzędzi używać specjalnych opakowań tekturowych z dopuszczeniem UN. Oznaczało to, że takie specjalne kartony przesyłaliśmy klientom do odsyłek i zleceń naprawy, aby mogli wysłać do nas swoje urządzenia w sposób zgodny z przepisami. Następnie odsyłaliśmy naprawione lub nowe produkty w kolejnych kartonach z odpowiednim dopuszczeniem. Oczywiście zachowanie wszystkich procedur miało negatywny wpływ na środowisko – chociażby ze względu na kilometry drogi, jaką pokonywały opakowania wymagane w tym procesie.

Dzięki nowej walizce już tylko w  2020 roku zaoszczędzimy 16 ton tektury i unikniemy emisji do 62 ton CO2 przy wysyłce opakowań. Jeśli przejdziemy na pakowanie wszystkich produktów w nowe walizki najpóźniej do roku 2024, zaoszczędzimy nawet 73 tony tektury i unikniemy emisji do 156 ton CO2 przy niepotrzebnym transporcie.

5 stopniowy model zrównoważonego rozwoju

Zapobieganie  I  Przygotowanie do ponownego uzycia  I  Odzyskiwanie  I  Wykorzystanie  I  Utylizacja

Klasyczny model unikania odpadów w UE przechodzi systematycznie wszystkie etapy cyklu życia produktu. Hilti działa również zgodnie z tą zasadą: najpierw do produkcji zużywa się jak najmniej materiału, a następnie części sprzętu są przygotowywane do ponownego użycia przed ostateczną utylizacją. Reszta elementów jest poddawana recyklingowi, ponownie wykorzystywana i utylizowana w sposób profesjonalny.

 

Koleżanka analizująca na komputerze

Zasady Zielonego Budownictwa

Ponadto testujemy i analizujemy wpływ każdego z naszych produktów na środowisko − począwszy od wydobycia surowców, aż po produkcję, pakowanie i użytkowanie na placu budowy. Uzyskane wyniki bilansu ekologicznego pomagają Hilti i klientom nie tylko poznać własny ślad węglowy emisji CO2, ale także aktywnie go zmniejszyć.

Na przykład inżynierom z Hilti udało się znacznie zmniejszyć ilość organicznych związków węgla, uwalnianych w systemach ochrony przeciwpożarowej i kotwach chemicznych.

 

Zielone budynki i logistyka

Widok z lotu ptaka na zakład Kaufering.

Centrala Hilti w Niemczech w Kaufering

Cała energia cieplna jest dostarczana przez komunalną elektrownię na biomasę zlokalizowaną w sąsiedztwie. Na dachu firmowej restauracji znajdziesz 60 kolektorów słonecznych wytwarzających energię elektryczną na potrzeby własne.

Widok z lotu ptaka Zakład Hilti w Turyngii w Austrii

Zakład Hilti Thüringen w Austrii

Około 80 % całej energii elektrycznej zużywanej do produkcji, logistyki i administracji pochodzi z odnawialnych źródeł energii, takich jak energia wodna, energia wiatrowa i biomasa.

Centrum logistyczne Hilti w Nendeln

Centrum logistyczne Hilti w Nendeln i biura Hilti w Schaan (Liechtenstein)

Chłodzenie i ogrzewanie odbywa się za pomocą energii geotermalnej. Ponadto 70 % ciepła odpadowego z systemów wentylacyjnych jest odzyskiwane i ponownie wykorzystywane. Także i tu mały system fotowoltaiczny generuje część wymaganej energii elektrycznej.

Samochód elektryczny przy dystrybutorze.

Elektromobilność jako model przyszłości

Do 2030 r. pojazdy elektryczne będą stopniowo wprowadzane do floty pojazdów Hilti także w sektorze sprzedaży. W Szwecji odbywa się interesujący program pilotażowy: pojazdy kadry kierowniczej zostały już zastąpione przez samochody hybrydowe i elektryczne. W kilku miejscach na całym świecie Hilti oferuje również stacje ładowania dla prywatnych pojazdów swoich pracowników.

 

To także może Cię zainteresować

 Ansicht des neuen Einkaufs- und Hotelzentrum Posejdon mit der Skyline von Setttin bei Sonnenaufgang

Bezpieczeństwo dzięki ochronie przeciwpożarowej

Wrzesień 2019  I  4 minuty  I  ochrona przeciwpożarowa

W ochronie przeciwpożarowej ważne jest, aby pracować zgodnie z przepisami – i móc to udowodnić. Pomóc w tym może Menadżer zarządzania dokumentacją przepustów ogniochronnych, tak jak w jednym z dużych projektów w Szczecinie.

Czytaj więcej
Hilti Trainer z uczniami w sali szkoleniowej

Projektowanie na wyższym poziomie

Wrzesień 2019  I  3 minuty  I  szkolenia

Poznaj najnowsze regulacje prawne i skorzystaj z wszechstronnego doświadczenia ekspertów podczas naszych szkoleń.

Czytaj więcej
Tablet PC z oprogramowaniem BIM

Wirtualny świat na wyciągnięcie ręki

Wrzesień 2019  I  2 minuty  I  BIM, kompetencje

Hilti otwiera Experience Center BIM w Rotterdamie.

Czytaj więcej
Laboratorium badawcze ochrony przeciwpożarowej z osobą w kombinezonie ochronnym

Ochrona przeciwpożarowa made in Germany

Wrzesień 2019  I  3 minuty  I  ochrona przeciwpożarowa, kompetencje

Jak w Hilti współpracują ze sobą działy rozwoju i produkcji? 

Czytaj więcej
Skład 5 rzeczy dla bezpieczeństwa pracy

5 razy Hilti dla większego bezpieczeństwa

Wrzesień 2019  I  3 minuty  I  bezpieczeństwo pracy

Kwestia bezpieczeństwa pracy dotyczy wszystkich w branży budowlanej. Dzięki pięciu następującym produktom, technologiom i rozwiązaniom w zakresie oprogramowania będziesz mógł bezpiecznie wykonywać swoją codzienną pracę.

Czytaj więcej