Trwałe mocowanie – w każdej sytuacji

Rozwiązania z zakresu mocowań do stali w istniejących konstrukcjach, oferowane przez firmę Hilti, wytrzymają wszelkiego rodzaju obciążenia.

Grudzień 2019  I  3 minuty  I  konstrukcje stalowe i metalowe

 

Rok po roku nad kratownicą platformy morskiej farmy wiatrowej rozpryskuje się słona woda morska. W hali fabrycznej pracownik chodzi po antypoślizgowej platformie z blachy ryflowanej obok przenośnika taśmowego. Stalowo-szklana fasada stacji Kings' Cross w Londynie łączy elegancję i funkcjonalność w zalanym światłem holu. Na stadionie piłkarskim fani kibicują swojej drużynie nawet w deszczu, gdyż dzięki kanałom odwadniającym, boisko może być użytkowane nawet w złych warunkach pogodowych.

Lista przykładów ogromnej różnorodności zastosowań elementów stalowych może być nieskończenie długa. Na całym świecie, stal odgrywa znaczącą rolę jako element strukturalny i architektoniczny. Zaś tam, gdzie mocowane są elementy stalowe, elementy mocujące są narażone na bardzo duże obciążenia, korozję, wibracje i oddziaływania wiatru.

Mocno zardzewiałe połączenie śrubowe

Nie bój się korozji

Stal w zastosowaniach zewnętrznych jest podatna na korozję. I to w takim stopniu, że ponad jedna piąta rocznej produkcji stali na świecie jest wykorzystywana wyłącznie do zastępowania elementów stalowych zniszczonych przez korozję. Deszcz, wilgotność powietrza, ekstremalne temperatury, ale także sole, dwutlenek węgla, a nawet promieniowanie UV, zanieczyszczają materiał. W konsekwencji pojawia się rdza, wżery i pęknięcia elementów stalowych.

Jeśli więc element stalowy ma mieć dużą wytrzymałość w środowisku korozyjnym, musi być odpowiednio chroniony. Powszechnie stosowane metody ochrony przed korozją to cynkowanie lub cynkowanie ogniowe, albo też nakładanie - czasami podwójnej - warstwy ochronnej. Innym rozwiązaniem jest użycie stali nierdzewnej klasy A4, która jest praktycznie odporna na korozję.

 

 

Rozwiązania mocowania do stali firmy Hilti: o długim okresie trwałości, kompleksowo testowane

To, co obowiązuje elementy konstrukcyjne wykonane ze stali, ma w szczególności zastosowanie do mocowań – gdyż są one dodatkowo narażone na działanie czynników korozyjnych i obciążeń, takich jak obciążenia wiatrem i wibracje. Dlatego przeprowadzamy obszerne testy laboratoryjne i terenowe naszych wszystkich stalowych elementów mocujących. Niektóre z tych testów trwają od prawie 40 lat.

 

Na naszych stanowiskach testowych badamy wartości związane z korozją w najróżniejszych warunkach:

Mapa świata z lokalizacjami testowymi

W jaki sposób testujemy wytrzymałość korozyjną naszych mocowań ze stali

Hilti prowadzi obszerne badania laboratoryjne i terenowe w zakresie korozji, począwszy od badań korozyjnych w mgle solnej, przez testy temperatury i wilgotności, naśladujące cykl roczny, aż po badania oddziaływania promieniowania UV w laboratorium. Na przykład w jednej z naszych lokalizacji, w Le Havre we Francji, od lat 80’ prowadzone jest długoterminowe badanie, w ramach którego badamy nie tylko zachowanie naszych elementów mocujących w środowisku korozyjnym, ale także ich długoterminową funkcjonalność. Elementy mocujące, w szczególności kotwy, umieszczane są w betonie. Po pewnym czasie mierzy się pozostałe wartości obciążeń w próbach na wyrwanie.

 

 

Wibracje nie stanowią problemu

Dobrym przykładem elementów stalowych, stosowanych w przemyśle są kratownice i blachy ryflowane

Jako lekka i przepuszczająca powietrze platforma, podest, a nawet jako element rozdzielający piętra między ciężkimi, wielopoziomowymi maszynami, zapewniają bezpieczne, antypoślizgowe i czyste powierzchnie robocze. 

Podłoga przemysłowa z rusztem

Kratownice są również chętnie stosowane jako materiał na schody w dużych halach przemysłowych. W takim przypadku materiał kratownic i niezbędne mocowania nie są szczególnie narażone na korozję. Jednakże należy uwzględnić wszystkie możliwe obciążenia wibracyjne, na które narażone są platformy, podesty czy zabezpieczenia przed upadkiem.

Ważne jest, aby wibrował tylko element, w którym zakotwiczone jest dane rozwiązanie mocujące, a więc przykładowo stalowe dźwigary i rusztowania. Aby zapewnić bezpieczne, trwałe mocowanie, element mocujący, nie może wibrować przeciwnie do oporu gruntu. Przykładem może być platforma w garażu wielopoziomowym, która jest wprawiana w drgania przez jeżdżące samochody, podczas gdy sama rama pozostaje statyczna.

W takich przypadkach zwykle stosuje się specjalne, ocynkowane elementy mocujące i połączenia śrubowe. Dzięki takim rozwiązaniom mocującym we wnętrzach i obszarach zewnętrznych o łagodnych oddziaływaniach korozyjnych, nacisk kładziony jest na opłacalność i łatwe zastosowanie elementów złącznych.

 

Obciążenie wiatrem

Największe centrum handlowe w Europie - Canopy Westfield Village w Londynie - zachwyca szerokimi fasadami ze stali i szkła. Jest to ogromne wyzwanie dla elementów mocujących, ponieważ oprócz ryzyka korozji i dużych obciążeń, w przypadku fasad budynków dochodzi jeszcze obciążenie wiatrem. Silne wiatry szybko stają się testem naprężeń dla mocowań fasad. Wysokość, kształt i otoczenie budynku odgrywają ważną rolę w obliczaniu oczekiwanych obciążeń wiatrem, działających na podkonstrukcję elewacji.
 

Widok na Canopy Westfield Village w Londynie

A ponieważ odpadnięcie nawet najmniejszego elementu fasady może mieć poważne konsekwencje, rozwiązania mocowań do stali w przypadku fasad muszą być w stu procentach bezpieczne – i to nie tylko pod względem ochrony antykorozyjnej. Aby umożliwić pracę bez ryzyka korozji, zgodną z aprobatami, która jednocześnie będzie produktywna, elementy mocujące w zastosowaniach zewnętrznych są wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej lub w ocynku ogniowym.

To także może Cię zainteresować

Różne kształty stalowe w stosie

Od surowej stali po gotową maszynę – razem z Hilti

Listopad 2019  I  3 minuty  I  konstrukcje stalowe i metalowe

Stal jest jednym z najbardziej wszechstronnych materiałów na świecie. W tej pierwszej części serii „Mocowanie do stali“ prezentujemy dobrze przemyślane rozwiązania w produkcji stali.

Czytaj więcej
Stal dekoracyjna i poręcz

Zamocowania konstrukcje stalowe

Listopad 2019  I  3 minuty

Często kluczową kwestią przy doborze zamocowania jest cena i jakość materiałów. Niezwykle istotne są także dostępność towaru, szybkość montażu oraz koszt wykwalifikowanych pracowników.

Znajdź rozwiązanie najlepiej dopasowane do Twoich potrzeb.

Czytaj więcej
Zastosowanie SI-AT na balustrady

Bezpieczeństwo w montażu konstrukcji stalowych

Listopad 2019  I  1 minuta

Poznaj innowacyjny moduł SI AT. Od teraz kotwy rozprężne mogą być mocowane bez przeszkód i bez użycia klucza dynamometrycznego. Skoordynowany system składający się z zakrętarki i inteligentnego modułu, zaoszczędzi Twój czas i pieniądze oraz pozwoli na bezpiecznie osadzanie zgodnie z przepisami. Zminimalizuj błędy montażowe, spowodowane użyciem nieprawidłowego momentu dokręcającego.

Czytaj więcej
ON!Track Aktywne śledzenie T380 Tag i walizka na flotę

Udany duet na rzecz większej produktywności

Październik 2019  I  4 minuty  I  usługi

Dobre w pojedynkę, ale razem jeszcze lepsze: wiele osób już zaufało połączeniu usług zarządzania sprzętem ON!Track i zarządzania flotą. W wywiadach klienci Hilti opowiadają o problemach, w których rozwiązaniu pomógł im ON!Track.

Czytaj więcej
Pracownik Hilti w centrum logistycznym ze skanerem ramion

Planowanie prac? Najlepiej cyfrowo

Wrzesień 2019  I  4 minuty  I  logistyka, cyfryzacja

Droga od produkcji, przez centra dystrybucyjne do miejsca użytkowania towarów jest zatem całkowicie cyfrowa.

Czytaj więcej